Рішення № 79307509, 18.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
0540/9227/18-а
Номер документу
79307509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2019 р. Справа№0540/9227/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Мінотьєвни (РНОКПП НОМЕР_1; АДРЕСА_1) до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496; 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 Мінотьєвна звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності щодо невиплати пенсії з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року протиправною та зобов’язання виплатити пенсію за період з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року.

В обґрунтування позову посилається на те, що він є пенсіонером за віком та внутрішньо переміщеною особою і, відповідно до довідки від 11.04.2017 № 39265, як внутрішньо переміщена особа зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_1. Однак, з 01.08.2017 відповідачем припинено виплату пенсії без пояснення причин та направлення відповідного рішення про припинення виплати пенсії. У липні 2018 року відповідач поновив виплату пенсії, але суми пенсій з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року що є порушенням діючого законодавства та її конституційних прав.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі і справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.10.2018 позовну заяву вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання у справі на 15.11.2018.

З 15 листопада 2018 року оголошено перерву до 13 грудня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14 січня 2019 року.

Позивач до суду не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача до суду у визначений час не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Приймаючи до уваги приписи частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.

Позивач – ОСОБА_1 Мінотьєвна, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3; фактичне місце проживання: 85700, АДРЕСА_2. 35, є пенсіонером та має право на отримання пенсії за віком.

Відповідач в даних правовідносинах є суб’єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Як зазначено у відповіді відповідача від 18 липня 2018 року на запит позивача, позивачеві було призупинено пенсію, у липні 2018 року проведено поточну пенсійну виплату. Суми пенсій, які не були виплачені будуть виплачені згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Відповідачем не зазначено дату припинення виплати пенсії, а також не зазначено причини та підстави припинення виплати пенсії позивачеві.

Крім того, відповідачем не надано відзиву на адміністративний позов, а також доказів, які витребувано ухвалами суду від 25.09.2018 та 25.10.2018.

Таким чином, відповідачем не спростовано позовні вимоги позивача стосовно того, що з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року відповідачем призупинена виплата ОСОБА_1 Мінотьєвні пенсії за віком.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії, гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.

Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону № 1058-ІV визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Підстави для припинення виплати пенсії за рішенням органу Пенсійного фонду передбачені частиною 1 статті 49 Закону 1058-ІV, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставі Рішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009); у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідачем не надано відзиву до суду із зазначенням причин припинення виплати пенсії позивачеві, а також відповідного рішення, обов’язковість прийняття якого визначена частиною 1 статті 49 Закону 1058-ІV.

Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що нездійснення відповідачем виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним.

Відповідно до ст. 47 Закону № 1058-ІV, пенсія виплачується щомісяця у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка. Для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509, уповноваженим банком є АТ Ощадбанк.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до постанови КМУ від 13 вересня 2017 року № 689 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України” встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів Державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Як вбачається з довідки від 11.04.2017 № 39265 про реєстрацію місця проживання особи, ОСОБА_1 Мінотьєвна зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4. 35.

Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.

Судом враховані положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952), яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Згідно із ч. 1 і ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд, вирішуючи спір за наявними матеріалами справи, приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 Мінотьєвні з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року, а отже позов підлягає задоволенню.

Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як вбачається з наведеної правової норми, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

В даному випадку суд не вбачає підстав для задоволення зазначеного клопотання позивача.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв’язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 133, 139, 242, 244-250, 255, 262, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 Мінотьєвни (РНОКПП НОМЕР_1; АДРЕСА_1) до Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496; 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496; 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) щодо невиплати ОСОБА_1 Мінотьєвні (РНОКПП НОМЕР_1; АДРЕСА_1) пенсії за період з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року.

Зобов’язати Волноваське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496; 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) виплатити ОСОБА_1 Мінотьєвні (РНОКПП НОМЕР_1; АДРЕСА_1) пенсію за період з 01 серпня 2017 року по 30 червня 2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Волноваського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42169496; 85700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17) на користь ОСОБА_1 Мінотьєвни (РНОКПП НОМЕР_1; АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.

Звернути до негайного виконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 Мінотьєвні пенсії за один місяць.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 січня 2019 року.

Суддя Ушенко С.В.