
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2019 р. Справа№200/14301/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 8/48) до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400; 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання рішення від 23.11.2018 незаконним та його скасування, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення від 23.11.2018 незаконним та його скасування в частині неврахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати, зобов’язання врахувати при призначенні пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 25.09.2018 №11507/08/14-46 та повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 25.09.2018.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком з 25 вересня 2018 року. Зазначає, що відповідач при призначенні пенсії не врахував суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати, зобов’язання врахувати при призначенні пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 25.09.2018 №11507/08/14-46, а отже рішення відповідача від 23 листопада 2018 року в частині неврахування при призначенні пенсії відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» сум матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати є незаконним.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Ухвалою суду від 18 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розгляд справи проведено за правилами ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 87557, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25.
Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Як вбачається з відповіді відповідача від 29.11.2018, позивач знаходиться на обліку в управлінні з 25.09.2018, як одержувач пенсії за віком.
Призначений розмір пенсії з 25.09.2018 складає: 5653,85 грн. Відповідач зазначив, що порядком, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» не передбачено врахування при визначенні заробітної плати, з якої обчислюється пенсія державним службовцям, індексації, компенсації за невикористану щорічну основну та додаткову оплачувану відпустки, матеріальної допомоги при вирішення соціально-побутових питань, оскільки ці виплати не є складовими заробітної плати державного службовця.
ОСОБА_1 25.09.2018 звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії.
З 25.09.2018 позивачеві призначено пенсію.
Відповідно до довідки від 25.09.2018 року №11507/08/14-46 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” яка видана за період 01.05.2016р. по 31.08.2018р., позивачем отримано «інші виплати», які входили в заробітну плату з яких було утримано та перераховано Єдиний соціальний внесок та які складались з:
- матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у грудні 2017 року в сумі 9456.13 грн.
- компенсації відпустки за 2016 рік у грудні 2017 року в сумі 3593,10 грн.,
- компенсації відпустки у травні 2018 року за 2017 рік в сумі 12073,06 грн.
- компенсація відпустки за 2018 рік в сумі 5326,35 грн.
- індексації заробітної плати у грудні 2016 року - 64,00 грн., у червні 2017 року - 9,35 грн., у липні 2017 року - 47,47 грн., у серпні 2017 року - 62,31 грн., у вересні 2017 року - 116,20 грн., у листопаді 2017 року - 58,10 грн., у грудні 2017 року - 179.72 грн.
Як зазначив позивач, розмір пенсії позивача обчислено в розмірі 60 відсотків від заробітної плати, в яку ввійшли суми заробітку відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) на дату звернення за призначенням № 14485/08/14-46 від 26.10.2018 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № і 11507/08/14-46 від 25.09.2018р.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Зігдно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 7 ст. 33 Закону «Про державну службу», умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Крім того, згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Зважаючи на викладене, суд проходить до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримувала позивач як посадова особа на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Крім того, суд зазначає, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, компенсація відпусток а також індексація заробітної плати має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об’єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 29 серпня 2018 року у справі № 233/5236/16-а.
Згідно ч. 1 і ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд, вирішуючи спір за наявними матеріалами справи, приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність дій щодо призначення пенсії позивачеві без урахування сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати, а отже позов підлягає задоволенню.
Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 №3674-VI, розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
У відповідності до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” від 07.12.2017 № 2246-VIII, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня 2018 року складає 1762 грн.
Таким чином, позивач при зверненні до суду з даним позовом повинен був сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 705,00 грн.
Таким чином, у зв’язку із задоволенням позовних вимог у повному обсязі, судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 242, 244-250, 255, 263, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 8/48) до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400; 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання рішення від 23.11.2018 незаконним та його скасування, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати рішення Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400; 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) від 23.11.2018 в частині неврахування при призначенні пенсії сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 8/48) незаконним та скасувати його в цій частині.
Зобов’язати Костянтинівсько-Дружківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400; 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 8/48) від 25 вересня 2018 року про призначення пенсії та врахувати при призначенні пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум компенсації відпусток та індексації заробітної плати відповідно до довідки від 25.09.2018 № 11507/08/14-46, виданої Костянтинівсько-Дружківським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 42171400; 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Театральна, 8/48) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 18 січня 2019 року.
Суддя Ушенко С.В.