Рішення № 79307154, 14.01.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
0240/3731/18-а
Номер документу
79307154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 січня 2019 р. Справа № 0240/3731/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: розпорядника майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 82, корпус 3, офіс 7.6а)

до: Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622)

про: визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся розпорядник майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 18.09.2018 №3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 14.08.2018 з доповненнями від 06.09.2018".

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на підставі ухвали Господарського суду Вінницької області від 30.05.2018 у справі №902/637/14 за клопотанням ініціюючого кредитора - ПВКП «Ятрань» припинено повноваження керівника Приватного підприємства «Гурівецьке» ОСОБА_2, виконання обов'язків керівника ПП «Гурівецьке» покладено на розпорядника майна ОСОБА_1 Запис щодо зміни керівника ПП "Гурівецьке" внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. В подальшому, внаслідок протиправних дій державного реєстратора внесено зміни щодо керівника ПП "Гурівецьке" з ОСОБА_1 на ОСОБА_3 Не погоджуючись з такими діями державного реєстратора, позивач звернувся зі скаргою до Міністерства юстиції України. На підставі наказу Міністерства юстиції України від 18.09.2018 №3356/7 відмовлено в задоволенні скарги позивача, посилаючись на п. 4 ч. 8 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у зв'язку із наявною інформацією про судове провадження, у зв'язку із спором з такого самого предмета.

Відповідно до ухвали суду від 24.10.2018 про відкриття провадження розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву та доповнення до відзиву, відповідно до змісту яких заперечує проти задоволення адміністративного позову. Окремо зазначає, що під час розгляду скарги по суті Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації надано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2018 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі № 826/13502/18 щодо визнання протиправним та скасування запису від 27.07.2018 № 11761070034000927 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", проведеного державним реєстратором ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" ОСОБА_5 щодо ПП "Гурівецьке", що є аналогічним питанню, порушеному у скарзі, що може мати наслідком скасування реєстраційних дій державного реєстратора. За таких обставин представник вважає, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Позивачем надано відповідь на відзив, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

В судове засідання представник позивача не з'явився, проте надав заяву про розгляд справи без його участі. Окремо зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.

В судове засідання представник відповідача також не з'явився, однак надав заяву про розгляд справи без його участі. Окремо зазначив, що проти задоволення позову заперечує, доводи, викладені у відзиві на позовну заяву підтримує.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі ухвали Господарського суду Вінницької області від 12.06.2014 у справі № 902/637/14 порушено провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "Гурівецьке" (т. 1 а.с. 6).

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 07.09.2017 у справі № 902/637/14 призначено розпорядником майна приватного підприємства "Гурівецьке" арбітражного керуючого ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 71-74).

Згідно ухвали Господарського суду Вінницької області від 30.05.2018 у справі № 902/637/14 повноваження керівника приватного підприємства "Гурівецьке" покладено на розпорядника майна ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 8).

31.05.2018 зміни щодо призначення керівником приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1 а.с. 93).

Одночасно, 30.05.2018 рішенням зборів власників приватного підприємства "Гурівецьке" призначено директором підприємства ОСОБА_3 (т. 1 а.с. 20).

27.07.2018 вказані зміни внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань державним реєстратором ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" ОСОБА_6 реєстраційний запис 11761070034000927 (т. 2 а.с. 39).

Не погоджуючись з вказаними змінами, 14.08.2018 ОСОБА_1 подав скаргу до Міністерства юстиції України про скасування реєстраційного запису № 11761070034000927 від 27.07.2018 вчиненого ОСОБА_6 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах.

Комісією з питань розгляду скарги у сфері державної реєстрації за результатами розгляду скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 14.08.2018, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.08.2018 за № 26148-33-18, з доповненнями від 06.09.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.09.2018 за № 28776-33-18 прийнято висновок про відмову у задоволенні скарги позивача, у зв'язку з наявністю інформації про судове провадження, у зв'язку із спором, зокрема, з того самого предмета.

Так, у висновку зазначено, що під час розгляду скарги по суті Комісії надано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.08.2018 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі № 826/13502/18 щодо визнання протиправним та скасування від 27.07.2018 № 11761070034000927 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах", проведеного державним реєстратором ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" ОСОБА_6 щодо ПП "Гурівецьке", що є аналогічним питанню, порушеному у скарзі, що може мати наслідком скасування реєстраційних дій державного реєстратора.

На підставі висновку Комісії Міністерством юстиції України прийнято наказ від 18.09.2018 № 3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 14.08.2018 з доповненням від 06.09.2018. Даний наказ одночасно є предметом оскарження у даній справі.

Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п’ятою цієї статті, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв’язку з юридичною особою;

3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об’єднання, політичні партії;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов’язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов’язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи;

11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування;

12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону;

13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.

Згідно ч. 21 ст. 17 Закону у разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Частиною 2 ст. 25 Закону передбачено порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, який включає:

1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);

2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;

3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;

4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;

5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;

7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об’єднання;

8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;

10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

У відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Міністерство юстиції України розглядає скарги: на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення) (п. 1 ч. 2 ст. 34 Закону).

За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про відмову в задоволенні скарги (п. 1 ч. 6 ст. 34 Закону).

Пунктом 4 ч. 8 ст. 34 Закону передбачено, що Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, у разі наявності інформації про судове провадження у зв’язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави.

Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб’єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 34 Закону).

Порядок створення, організаційні та процедурні засади діяльності Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - комісія), а також права та обов’язки її членів визначає Положення про Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затверджене Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2016 № 37/5 (далі - Положення № 37/5).

Рішення комісії оформляються висновком, який підписується Головою комісії, секретарем та членами комісії, що брали участь у засіданні комісії.

Висновок комісії повинен містити такі відомості: дата, час та місце його складення; перелік осіб, присутніх на засіданні комісії; реквізити та суть скарги, розгляд якої здійснюється комісією; відомості про наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначені у скарзі, та інших обставин, які мають значення для об’єктивного розгляду скарги; окрема думка члена комісії у разі її наявності та оформлення у письмовому вигляді; узагальнюючий висновок щодо відповідності/невідповідності законодавству у сфері державної реєстрації рішення, дії або бездіяльності суб’єкта оскарження, щодо задоволення кожної з вимог скаржника або відмови в їх задоволенні з відповідним обґрунтуванням та посиланням на норми законодавства; відомості про необхідність складання протоколів про адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена частинами першою-п’ятою статті 166-11 та статтею 166-23 Кодексу України про адміністративні правопорушення; відомості про рішення/реєстраційні дії, що підлягають скасуванню, а також про дії, що підлягають вчиненню у зв’язку зі скасуванням рішення/реєстраційної дії або у зв’язку з визнанням оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, та про суб’єкта, що буде вчиняти такі дії (п. 8 Положення № 37/5).

Згідно п. 9 Положення № 37/5 організаційне забезпечення діяльності комісії, підготовку матеріалів для розгляду комісією, а також підготовку на основі протоколу засідання комісії проекту висновку комісії та проекту наказу Міністерства юстиції України здійснює Департамент державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України.

Відповідно до п. 10 Положення № 37/5 висновок комісії, оформлений відповідно до пункту 8 розділу III цього Положення, разом з проектом відповідного наказу Департамент державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України подає для підпису Міністру юстиції України, його першому заступнику або заступнику Міністра з питань державної реєстрації.

Аналіз викладених норм законодавства свідчить про те, що державний реєстратор повинен дотримуватись процедури державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи. Рішення державного реєстратора можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України. Підставою для відмови у задоволенні скарги на рішення державного реєстратора є наявність інформації про судове провадження у зв’язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави.

Матеріали справи свідчать, що предметом скарги ОСОБА_1 від 14.08.2018 є скасування реєстраційних дій, вчинених державним реєстратором ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" ОСОБА_6, а саме: внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах 27.07.2018 реєстраційний запис 11761070034000927; зміна керівника юридичної особи ПП "Гурівецьке".

Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі № 826/13502/18 від 27.08.2018 за позовом ОСОБА_7 до державного реєстратора ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" ОСОБА_6, третіх осіб без самостійних вимог приватного підприємства "Гурівецьке", арбітражного керуючого ОСОБА_1 про скасування рішення суб'єкта державної реєстрації ОСОБА_6 ОСОБА_4 філії комунального підприємства Березанської сільської ради Біляївського району Одеської області "Центр реєстрації" щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 27.07.2018 № 11761070034000927 щодо зміни керівника юридичної особи.

Отже, скарга позивача від 14.08.2018 та адміністративна справа Окружного адміністративного суду міста Києва № 826/13502/18 пов'язані між собою спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави.

Вказана ухвала була надана Комісії під час розгляду скарги позивача від 14.08.2018.

У зв'язку із наявною інформацією про судове провадження, у зв’язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави Комісією прийнято висновок, а відповідачем - наказ від 18.09.2018 № 3356/7 про відмову в задоволенні скарги позивача.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Отже, приймаючи наказ від 18.09.2018 № 3356/7 "Про відмову у задоволенні скарги арбітражного керуючого ОСОБА_1 від 14.08.2018 з доповненням від 06.09.2018" Міністерство юстиції України діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.

Щодо посилань позивача на позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 06.06.2018 по справі № 804/2296/17 стосовного того, що нетотожність чи відсутність хоча б одного елементу (ті самі сторони, той самий предмет і ті самі підстави) виключає таку підставу для відмови в задоволенні скарги, суд до уваги їх не приймає з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Згідно ч. 1-3 ст. 44 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов’язки.

Учасники справи зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов’язки.

Учасники справи мають право:

1) ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень;

2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам;

3) подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб;

4) ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти;

5) оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках;

6) користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.

Частиною 4 цієї статті Кодексу визначено, що учасники справи можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Відповідно до ст. 51 КАС України крім прав та обов’язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають права позивача.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов’язки, визначені у статті 44 цього Кодексу.

Статтею 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.

Отже, треті особи є учасниками справи, які мають право відповідно до закону брати участь в судовому засіданні, оскаржувати судові рішення, брати участь в судових засіданнях тощо. Чинним процесуальним законодавством передбачено право суду здійснювати заміну учасників справи та їх процесуальний статус.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Згідно статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову розпорядника майна, керівника приватного підприємства "Гурівецьке" ОСОБА_1 (21036, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 82, корпус 3, офіс 7.6а) до Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) про визнання протиправним та скасування рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Альчук Максим Петрович