
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 33/793/79/19 Справа № 703/2157/18 Категорія: ст. 183-1 КУпАПГоловуючий у І інстанції Опалинська О. П. Доповідач в апеляційній інстанції Соломка І. А.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" січня 2019 р. м. Черкаси
Суддя апеляційного суду Черкаської області Соломка І. А. за участю прокурора Рубльова С.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення №703/2157/18 відносно ОСОБА_3, що надійшли з Смілянського міськрайонного суду Черкаської області за апеляційною скаргою прокурора Смілянської місцевої прокуратури Красіна В.О. ,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 серпня 2018 року
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, і на нього накладено адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 годин, та постановлено стягнути судовий збір на користь держави в сумі 352,40 грн.
Як встановлено судом першої інстанції, 26 вересня 2012 року Генічеським районним судом Херсонської області видано виконавчий лист №2107/2515/2012 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 аліментів на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, у розмірі 1/4 частини його доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно. Однак з 03 липня 2012 року по 26 червня 2018 року ОСОБА_3 в належному обсязі не сплачує аліментів на утримання своєї дитини, що призвело до заборгованості в сумі 65345 грн. 91 коп.. Таким чином ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.
В апеляційній скарзі прокурор Смілянської місцевої прокуратури Красін В.О. просить скасувати постанову місцевого суду через істотне порушення положень Конституції України та вимог КУпАП, а провадження по справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Зокрема, апелянт зазначає, що суд першої інстанції, незважаючи на те, що заборгованість зі сплати аліментів у ОСОБА_3 виникла до набрання чинності ст. 183-1 КУпАП, тобто до 06.02.2018 незаконно притягнув його до адміністративної відповідальності не врахувавши, що період несплати аліментів до вказаної дати не може прийматися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності.
Будучи повідомленим про дату, час та місце апеляційного розгляду ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, що, з урахуванням апеляційних вимог прокурора, не перешкоджає судовому розгляду за його відсутності.
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора Рубльова С.М. в підтримку заявлених апеляційних вимог в повному обсязі, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що апеляційна скарга прокурора підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі точного додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин справи, правильного і справедливого її вирішення, а постанова суду повинна відповідати вимогам ст. 283 КУпАП.
Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
За змістом ч.7 ст. 294 КУпАП, апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Згідно ч.8 ст. 294 КУпАП, за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін; 2) скасувати постанову та закрити провадження у справі; 3) скасувати постанову та прийняти нову постанову; 4) змінити постанову.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови суду першої інстанції, суд на підставі досліджених доказів в їх сукупності прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, поклавши в основу прийнятого по справі рішення дані протоколу про адміністративне правопорушення № 47682636 від 26.06.2018.
Повторно дослідивши докази, наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наведені докази в їх у сукупності в ході перегляду справи в апеляційному порядку, прихожу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП , та наявність підстав для закриття провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Так, Генічеським районним судом Херсонської області видано виконавчий лист №2107/2515/2012 про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_5 аліментів на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, у розмірі 1/4 частини його доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 03.07.2012 і до повноліття дитини.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 47682636 від 26.06.2018, він складений по факту виникненням заборгованості по сплаті аліментів у ОСОБА_3, яка станом на 26.06.2018 складає 65345,91 грн. з дня пред'явлення виконавчого документу до примусового виконання, а саме з 03.07.2012.
Зокрема, диспозиція ст. 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об'єктивної сторони даний адміністративний проступок характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов'язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім»ї. При цьому, для утворення складу правопорушення є обов'язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Адміністративна відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП , запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07.12.2017, що набрав законної сили 06.02.2018.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
З огляду на наведене, за загальним положенням, закони та інші нормативно-правові акти, не мають зворотної сили в часі, тобто не поширюються на поведінку, що мала місце в той період, коли відповідний акт ще не був прийнятий або ще не набрав чинності.
Не має зворотної сили закон, що вперше встановлює юридичну відповідальність за певну поведінку, так і акт, який обтяжує відповідальність за вчинення будь-якого діяння порівняно з діючим законом. Виняток з цього правила становлять закони або інші нормативно-правові акти, що пом'якшують або скасовують відповідальність і саме тому, мають зворотну силу.
Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє відображення і в ст. 7 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини.
Враховуючи викладене, оскільки ст. 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів та передбачає суспільно корисні роботи, як вид адміністративного стягнення, то дана норма не має зворотної дії в часі.
Тому, в період несплати аліментів особою до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП не має прийматися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП.
Визнаючи ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, суд першої інстанції, всупереч ст. 8, 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП належним чином не встановив, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тобто однобічно розглянув справу, без з'ясування фактичних обставин, що мають значення для її розгляду, не звернувши уваги на те, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавались законом як правопорушення.
Враховуючи, що об'єктивна сторона правопорушення полягає у несплаті аліментів протягом певного періоду часу, а ОСОБА_3 інкримінують несплату аліментів та виникнення основного обсягу заборгованості з 03.07.2018 по 26.06.2018, тобто до розрахунку взято період часу несплати аліментів до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП.
З моменту вступу в дію ст. 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 до 26.06.2018 пройшло менше 6 місяців, у зв'язку з чим дії ОСОБА_3 не утворють складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, а тому провадження в справі підлягає закриттю, на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в тому числі і у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 8, п.1 ч.1 ст. 247, п.2 ч.8 ст. 294 КУпАП, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу прокурора Смілянської місцевої прокуратури Красіна В.О. - задовольнити.
Постанову Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 07 серпня 2018 року щодо ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Повернути ОСОБА_3 суму судового збору у розмірі 352 грн. 40 коп., при наданні доказів його сплати.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: І. А. Соломка