
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 825/336/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Чернігівській області і згідно заяви про уточнення позовних вимог просить зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернігівській області невідкладно виготовити та направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для перерахунку його пенсії нову довідку про грошове забезпечення, з врахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 1 січня 2016 року, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63 %, і премії в розмірі 48,60 % - врахованих при перерахунку його пенсії з 1 квітня 2012 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернігівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що до виданої відповідачем довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не було включено додаткові види грошового забезпечення, у зв'язку з чим було порушено його права.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам надано строки для подання до суду заяв по суті справи.
У встановлений судом строк відповідач надіслав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що при підготовці довідки ліквідаційна комісія керувалась вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393". При цьому вказує, що додаткові види грошового забезпечення та премії скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Також зазначає, що грошове забезпечення, що включено до довідки про перерахунок пенсії, було визначено з середніх розмірів, визначених у листі Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017.
Ухвалою суду від 23.02.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно ухвали суду від 22.12.2018 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 21.01.2019 справу № 825/336/18 прийнято до провадження судді Тихоненко О.М. на підставі витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.01.2019.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку № 101/6096, № 2503005313 від 05.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016, до складу якого було включено посадовий оклад в розмірі 2500,00 грн., оклад за спеціальне звання капітана поліції в розмірі 1800,00 грн., 25 % надбавку за стаж служби в поліції в розмірі 1075,00 грн., 0,68 % премії в розмірі 36,55 грн. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 5411,55 грн. (а.с. 24).
Не погоджуючись з діями відповідача з тих підстав, що в довідці безпідставно не включено 63 % надбавку за виконання особливо важливих завдань та безпідставно знижено розмір премії з 48,60 % до 0,68 %, що були враховані при перерахунку пенсії раніше, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Частина друга статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернігівській області складовими грошового забезпечення за посадою старшого дільничного офіцеру поліції на 01.01.2016 були посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж служби в поліції та премія. Інші надбавки та доплати не встановлювались та не виплачувались.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував, розмірі, а саме 0,68% замість 48,60 %.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно інформації про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, наданої Національною поліцєю України середній розмір премії за відповідною посадою становить 0,68 %.
Отже вказаний відповідачем розмір премії 0,68 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 48,60 %, яку отримував позивач, немає.
При ухваленні рішення у даній справі, яка є типовою, судом враховані правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні від 12.03.2018, за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_2 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.
Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням суду законної сили, звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Так, у відповідності до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, Кодексом адміністративного судочинства України визначено встановлення судом судового контролю, як право суду, а не його обов'язок, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку щодо відмови позивачу у задоволенні даного клопотання.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАСУ, суд враховує, що при відмові позивачу у задоволенні позову понесені ним судові витрати по сплаті судового збору за подання позову не підлягають відшкодуванню, крім того позивач є особою, що звільнена від сплати судового збору.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової кратки платника податків - НОМЕР_2).
Відповідач: Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (проспект Перемоги, 74,м. Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 08592365).
Повне судове рішення складено 21.01.2019.
Суддя О.М. Тихоненко