Ухвала суду № 79280722, 15.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
826/17490/14
Номер документу
79280722
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

15 січня 2019 року м. Київ № 826/17490/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглянувши у підготовчому засіданні питання про зупинення провадження в адміністративній справі

за позовомОСОБА_1доПрокуратури міста Києва про визнання протиправним та скасування наказу від 23.10.2014 №3580к, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_2,

від відповідача - Горелик Р.О.,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Прокуратури міста Києва, в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ Прокуратури міста Києва від 23.10.2014 №3580к; поновити ОСОБА_1 на посаді заступника прокурора Дніпровського району міста Києва; стягнути з Прокуратури мста Києва на користь ОСОБА_1 середній заробіток на час вимушеного прогулу, починаючи з 24.10.2014 і до моменту фактичного поновлення на роботі; допустити негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника прокурора Дніпровського району міста Києва.

В якості підстави для звернення до суду зазначено, що звільнення позивача з займаної посади на підставі рішення (наказу) відповідача, яке обґрунтоване застосуванням ч. 3 ст. 1, п. 7 ч. 1 ст. 3 та п. 2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади», зокрема, порушує права та інтереси позивача, суперечить конституційним принципам верховенства права та заборони звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.ст. 8, 19, 22, 64 Конституції України), рівності громадян у своїх правах, недопущення дискримінації за будь-якою ознакою (ч. 2 ст. 38, ст. 43 Конституції України), індивідуальної відповідальності, презумпції невинуватості (ч. 2 ст. 61, ст. 62 Конституції України).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.11.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №826/17490/14 та призначено попереднє судове засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2015 провадження у даній справі було зупинено до вирішення Верховним Судом України питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності положень п. 7 і 8 ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 1, п. 2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади» положенням ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст. 21, ч. 2 та 3 ст. 22, ч. 2 та 3 ст. 24, ч. 1 ст. 38, ч. 1 ст. 43, ст. 58, ч. 2 ст. 61, ст. 62, ч. 1 ст. 64 Конституції України, питання щодо чого порушено відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.01.2015 №826/17490/14.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.11.2018 провадження у справі №826/17490/14 поновлено та справу призначено до судового розгляду з проведенням підготовчого засідання.

Вирішуючи питання про наявність підстав для зупинення провадження в даній адміністративній справі, суд виходить з наступного.

За даними офіційного веб-сайту Конституційного Суду України (http://www.ccu.gov.ua/novyna/konstytuciyni-podannya-za-stanom-na-10-sichnya-2019-roku), 11.2014 Верховний Суд України звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати такими, що не відповідають Конституції України, положення пункту 6 частини першої, пунктів 2, 13 частини другої, частини третьої статті 3 Закону України «Про очищення влади».

Ухвалою від 12.02.2015 Перша колегія суддів Конституційного Суду України відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.

20.01.2015 до Конституційного Суду України звернулися 47 народних депутатів України з клопотанням визнати неконституційними частини третю, шосту статті 1, частини першу, другу, третю, четверту, восьму статті 3, пункт 2 частини п`ятої статті 5, пункт 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про очищення влади».

Ухвалою від 18.03.2015 Перша колегія суддів відкрила конституційне провадження у справі за цим клопотанням.

23.03.2015 до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про очищення влади».

Ухвалою від 01.04.2015 Перша колегія суддів Конституційного Суду України об'єднала провадження за трьома конституційними поданнями в одне конституційне провадження.

Наразі, вищезазначені подання перебувають на розгляді Конституційного Суду України.

В контексті з вищенаведеним, також слід зазначити, що на розгляді Касаційного адміністративного суду Верховного Суду України перебувало подання судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.02.2018 у справі №826/18020/14 щодо вирішення питання про відкриття провадження у вказаній справі щодо поновлення на посаді позивача (ОСОБА_4) в Генеральній прокуратурі України та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, як зразковій. Дане подання було обґрунтоване тим, що у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувають велика кількість справ з аналогічними позовними вимогами до Генеральної прокуратури України про скасування наказів, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, осіб звільнених у зв'язку з прийняттям Закону України «Про очищення влади». Зокрема, як у адміністративній справі №826/18020/14, так і у вищезазначених справах, підставою звільнення позивачів за п. 7-2 ст. 36 Кодексу законів про працю України, посади яких визначенні ч. 1 ст.2 Закону України «Про очищення влади», був п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про очищення влади».

За результатами розгляду цього подання Верховний Суд у своїй ухвалі від 12.03.2018 №826/18020/14 дійшов висновку про недоцільність відкриття провадження у вказаній справі як зразковій з наступних мотивів: постановлення зразкового рішення до вирішення Конституційним Судом України справи за конституційними поданнями Верховного Суду України та конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про очищення влади» від 16.09.2014 №1682-VII не відповідатиме основним завданням адміністративного судочинства, зокрема щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Верховний Суд також зазначив, що вирішення даної справи Верховним Судом як зразкової без врахування висновків Конституційного Суду України може призвести до ще більшого завантаження судової системи у зв'язку із подальшим зверненнями в порядку пункту 1 частини 5 статті 361 КАС України про перегляд судових рішень за виключними обставинами з підстав встановлення Конституційним Судом України неконституційності (конституційності) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, зокрема, пункту 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади».

Приписами п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) передбачено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Враховуючи вищенаведене, в тому числі, і вищенаведені висновки Верховного Суду в ухвалі від 12.03.2018 №826/18020/14, суд дійшов до висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі, що розглядаються Конституційним Судом України за конституційним поданням Верховного Суду України від 23.03.2015 щодо відповідності Конституції України (конституційності) вказаних положень Закону України «Про очищення влади».

Керуючись п. 3 ч. 1 ст. 236, ст. 248 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

У Х В А Л И В:

1. Зупинити провадження в адміністративній справі №826/17490/14 до набрання законної сили рішенням у справі, що розглядаються Конституційним Судом України за конституційним поданням Верховного Суду України від 23.03.2015 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 1, пунктів 7, 8, 9 частини першої, пункту 4 частини другої статті 3, пункту 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про очищення влади».

2. Зобов'язати осіб, які беруть участь у справі, повідомити суд якщо відпадуть обставини, що стали причиною для зупинення провадженні в даній адміністративній справі.

3. Копію цієї ухвали направити сторонам.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок

Повний текст складено та підписано 21.01.2019