
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/4137/18
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ), в якому просить:
- визнати дії відповідача щодо відмови у здійсненні щомісячного довідного грошового утримання судді з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових суддівської винагороди - незаконними;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 з урахуванням всіх складових суддівської винагороди (посадового окладу, доплати за вислугу років, доплати за перебування на адміністративній посаді), виходячи з нового розміру суддівської винагороди 29 954,00 грн, згідно з довідкою, виданою територіальним Управлінням ДСА України в Чернігівській області від 03.08.2018 №03/37-1035.
В обґрунтування свої позовних вимог позивач посилається на те, що відмовивши у здійсненні перерахунку з 01.01.2018 та провівши такий перерахунок довічного грошового утримання з серпня 2018 року, відповідач грубо порушив право позивача на належне матеріальне та соціальне забезпечення як судді у відставці, гарантоване Конституцією України та Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує на недоцільності проведення перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання, що аргументується нормами національного законодавства, чинного на момент звернення позивача до Управління. На думку, відповідача його дії відповідають нормам чинного законодавства, зокрема Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже відсутні підстави для задоволення поданого адміністративного позову ОСОБА_1 Одночасно просить розгляд справи провести з викликом сторін.
Враховуючи наданий відповідачем відзив, суд зазначає, що вказана справа підпадає під визначення, наведене у п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Згідно ст.263 КАСУ суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. При цьому, згідно ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Враховуючи, що відповідачем в повній мірі викладені обставини та обґрунтування, які покладені в основу його позиції щодо відсутності підстав для задоволення позову у відзиві на позовну заяву, суд не вбачає необхідності у проведенні судового засідання в даній справі. Крім того, суд вважає клопотання Чернігівського ОУПФУ необґрунтованим, оскільки відповідачем жодним чином не зазначено підстав для виклику його в судове засідання.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач є суддею у відставці та перебуває на обліку у Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 01.01.2007 та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці через Пенсійний фонд України в особі відповідача.
В серпні 2018 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 та на своє звертання отримав відповідь, в якій відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку з 01.01.2018, посилаючись на те, що перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, згідно довідки про суддівську винагороду виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 03.08.2018 №03/37-1035 підлягає з 01.08.2018, а не з 01.01.2018. Вказана обставина відповідачем не заперечується (а.с.8).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Обгрунтовуючи правомірність проведеного перерахунку відповідач зазначає про те, що оскільки Закон України від 15.05.2018 №2415 "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності лише 22.07.2018, перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу слід здійснювати з 01.08.2018.
Суд не може погодитися з такою позицією, з огляду на те, що згідно із ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
21.07.2018 в газеті "Голос України" (№133) опубліковано Закон України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав". Вказаним Законом внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абз.2 п.3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 встановлено у розмірі 1600 гривень. При цьому, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1762 гривні.
З огляду на зазначене, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
На виконання даних норм матеріального закону Державна судова адміністрація України довела до відома голів судів та начальників територіальних управлінь ДСА України листом від 24.07.2018 №11-1336/18 інформацію, що з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 гривні (а.с.10). Одночасно повідомила про необхідність внесення змін до штатних розписів установ, здійснити перерахунку суддівської винагороди з 01.01.2018 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, а також підготовки довідок про суддівську винагороду з 01.01.2018.
З довідки Територіального управління державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 03.08.2018 №03/37-1035 вбачається, що станом на 01.01.2018 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці складає 29 954 грн, виходячи з посадового окладу 17 620 гривні (а.с.9).
Наведене, обумовлюється положеннями ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів. При цьому, суд враховує ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Суд вважає, що в даному випадку, необхідність проведення перерахунку з 01.01.2018 обумовлена саме наведеними правовими нормами, оскільки дію Закону України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, що знаходить своє відображення безпосередньо в абз.2 п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Посилання ж відповідача на рішення Верховного суду від 01.11.2018 №0640/3835/18, суд до уваги не приймає, оскільки в цій справі досліджувалось питання суддівської винагороди після проходження кваліфікаційного оцінювання, що жодним чином не стосується предмету спору у справі що розглядається.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача з 01.01.2018, а оскільки такий перерахунок позивачу проведено з 01.08.2018, позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії слід задовольнити шляхом визнання протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 та зобов'язання Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 по 31.07.2018.
Щодо посилань відповідача на необхідність стягнення судового збору з Державного бюджету України, суд зазначає, що згідно ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тобто, судові витрати у розмірі 704,80 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 по 31.07.2018.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 по 31.07.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1)
Відповідач - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (просп. Миру,44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209).
Повне рішення суду складено 21.01.2019.
Суддя Л.О. Житняк