
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2019 року справа № 2340/5125/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.08.2018 в розмірі 60% від заробітної плати;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії та провести її виплату з 01.08.2018 в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. від 02.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач в супереч вимог Закону України «Про державну службу» (в редакції до діяла на момент призначення позивачу пенсії), протиправно здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.08.2018 в розмірі 60% від заробітної плати, оскільки станом на час призначення позивачу пенсії, її розмір становив 90% від суми щомісячного заробітку.
Відповідач у встановлений судом строк подав відзив на позов, в якому зазначив, що позивачу було здійснено перерахунок пенсії у зв'язку із скасуванням Верховним Судом постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15.09.2016 по справі №697/1858/16-а - у розмірі 60% від суми щомісячного заробітку, оскільки станом на час здійснення такого перерахунку діє норма, згідно якої, пенсії призначаються згідно Закону України «Про державну службу» в розмірі саме 60% суми заробітної плати позивача, з якої сплачено внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та з 12.06.2009 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання постанови Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15.09.2016 по справі №697/1858/16-а, від 19.10.2016 по справі №697/2010/16-а позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки управління праці та соціального захисту населення у м. Каневі Черкаської області від 17.08.2016 №1754/03-18 про заробітну плату, в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку, з урахуванням до заробітку суми виплаченої винагороди за сумлінну працю в розмірі 4988 грн. 88 коп. та індексації заробітної плати в сумі 4060 грн. 31 коп.
Однак, постановою Верховного Суду від 19.06.2018 по справі №697/1858/16-а вищевказану постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 15.09.2016 по справі №697/1858/16-а скасовано, у задоволенні позову відмовлено.
На підставі вищевказаної обставини, з 01.08.2018 пенсію позивача перераховано із заробітної плати 3439 грн. 82 коп. у розмірі 60% та становить 2120 грн. 83 коп. (3439 грн. 82 х 60% + 56 грн. 94 коп. (додаткова пенсія потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії).
12.09.2018 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо здійснення їй перерахунку пенсії з 01.08.2018 в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку без обмеження її максимальним розміром
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 26 вересня 2018 року №1017/Г-10 повідомив позивача, що для проведення даного перерахунку немає законних підстав.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати (ч. 5 ст. 37 вказаного Закону).
Підпунктом 9 пункту 6 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI внесено зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, текст статті 37 викладено в новій редакції.
Так, положеннями частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI) визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII у частині першій статті 37 цифри «80» замінено цифрами « 70»; Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII у частині першій статті 37 цифри « 70» замінено цифрами « 60».
Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців було урегульовано статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (у редакції на момент виходу позивача на пенсію) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підпунктом 3 пункту 11 розд. І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що стаття 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (зі змінами та доповненнями) регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям.
При цьому суд зазначає, що зміни у законодавстві щодо підстав призначення та розміру пенсії в частині визначення розміру відсотку заробітної плати стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, та не можуть бути застосовані при перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Беручи до уваги викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а не на момент здійснення такого перерахунку.
Наведений висновок суду узгоджується із висновком, викладеним Верховним Судом у постанові від 22.03.2018 у справі № 204/4023/17.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо самостійного зменшення розміру відсотків пенсії від заробітної плати з 90% на 60% при перерахунку вже призначеної пенсії позивачу - є неправомірними, відтак, з метою захистів прав позивача, суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.08.2018 із збереженням основного розміру пенсії - 90%.
Щодо вимоги позивача здійснити йому перерахунок пенсії та провести її виплату з 01.08.2018 в розмірі 90% від суми щомісячного заробітку без обмеження її максимальним розміром, то суд зазначає наступне.
З 01 жовтня 2011 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI.
Відповідно до частини четвертої статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Верховний Суд у своїх постановах від 22 травня, 13 та 20 серпня 2018 року вказує, що наведені норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI не звужують зміст набутих прав пенсіонерів, розмір вже призначеної пенсії яких більший зазначеного максимального розміру. Водночас запроваджують обмеження щодо розміру призначених та перерахованих пенсій.
У постанові від 03.04.2018 (справа №361/4922/17) Верховний Суд зазначив, що норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії є чинними, неконституційними не визнані, а тому є обов'язковими для застосування.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку та виплати з 01.08.2018 ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням її розміру від заробітної плати з 90 відсотків на 60 відсотків.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.08.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із збереженням 90 відсотків її розміру від заробітної плати ОСОБА_1.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш