
Справа № 822/452/18
РІШЕННЯ
іменем України
21 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі Ліквідаційної комісії щодо виготовлення для перерахунку пенсії уточненої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та не надання уточненої довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для подальшого перерахунку пенсії;
2) зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі Ліквідаційної комісії виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 5400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-майор міліції (генерал поліції III рангу) - 2600,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4000,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (ПО) (20%) - 1080,00 грн, надбавка за почесне звання "заслужений юрист" (ПО) (10%) - 540,00 грн, премія 107,97% - 14705 грн 50 коп. з врахуванням порахунку пенсії в розмірі 90% від зазначеного грошового забезпечення, починаючи з 1 січня 2016 року;
3) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення до суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за віком згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, якими встановлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в яку, на думку позивача, протиправно не включила такий додатковий вид грошового забезпечення, як премію в розмірі 107,97%. Тим самим відповідач порушив конституційні права та гарантії позивача на належний соціальний захист.
26.02.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що при підготовці довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 07.06.2017 №77/121/49-2017 ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області керувалася вимогами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, яким визначено вичерпний перелік складових, які мають бути внесені до довідки про перерахунок пенсії. Зазначив, що складові грошового забезпечення, внесені до довідки, мають відповідати складовим грошового забезпечення поліцейських, що і було враховано відповідачем.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.02.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2018 зупинено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/1/18.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2019 поновлено провадження у справі. Відмовлено у задоволенні клопотання Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з витягом з наказу Міністерства внутрішніх справ України від 19.03.2010 №401 о/с "По особовому складу" ОСОБА_1 відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів внутрішніх справ у відставку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з довідки заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 07.06.2017 №77/121/49-2017 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою на день звільнення зі служби працівник ОВС, прирівняною посадою - працівник, становить 13620,00 грн, а саме: посадовий оклад - 5400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним званням генерал-майор міліції (генерал поліції ІІІ рангу) - 2600,00 грн, надбавка за стаж служби 50% - 4000,00 грн, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 20% - 1080,00 грн, надбавка за почесне звання "заслужений юрист" 10% - 540,00 грн.
Представник позивача звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, в якій просив вказати крім зазначених вище складових, додатковий вид грошового забезпечення, а саме премію в розмірі 107,97%.
Листом від 26.01.2018 №49/2-аз відповідач повідомив про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1. Зазначив, що середні розміри премії за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції доведені МВС України відповідно до інформації Національної поліції України від 19.04.2017 №4060/03/48-2017. Згідно пункту 2 розділу VII "Апарат головних управлінь Національної поліції" Інформації про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично сплачені за грудень 2015 року по посаді "начальник Головного управління (1 група областей) розмір премії відсутній.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиготовлення для перерахунку пенсії позивача нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пункт 1 Порядку №45 визначив, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку №45 (у редакції, що діяла до 23.02.2018) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.
Так, положеннями пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
З врахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки виплата премії за прирівняною відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 посадою в грудні 2015 року поліцейським не виплачувалася, то ця премія правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 07.06.2017 №77/121/49-2017.
Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
При цьому, справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/1/18, тому, суд враховує зазначені вище правові висновки Верховного Суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі Ліквідаційної комісії щодо виготовлення для перерахунку пенсії уточненої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та не надання уточненої довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для подальшого перерахунку пенсії.
Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Позовна вимога щодо зобов'язання Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області в особі Ліквідаційної комісії виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення є похідною від першої вимоги та не належить до задоволення, оскільки відсутні ознаки протиправності бездіяльності щодо її виготовлення та направлення.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, відповідачами спростовано, а позивачем не підтверджено правомірність заявлених позовних вимог, тому, в їх задоволенні слід відмовити.
З огляду на відмову в задоволенні позову, клопотання позивача про встановлення судового контролю не підлягає розгляду.
Зі змісту приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап