
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2789/18
17 січня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач ОСОБА_1.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №100 від 29.11.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 12.11.2018 року.
Позов обґрунтований тим, що відповідач своїм рішенням, оформленим протоколом №100 від 29.11.2018 року відмовив позивачу в призначенні спірної пенсії, оскільки подані позивачем документи хоча й підтверджують факт участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проте не містять інформації про кількість днів безпосереднього перебування в зоні відчуження, в саме посвідчення ліквідатора наслідків аварі на ЧАЕС не може слугувати підставою для призначення пенсії. З таким рішенням позивач не погоджується та вважає його помилковим, оскільки 12.10.1998 року Тернопільською обласною державною адміністрацією позивачу видано дублікат посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 17.01.2019 року о 12:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до поданих документів позивача підтверджено факт участі в ліквідації наслідків аварії, однак документи не містять інформації про кількість днів безпосереднього перебування в зоні перебування в зоні посиленого радіологічного контролю. З огляду на зазначене, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, представник позивача просив справу розглядати в письмовому провадженні, без фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити їх повністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання, в якому просив справу розглядати без участі їх представника, при винесенні рішення просив керуватися нормами чинного законодавства та запереченнями на адміністративний позов.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що 12.11.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Разом із вказаною заявою позивачем подано такі документи: заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення серії НОМЕР_1, копію трудової книжки НОМЕР_2, копію військового квитка НОМЕР_4, довідку МП "Ювілейне" про зарплату за роботу на ліквідації наслідків ЧК №228 від грудня 1992 року, архівну довідку №179/1/2551 від 28.02.2018 року.
Рішенням Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформленого Протоколом №100 від 29.11.2018 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС", оскільки документи, подані для призначення пенсії, підтверджують факт участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проте не містять інформації про кількість днів безпосереднього перебування в зоні відчуження. У вказаному протоколі також Чортківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України зазначено, що саме посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС не може слугувати підставою для призначення пенсії; інших документів заявник додати не може, про що додатково повідомляє.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі Закон №796). Відповідно до частини першої статті 55 Закону №796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - зменшення віку - 8 років.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Відповідно до пункту 2.1 вказаного Порядку №22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Згідно із частиною третьою статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Така правова позиція міститься у Постанові Верховного суду від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17 та Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.03.2018 року у справі №588/538/16-а (К/9901/13169/18).
Довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Однією з таких пільг є зменшення пенсійного віку для призначення і виплати пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону №796.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в с.Угринь Чортківського району Тернопільської області, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_5. Позивач має посвідчення (дублікат) учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2) серії НОМЕР_6. Суд зазначає, що на час звернення позивача до суду посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році ніким не скасовано, не оспорюване, не визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає до застосування при наданні пільг, встановлених чинним законодавством. Видаючи дублікат посвідчення, уповноваженим органом було підтверджено факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, не менше встановленої кількості днів.
Крім того, у відповідності до відомостей, що містяться у військовому квитку серії НОМЕР_4, позивач у період з 26.05.1987 року по 03.08.1987 року виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні сектора №2 Чорнобильської АЕС. Така інформація також підтверджується архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України №179/1/2551 від 28.02.2018 року, довідкою МП "Ювілейне" №228 грудня 1992 року. Згідно з розрахунком трудового стажу, складеним відповідачем за №192650000456, страховий страж позивача становить 26 років 2 місяці 16 днів, який є достатнім для призначення пенсії (ч.1 ст.26 Закону №1058-ІУ). З наведеного вбачається, що в ході розгляду даної справи підтверджене необхідне 14-денне перебування позивача в зоні відчуження у 1987 році, що дає право на призначення пенсії зі зниження пенсійного віку на 8 років.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд зазначає, що обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Враховуючи викладене та норми частини першої ст.2 КАС України, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №100 від 29.11.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3.Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Тернопільська область, м.Чортків, вул.Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_7) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році із зменшенням пенсійного віку на 8 років, починаючи з 12 листопада 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 січня 2019 року.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.