
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2533/18
18 січня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1.) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (надалі відповідач), в якому просила визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 р. по 01.08.2018 р. в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідні посаді, з суми 34887,60 грн. відповідно до довідки Апеляційного суду Тернопільської області №5060/18 вх від 14.08.2018 р., зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області провести перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 р. по 01.08.2018 р. в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідні посаді, з суми 34887,60 грн. відповідно до довідки Апеляційного суду Тернопільської області №5060/18 вх від 14.08.2018 р., з врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що її було звільнено з посади судді Апеляційного суду Тернопільської області з 25.11.2015 року у зв'язку із поданням заяви про відставку. Після цього, Тернопільським міськрайонним судом винесено постанову у справі №607/1516/16-а, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі задоволено, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі щодо відмови у призначенні позивачу щомісячного грошового утримання як судді у відставці та зобов'язано Управління Пенсійного фонду у м.Тернополі призначити позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи з розрахунку 90 відсотків розміру грошового утримання працюючого на відповідній посаді судді апеляційного суду згідно довідки Апеляційного суду Тернопільської області №01-17/3/2016 від 11.01.2016 року, починаючи з 26.11.2015 року без обмеження граничного розміру щомісячного грошового довічного утримання. Дана постанова набрала законної сили 09.06.2016 року. Вказала, що з 01.01.2017 року на підставі заяви ОСОБА_1 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, органами ПФУ призначено довічне грошове утримання виходячи із суми 31680,00 грн., на підставі довідки №10500/16вх. від 13.12.2016 року, виданої Апеляційним судом Тернопільської області. Однак, Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 № 2415-VIII (далі Закон № 2415-VIII) внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року, як розрахункової величини.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 20.12.2018 року о 12:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що перерахунок позивачу здійснений правомірно, оскільки відповідно до пункту 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 20.03.2017 № 5-1), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 200/14891 (далі - Порядок № 3-1), перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою. Таким чином, з врахуванням Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» від 15.05.2018 року №2415-У111, ст. 58 Конституції України, на підставі поданої позивачем заяви від 21.08.2018 року, з 01.08.2018 року проведено перерахунок грошового утримання судді. З огляду на наведене, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Позивач подала до суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці підлягає перерахунку у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, що працює на відповідній посаді, яка у свою чергу залежить від розміру мінімальної заробітної плати. Вказала, що дію Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 № 2415-VIII поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме починаючи з 01 січня 2017 року. Позивач вважає, що з 01.01.2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762,00 грн., а тому саме з цієї дати є підстави для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. Таким чином, на думку позивача, відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії.
20.12.2018 року у судовому засіданні закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 18.01.2019 року о 10:30 год.
Позивач у судове засідання не прибула, подала письмову заяву, в якій просила розгляд справи здійснювати за її відсутності, позовні вимоги, викладені у позовній заяві підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати без його участі, проти заявлених позовних вимог заперечує, просить відмовити і їх задоволенні.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що 21.08.2018 року позивач звернулась до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 року.
30.10.2018 року позивач звернулась до відповідача з проханням надати інформацію, чи проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 року, виходячи з довідки, виданої Апеляційним судом Тернопільської області №5060/18 вх. від 14.08.2018 року.
Листом від 09.11.2018 року №387/Б-11 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду Тернопільської області позивача повідомлено про те, що перерахунок щомісячного грошового утримання здійснено з 01.08.2018 року на підставі вимог ч.1 ст. 58 Конституції України/, а саме, що норма Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" від 15.05.2018 № 2415-VIII про застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року, як розрахункової величини, не має зворотної дії у часі.
Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, позивач звернулась з позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі Закон № 1402-VIII) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-У111 від 06.12.2016 року було встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Відповідно до підпункту 6 пункту 6 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2415-VIII внесено зміни в абзаці другому пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" слово та цифри "1600 гривень" замінити словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Суд вважає, що дію зазначеного Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно - правовим актом, а саме: з 01.01.2017 року.
Крім того, суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь;4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Законом України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» від 15.05.2018 року №2415-У111 також внесено зміни до абзацу 2 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», слово та цифри « 1600,00 гривень» замінено словами та цифрами «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року».
З огляду на наведене, суд вважає, що розахункова величина, з якої обраховується суддівська винагорода, є не 1600,00 грн., а величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб, починаючи з 01.01.2017 року.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VIII з 01 січня 2017 року визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1600 гривень.
Водночас, статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII визначено з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762 грн.
Таким чином, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є обставиною, що обумовлює необхідність у проведенні перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Приймаючи рішення по суті, суд приймає до уваги лист Державної судової адміністрації від 24.07.2018 року №11-13636/18 щодо внесення змін до штатних розписів установ та перерахунку суддівської винагороди з 01.01.2018 року, а також підготування довідок про суддівську винагороду з 01.01.2018 року для обчислення щомісячного грошового утримання суддям у відставці.
Разом з тим, судом не береться до уваги посилання відповідача на пункт 4 розділу ІІ Порядку № 3-1, оскільки зазначений пункт визначає період в якому має бути здійснено відповідний перерахунок, що помилково ототожнюється відповідачем з періодом за який може бути здійснений такий перерахунок.
Однак, в ході розгляду даної справи, судом не здобуто, а сторонами на подано до суду належних, достатніх та допустимих доказів щодо перерахування грошового утримання судді, із врахуванням відповідних змін до законодавства України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
При цьому в силу положень частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
З урахуванням норм ст.139 КАС України, позивачу підлягає до відшкодування сплачений ним судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 року по 01.08.2018 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, з суми 34887,60 грн. відповідно до довідки Апеляційного суду Тернопільської області №5060/18 вх від 14.08.2018 року.
3.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_1) перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання за період з 01.01.2018 року по 01.08.2018 року в розмірі 90 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, з суми 34887,60 грн. відповідно до довідки Апеляційного суду Тернопільської області №5060/18 вх від 14.08.2018 року, з врахуванням раніше виплачених сум.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18 січня 2019 року.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.