Ухвала суду № 79280009, 21.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
815/6029/17
Номер документу
79280009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/6029/17

УХВАЛА

21 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні клопотання представника Головного управління ДСНС України в Одеській області про роз'яснення резолютивної частини ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 815/6029/17 за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року було затверджено умови примирення сторін у справі за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування, що викладені в заяві про примирення сторін від 19.03.2018 року, а саме: 1. Відповідач - Державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» МОЗ України, ЄДРПОУ 20995456, юридична адреса: 65038, місто Одеса, вул. Дача Ковалевського, 89, фактична адреса: 2-го фтизіатричного відділення, яке знаходиться за адресою: місто Одеса, вул. Макаренка, 37: 1.1. Зобов'язується повністю усунути порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту, які загрожують життю та здоров'ю людей, зазначені в акті перевірки № 4 від 31.01.2018 року до 01.07.2018 року, а саме: 1.1.1. Обладнати приміщення будівлі та допоміжні приміщення 2-го фтизіатричного відділення санаторію системами протипожежного захисту, а саме автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу. 1.1.2. Обладнати евакуаційним освітленням коридори, проходи та інші шляхи евакуації. 1.1.3. Встановити світлові покажчики «ВИХІД» білого кольору на зеленому фоні, підключеними до джерела живлення аварійного (евакуаційного) освітлення на евакуаційних виходах з будівлі. 1.1.4. Забезпечити заклад ношами з розрахунку: одні ноші на 5 хворих та засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу. 1.1.5. Провести вогнезахисну обробку дерев'яних конструкцій перекриття даху будівель санаторію. 1.2. Покласти повну відповідальність за пожежну, техногенну безпеку та цивільний захист на час дії угоди про примирення на Державний заклад «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» МОЗ України, ЄДРПОУ 20995456, юридична адреса: 65038, місто Одеса, вул. Дача Ковалевського, 89. 1.3. До 01.07.2018 року звернутись до Головного управління ДСНС України в Одеській області з письмовою заявою про проведення позапланової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та виконання вимог попередніх приписів в 2-му фтизіатричному відділенні Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» МОЗ України, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Макаренка, 37. 2. Позивач - Головне управління ДСНС України в Одеській області зобов'язується на підставі заяви Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» МОЗ України здійснити позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту та виконання вимог попередніх приписів в 2-му фтизіатричному відділенні Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» МОЗ України, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Макаренка, 37, у продовж 10 робочих днів з дня надходження письмової заяви на проведення позапланової перевірки; а також було закрито провадження у справі за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування.

17.01.2019 року через канцелярію суду від представника Головного управління ДСНС України в Одеській області надійшло клопотання про роз'яснення резолютивної частини ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 815/6029/17 для застосування заходів примусового виконання. В обґрунтування поданого клопотання представник позивача зазначив, що відповідач у зазначений строк не виконав ухвалу суду про затвердження умов примирення, тому, відповідно, її було подано до примусового виконання в порядку, визначеному законодавством для виконання судових рішень. 10.10.2018 року Другий Київський відділ Державної виконавчої служби міста Одеса ГТУЮ в Одеській області виніс повідомлення про повернення виконавчого листа без прийняття до виконання, посилаючись на те, що в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року не зазначено строк пред'явлення рішення до виконання, що не відповідає вимогам ч.7 п.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження».

Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника Головного управління ДСНС України в Одеській області про роз'яснення резолютивної частини ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 815/6029/17 з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Згідно з п.12 ч.1 ст.4 КАС України судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Згідно з ч.2 ст.254 КАС України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Відповідно до ч.3 ст.254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

З аналізу вказаних норм КАС України вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині, недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.

Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.

Суд зазначає, що ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року у справі № 815/6029/17 є вмотивованою та зрозумілою, містить чіткий порядок її виконання, а з тексту клопотання не вбачається, в чому саме полягає незрозумілість ухвали суду в розумінні ст.254 КАС України.

Питання, які ставляться представником Головного управління ДСНС України в Одеській області у поданому клопотанні, не є підставою для роз'яснення судового рішення.

Крім того, Верховний Суд України в ухвалі від 13.07.2016 року у справі № 21-452iп16 зазначив, що системне тлумачення положень КАС України дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Суд зазначає, що ст.248 КАС України визначає вимоги до змісту ухвали, а саме ухвала, що викладається окремим документом, складається з: 1) вступної частини із зазначенням: дати і місця її постановлення; найменування адміністративного суду, прізвища та ініціалів судді (суддів); імен (найменувань) учасників справи; 2) описової частини із зазначенням суті клопотання та імені (найменування) особи, яка його заявила, чи іншого питання, що вирішується ухвалою; 3) мотивувальної частини із зазначенням мотивів, з яких суд дійшов висновків, і закону, яким керувався суд, постановляючи ухвалу; 4) резолютивної частини із зазначенням: висновків суду; строку і порядку набрання ухвалою законної сили та її оскарження. В ухвалі, яку суд постановляє без виходу до нарадчої кімнати, оголошуються висновок суду та мотиви, з яких суд дійшов такого висновку.

Також, згідно з ч.3 ст.191 КАС України у разі невиконання ухвали суду про затвердження умов примирення вона може бути подана для її примусового виконання в порядку, визначеному законодавством для виконання судових рішень.

Відповідно до ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд вважає, що вимоги клопотання про роз'яснення резолютивної частини ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 815/6029/17 не належать до задоволення, так як ухвала суду є зрозумілою та роз'яснення не потребує.

Згідно з ч.5 ст.254 КАС України ухвалу про роз'яснення судового рішення або відмову у його роз'ясненні може бути оскаржено.

Керуючись ст.ст.4, 191, 243, 248, 254, 256, 373 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання представника Головного управління ДСНС України в Одеській області про роз'яснення резолютивної частини ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 815/6029/17 за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України» про застосування заходів реагування.

Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко

17.01.19

у роз'ясненні судового рішення відмовлено