Рішення № 79279939, 21.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
1540/4278/18
Номер документу
79279939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4278/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Захарчук О.В.

сторін:

представника позивача Вінічук І.А.

представника відповідача Данілова А.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» про зупинення господарської діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова», в якому позивач просить:

винести Постанову про застосування заходів реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова», а саме: зупинити господарську діяльність товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктом господарювання - товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» (далі - ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова»), за результатами якої складено Акт №38/12.

В ході перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», відповідно до якої, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Приписом від 23.07.2018 року №18 ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» приписано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в строк до 20.09.2018 року, відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Вказаний дозвіл не отримано, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 28.08.2018 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без призначення судового засідання.

Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

10.10.2018 року через канцелярію суду за вх. №30129/18 представником ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» (Даниловим А.І. - адвокат відповідно до договору по надання правової допомоги №01/18) надано відзив на адміністративний позов.

Відзив обґрунтовано наступним.

По-перше: частиною сьомою статті 7 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Державною екологічною інспекцією заявлено вимогу про винесення Постанови про застосування заходів реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова», а саме: зупинити господарську діяльність товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позивач просить зупинити господарську діяльність підприємства в цілому, а не шляхом часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, які безпосередньо здійснюються з порушенням вимог екологічного законодавства.

Тобто, Державна екологічна інспекція в Одеській області просить суд застосувати заходи реагування у спосіб, що не відповідає частині сьомій статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) усфері господарської діяльності».

По-друге: позовні вимоги обґрунтовані відсутністю дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які здійснюються через трубу вентсистеми, якою обладнана їдальня лікувального корпусу санаторію, хоча, під час перевірки встановлено, що лікувальний корпус санаторію, в т.ч. їдальня, не здійснює господарської діяльності, а відтак не здійснюються будь-які викиди до атмосферного повітря.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань основним видом діяльності товариства є КВЕД 68.20 надання в оренду власного та орендованого нерухомого майна.

Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта власником всіх об'єктів на території санаторію є товариство з обмеженою відповідальністю «МАКСТГРУП» (код ЄДРПОУ 38908112).

Інших видів діяльності товариство не здійснює.

Таким чином, в Акті перевірки позивачем помилково зазначено про здійснення ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» викидів до атмосферного повітря лікувальним корпусом санаторію (їдальнею) через трубу вентсистеми.

В ухвалі від 16.10.2018 року судом прийнято рішення розгляд справи №1540/4278/18 проводити в порядку загального позовного провадження.

Підготовче засідання по справі призначено на 07.11.018 року о 12 год. 00 хв.

04.12.2018 року, через канцелярію суду, за вх. №37442/18 представником позивача Державної екологічної інспекції в Одеській області (Вінічук І.А. за довіреністю) надано відповідь на відзив, яка обґрунтована наступним.

По-перше: щодо невідповідності (на думку відповідача) застосування заходів реагування у спосіб що нібито не відповідає ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду (ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

У зв'язку з вищевикладеним є незрозумілими доводи відповідача щодо правомірності застосування заходів реагування з боку позивача, оскільки, під час перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

По-друге: твердження відповідача стосовно їдальні, яка не здійснює господарську діяльність не відповідає дійсності, оскільки, у самому Акті зазначено про те, що на території санаторію, крім основної будівлі розташовані: тенісний корт, кафе «У Самвела», басейн (не працює) лікувальний комплекс (не працює).

В розділі Акту «Атмосферне повітря» вказано, що санаторій має їдальню, обладнаною електроплитами та духовими шафами. Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній.

В розділі «Відходи» зазначено, що у ТОВ утворюються тверді побутові відходи. ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» укладено договір по поводженню з твердими побутовими відходами з ТОВ «ТВ-СЕРУС», договір №630-0 від 01.06.2011 року на надання послуг з поводження з відходами та Додаткову угоду №8 до договору від 01.06.2017 року.

Якщо відповідачем не ведеться господарська діяльність, яким чином тоді утворюються побутові відходи, для чого укладаються договори про надання послуг поводження з відходами.

Тобто, зазначене є підтвердженням, що відповідачем ведеться господарська діяльність.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» (ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова») є юридичною особою, код ЄДРПОУ 36552288, що знаходиться за адресою: 65009, Одеська область, місто Одеса, вулиця Посмітного, будинок 2, основним видом економічної діяльності є - 68.20 (за КВЕД) Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, інші види діяльності: 86.10 Діяльність лікарняних закладів, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля відповідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

02.05.2018 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області на адресу ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» направлено повідомлення вих. №1228/12 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (а/с.31).

Наказом №469 від 05.07.2018 року начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області Булановича П.Г. призначено проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» за адресою: 65009, Одеська область, місто Одеса, вулиця Посмітного, будинок 2, у термін з 09.07.2018 року по 20.07.2018 року (ас. 30).

Державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Ровніна Д.А. та Кісе І.Ф. (відповідно до направлення про проведення планової перевірки) направлено для здійснення перевірки ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» (а/с. 29).

20.07.2018 року посадовими особами Державної екологічної інспекції в Одеській області Ровніним Д.А. та Кісе І.Ф. за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено Акт №38/12, яким встановлені порушення: ст. 17 Закону України «Про відходи», ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. ст. 82,92,93 Земельного кодексу України (а/с. 10-27).

Примірник Акта отримала 20.07.2018 року директор ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» Моторна В.І.

20.07.2018 року державним інспектором Ровніним Д.А. складено протокол №00034 про адміністративне правопорушення ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (а/с. 28).

Екземпляр протоколу отримано представником ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» Карамавровим В.П.

23.07.2018 року Державною екологічною інспекцією в Одеській області (за підписом державних інспекторів Кісе І.Ф., Ровніна Д.А.) видано припис №18, яким приписано ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова»:

отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в строк до 20.09.2018 року;

не допускати змішування відходів, для яких на території України існують різні види утилізації (термін виконання - постійно);

завести журнал первинного обліку утворення відходів в строк до 20.08.2018 року.

Припис прийнято до виконання тимчасово виконуючим обов'язки керівника ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» Фоміной М.Н.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА.

Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».

Стаття 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Частина 6 статті 11 Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб'єкту господарювання, об'єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Стаття 12 Закону, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умові вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V.

Стаття 1 Закону, державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Стаття 7 Закону:

6. За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

дату складення акта;

тип заходу (плановий або позаплановий);

форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

предмет державного нагляду (контролю);

найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

7. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів згідно Постанови КМУ від 19.04.2017 року №275 Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України.

Пп.1 п.3 Положення №275 передбачено, що реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є основним завданням Державної екологічної інспекції України.

ВИСНОВКИ СУДУ.

Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.

В даній справі підставою юридичного спору стало встановлення Актом перевірки №38/12 порушення (одного із порушень) вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та усунення вказаних порушень через застосування відповідних заходів реагування - повного зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.

Щодо доводів позивача стосовно факту провадження господарської діяльності ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» слід зазначити наступне.

Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ч.1 ст.3 Господарського кодексу України).

Джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (п. 1.14.5 Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві).

Основним видом економічної діяльності ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» є - 68.20 (за КВЕД) Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, інші види діяльності: 86.10 Діяльність лікарняних закладів, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля

В розділі Акту перевірки Загальні питання зазначено: «На території санаторію, крім основної будівлі, розташовані тенісний корт, кафе «У Самвела», басейн (не працює), лікувальний комплекс (не працює)» (а/с. 12).

Стаття 12 Закону, господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

З аналізу Акту №38/12, судом встановлено, що посадовими особами державної екологічної інспекції в Одеській області не визначено, який саме вид господарської діяльності (виробництво, спрямоване на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру) здійснює ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» в результаті якої, виникає порушення умов викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Розділом Атмосферне повітря Акту перевірки №38/12 встановлено:

«Санаторій має їдальню, обладнаною електроплитами та духовими шафами. Джерело викидів забруднюючих речовин - труба вентсистеми.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній».

Відповідно інформаційної довідки №121002765 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта за адресою: 65009, Одеська область, місто Одеса, вулиця Посмітного, будинок 2-Ж, розташована будівля клубу-столової, загальною площею 2301,7 кв.м., тобто з позиції відповідача - їдальня з джерелом викидів забруднюючих речовин - трубою вентсистеми.

Суд враховує позицію представника відповідача щодо будівель розташованих за адресою: 65009, Одеська область, місто Одеса, вулиця Посмітного, будинок 2 (нежитлові будівлі), 2-А (будівля головного корпусу), 2Б (будівля пансіонату №5), 2-В (будівля корпусу №3), 2-Г(будівля газової котельні), 2-Д (адміністративний корпус), 2-Е (будівля басейну), 2-Ж (будівля клубу-столової), 2К (будівля пансіонату №4), а саме.

ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова» здійснює господарську діяльність шляхом надання в суборенду об'єктів нерухомого майна.

ТОВ «Санаторій - профілакторій «Молдова» не є власником будівлі клубу-столової за адресою: 65009, Одеська область, місто Одеса, вулиця Посмітного, будинок 2-Ж (як і решти будівель зазначених вище).

Власником нерухомого майна є Товариство з обмеженою відповідальністю «МАКСТГРУП», код ЄДРПОУ 38908112.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 1,4 ст.90 КАС України).

Крім викладеного, також суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, як то передбачено ч. 5 ст. 242 КАСУ.

Так, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23.11.2018 року по справі №823/921/17 дійшов наступних висновків:

«Статтею 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 року №1264-ХІІ визначено, що при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-ХІІ (далі - Закон №2707-ХІІ) підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Державний облік у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється за єдиною системою у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 4.1. Інструкції «Про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря», затвердженої Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 10.05.2002 №177.

Об'єкти проводять інвентаризацію видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря; за результатами інвентаризації встановлюють необхідність взяття їх на державний облік за критеріями, наведеними в розділі 2 цієї Інструкції».

Висновок Верховного Суду свідчить про те, що саме суб'єкт господарювання повинен проводити заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин.

Проте, доказів, який саме вид господарської діяльності: суспільне виробництво, спрямоване на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру здійснює ТОВ «Санаторій-профілакторій «Молдова», які були б пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря Державною екологічною інспекцією в Одеській області не надано.

З урахуванням досліджених доказів та встановлених обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій-профілакторій «Молдова» про зупинення господарської діяльності - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Державна екологічна інспекція в Одеській області - адреса: 65058, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, буд. 12, код 38017120, телефон (048) 728 38 86, E-mail: od@dei.gov.ua

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санаторій - профілакторій "Молдова" - адреса: 65009, м. Одеса, вул. Посмітного, буд. 2, код ЄДРПОУ 36552288

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.