
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2019 року м. Ужгород№ 0740/904/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Маєцької Н.Д.
при секретарі судового засідання - Данча М.І.,
за участю:
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Західного офісу Держаудитслужби до Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище" про зобов'язання виконати вимогу, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 січня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 21 січня 2019 року.
Західний офіс Держаудитслужби, в особі представника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище", якою просить зобов'язати Агропромислове-торгове підприємство "Бобовище" виконати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436 щодо усунення виявлених ревізію порушень законодавства з питань використання і збереження фінансових ресурсів, що призвели до збитків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 20 лютого 2018 року по 18 квітня 2018 року проведено ревізію окремих питань фінансово - господарської діяльності відповідача, в ході якої встановлено фінансові порушення та недоліки, що відображені в акті ревізії від 18 квітня 2018 року № 07-07/3. Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області пред'явлено вимогу щодо усунення порушень, які виявлені в ході ревізії Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище" від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436. Вказана вимога направлена в. о. директора Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище", однак дана вимога не виконана, а порушення не усунуті.
11 січня 2019 року до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав, у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду справи.
У відповідності до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно вимог ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (в тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що відповідно до п. 3.3.5.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 19 лютого 2018 року № 88, виданого начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області ОСОБА_1 проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Агропромислово-торгового торгового підприємства "Бобовище" за період з 01 січня 2014 року по 21 грудня 2017 року.
Ревізію проведено з 20 лютого 2018 року по 18 квітня 2018 року з відома в.о. директора АПТП "Бобовище" ОСОБА_2 та головного бухгалтера ОСОБА_3
Ревізію було зупинено на період з 14 березня 2018 року по 16 березня 2018 року, з 20 березня 2018 року по 22 березня 2018, з 26 березня 2018 року по 28 березня 2018 року, з 30 березня 2018 року по 04 квітня 2018 року для проведення зустрічних звірок та термінового виконання інших завдань відповідно до повноважень, передбачених Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".
Результати ревізії відображені у акті ревізії від 18 квітня 2018 року № 07-07/3, яким встановлено фінансові порушення на загальну суму 1357818,64 грн., у тому числі: нестача основних засобів - 1107152,64 грн.; завищення дебіторської заборгованості - 233831,00 грн.; завищення кредиторської заборгованості - 16835,0 грн.
З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись пунктом 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", об'єкту контролю надіслана вимога "Про усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією" від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436 .
Відповідно до вказаної вимоги, в ході ревізії виявлено наступні порушення законодавства:
1) В порушення с. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996 та п. 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року № 879, АПТП "Бобовище" перед складанням річної звітності та при зміні матеріально-відповідальної особи за період з 2014 по 2017 року не проводилась інвентаризація основних засобів, які згідно Акта прийому-передачі окремого індивідуально визначеного державного майна зі складу цілісного майнового комплексу Львівського державного лікеро-горілчаного заводу, який знаходиться в оренді ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод", згідно договору оренди від 31 березня 2000 року, отримані вір ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод", загальною залишковою вартістю 1058919,64 грн.
2) В ході ревізії фактичного контролю за збереженням необоротних активів, встановлено нестачу 229 найменувань основних засобів загальною залишковою вартістю 1058918,64 грн., які згідно Акта прийому-передачі від 08 травня 2014 року отримані від Приватного акціонерного товариства "Львівський лікеро-горілчаний завод".
Крім того, проведеною в ході ревізії інвентаризацією встановлено нестачу трьох об'єктів нерухомого майна залишковою вартістю 48234,0 грн.
3) В порушення п. 20 Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318, суму безнадійної дебіторської заборгованості - 233831,0 грн. не віднесено до інших операційних витрат, що призвело до завищення дебіторської заборгованості та заниження інших операційних витрат на вказану суму;
4) В порушення п. 5 Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року № 290 прострочену кредиторську заборгованість в сумі 16835,60 грн. не віднесено до інших операційних доходів, що призвело до завищення дебіторської заборгованості та заниження інших операційних доходів на вказану суму;
5) Встановлено інші порушення вимог законодавства, що регламентують ведення бухгалтерського обліку.
Вказаною вимогою про усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією зобов'язано відповідача усунути виявлені порушення законодавства, у тому числі забезпечити відшкодування нестачі основних засобів та надати інформацію на підтвердження усунення недоліків та порушень в термін до 31 травня 201 року.
Однак, відповідачем залишаються невиконаними вимоги, суть яких полягає в наступному:
Судом встановлено, що відповідно до Наказу Мінагрополітики України від 17 квітня 2014 року № 140 Міністром Швайка І.О., керуючись статтею 73 Господарського кодексу України, статтею 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та п. 8 Положення про Міністерство аграрної політики і продовольства України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2000 року № 500, встановлено:
1) Прийняти від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України окреме індивідуально визначене державне майно згідно з переліком, що додається , зі складу цілісного майнового комплексу Львівського лікеро-горілчаного заводу, який знаходиться в оренді у Приватного акціонерного товариства "Львівський лікеро-горілчаний завод" на підставі договору оренди від 31 березня 2000 року № 2.
2) Зарахувати вартість зазначеного державного майна на баланс Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище" згідно з актом приймання-передачі.
3) Директору Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище" ОСОБА_5 забезпечити приймання зазначеного майна від регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області і надати акт приймання-передачі на затвердження і зберігання до Мінагрополітики України у тижневий термін з дати його підписання.
Згідно з Переліком державного майна цілісного майнового комплексу Львівського державного лікеро-горілчаного заводу, який є додатком до наказу Мінагрополітики від 17 квітня 2014 року № 140 на баланс АПТП "Бобовище" передбачено передати основні засоби, всього 229 найменувань.
За даними акта прийому-передачі окремого індивідуально-визначеного державного майна зі складу цілісного майнового комплексу Львівського державного лікеро-горілчаного заводу, який знаходиться в оренді ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод" згідно договору оренди від 31 березня 2000 року, від 08 травня 2014 року значиться, що діючи на підставі наказу Мінагрополітики № 140 від 17 лютого 2014 року "Про прийняття до сфери управління Мінагрополітики України окремого індивідуально визначеного державного майна зі складу цілісного майнового комплексу", Приватне акціонерне товариство "Львівський лікеро-горілчаний завод" в особі генерального директора ОСОБА_6, передало, а Агропромислово-торгове підприємство "Бобовище", в особі директора ОСОБА_5 прийняло індивідуально визначене державне майно згідно переліку: 229 найменувань. загальна балансова вартість яких станом на 01 квітня 2014 року становила 1058,92 тис. грн.
На підставі вказаного Акта прийому-передачі від 08 травня 2014 року в бухгалтерському обліку АПТП "Бобовище" відображено оприбуткування основних засобів на загальну суму 1058,92 грн.
В ході ревізії організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів відповідно до наказу АПТП "Бобовище" від 20 лютого 2018 року № 3 комісією у складі працівників підприємства, в присутності начальника відділу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Кудрич С.О. проведено суцільну інвентаризацію наявності основних засобів, отриманих від ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод" станом на 20 лютого 2018 року.
За результатами інвентаризації встановлено нестачу 229 найменувань основних засобів загальною залишковою вартістю 1058, 92 тис. грн.., які за даними бухгалтерського обліку рахуються на балансі ВПТП "Бобовище".
Одержані комісією дані під час інвентаризації внесено до інвентаризаційних описів основних засобів, які підписані головою та членами інвентаризаційної комісії.
За наслідками проведеної інвентаризації інвентаризаційною комісією складено протоколи із зазначенням результатів інвентаризації - остаточних нестач основних засобів загальною вартістю 1058,92 тис. грн.
Протоколи підписані інвентаризаційною комісією та затверджені в.о. директора АПТП "Бобовище" ОСОБА_2 від 20 лютого 2018 року.
При цьому, в протоколах у графі 3 "Матеріально відповідальна особа" зазначено, що виявлені як нестача основні засоби згідно акта прийняв ОСОБА_8 У протоколах в графі 18 "Причина нестачі" зазначено, що майно на територію підприємства не надходило.
Також, судом встановлено, що в ході ревізії організації фактичного контролю за збереженням необоротних активів, відповідно до наказу АПТП "Бобовище" проведено інвентаризацію наявності необоротних активів, що рахувалися на субрахунку 103 "Будинки і споруди" (які не були передані іншій матеріально-відповідальній особі при звільненні заступника директора АПТП "Бобовище" ) станом на 20 лютого 2018 року.
За результатами інвентаризації встановлено нестачу трьох об'єктів нерухомо майна первісною вартістю 139,18 тис. грн. та залишковою вартістю 48,23 тис. грн., у тому числі: магазин в с. Бобовище первісною вартістю 28,25 тис. грн. та залишковою вартістю 4,07 тис. грн.; павільйон в с. Лохово первісною вартістю 10,25 тис.грн. та залишковою вартістю 2,53 тис. грн.; кар'єр в с. Лохово первісною вартістю 100,63 тис. грн. та залишковою вартістю 41,63 грн.
За наслідками проведеної інвентаризацією інвентаризаційною комісією складено протокол від 26 лютого 2018 року із зазначенням результатів інвентаризації - остаточних нестач основних засобів загальною первісною вартістю 139,13 тис. грн.
При цьому, у протоколі в графі 3 "Матеріально відповідальна особа" зазначено, що кар'єр с. Лохово, магазин с. Бобовище, магазин с. Лохово продовжують рахуватися за колишнім заступником директора ОСОБА_9. так як ним об'єкти не були передані.
У вказаному протоколі в графі 18 "Причина нестачі" зазначено що кар'єр з 2009 року перебуває в оренді МПП "Слива". Причину нестачу магазинів в с. Бобовище та с. Лохово комісія пояснити не може, так як документи за період 2014-2017 року на реалізацію, списання та відчуження цих об'єктів на підприємстві відсутні.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон 2939) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого Постановою Кабінетів Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення № 43) Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до п. 7 вказаного Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2939 головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону № 2939 органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону № 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до п. п. 9 п. 4 Положення Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства, і у цій частині вона є обов'язковою до виконання.
Враховуючи той факт, що відповідачем вимога про усунення порушень від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436 у строк встановлений контролюючим органом та на дату розгляду справи судом, не виконана, відповідачем не оскаржувалась та не скасована, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог та необхідність зобов'язати Агропромислово-торгове підприємство "Бобовище" виконати вказану вимогу.
За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В ході судового розгляду обставини, що наведені у адміністративному позові знайшли своє підтвердження відповідними належними та допустимими доказами. Крім того, суд враховує, що доказів про усунення вказаних у вимозі від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436 порушень відповідачем до суду не надано. У зв'язку з цим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Західного офісу Держаудитслужби (м. Львів, вул. Костюшка, буд. 8, код ЄДРПОУ 40479801) до Агропромислово-торгового підприємства "Бобовище" (Закарпатська область, Мукачівський район, с. Бобовище, вул. Леніна, буд. 103, код ЄДРПОУ 00413895) про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити.
2. Зобов'язати Агропромислово-торгове підприємство "Бобовище" (Закарпатська область, Мукачівський район, с. Бобовище, вул. Леніна, буд. 103, код ЄДРПОУ 00413895) виконати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області від 02 травня 2018 року № 13-07-07-14/1436 щодо усунення, виявлених ревізією порушень законодавства з питань використання і збереження фінансових ресурсів та майна, що призвели до збитків.
3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя Н.Д. Маєцька