Рішення № 79279360, 26.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
808/1706/18
Номер документу
79279360
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26 грудня 2018 року Справа № 808/1706/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Фесик А.В.

представника позивача: Лазько В.Г.

представника відповідача: Довбишенко М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Ойл 2012»

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Ойл 2012" (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000574004 від 19.01.2018 у повному обсязі.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачем протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення №0000574004 від 19.01.2018, яким застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 2401283,95 грн. Стверджує, що підтвердженням факту отримання пального можуть бути видаткові документи або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального з АЗС. Таким чином, безпосередньо сама реалізація талонів та смарт - карт в безготівковій формі юридичним та фізичним особам - підприємцям для комерційного використання за договорами купівлі - продажу не відноситься до реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Просить позов задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. №31948 від 09.09.2018). Пояснює, що в ході проведеної документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Транс-Ойл 2012» було встановлено порушення товариством пп.212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, а саме позивач здійснював операції з реалізації пального за допомогою талонів на пальне (скреч-карток) без відповідної реєстрації платником акцизного податку. Вважає спірне рішення таким що прийнято у відповідності до норм Податкового кодексу України. Просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 10.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 10.10.2018.

10.10.2018 підготовче засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні, та було перенесено на 05.11.2018.

05.11.2018 продовжено підготовче провадження та оголошено перерву до 03.12.2018.

03.12.2018 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 03.12.2018, та оголошено перерву у судовому засіданні до 26.12.2018.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.

Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс-Ойл 2012» (код 38363214), зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку (за основним місцем обліку) в Запорізькій ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області.

В період з 16.11.2017 по 22.11.2017 фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, відповідно до наказу на проведення планової документальної невиїзної перевірки від 09.11.2017 №3073, проведено документальну планову невиїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо реалізації пального без відповідної реєстрації платником акцизного податку за період з 01.07.2017 по 31.08.2017.

За результатами перевірки складено Акт від 29.11.2017 №679/08-01-40-04-38363214, в якому встановлено порушення пп.212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України.

На підставі Акту перевірки було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- від 19.01.2018 №0000574004, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 2401283,95 грн.

За результатом розгляду скарги позивача, рішенням ДФС України від 26.04.2018, податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Позивач не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 19.01.2018 №0000574004 звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (надалі - ПК України). Зокрема ПК України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (абз. 1 п. 1.1 ст. 1 ПК України).

Як свідчать матеріали справи, згідно даних СЕАРП та реєстру платників акцизного податку, ТОВ "ТРАНС ОЙЛ 2012"(код 38363214) був зареєстрований платником акцизного податку у період з 01.03.2016 року по 22.03.2016 року (реєстраційний номер 1535) та поновив реєстрацію платника акцизного податку з 26.10.2017 року (реєстраційний номер 6474).

Зазначене свідчить відсутність реєстрації платником акцизного податку ТОВ "ТРАНС ОЙЛ 2012" у період з 01.07.2017 року по 31.08.2017 року, що і не заперечується позивачем.

Ставлячи під сумнів висновки Акту перевірки порзивач стверджує, що підтвердженням факту отримання пального можуть бути видаткові документи або чеки терміналів, що формуються безпосередньо в момент фактичного отримання пального з АЗС. Таким чином, безпосередньо сама реалізація талонів та смарт - карт в безготівковій формі юридичним та фізичним особам - підприємцям для комерційного використання за договорами купівлі - продажу не відноситься до реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Проте суд не може погодитися із такою позицією виходячи із наступного.

В ході проведеної перевірки було встановлено, що згідно договорів з постачальниками позивача в період з 01.07.2017р. по 31.08.2017р. товариство здійснювало придбання підакцизного пального (з використанням талонів на пальне) у наступних контрагентів-постачальників, а саме: ТОВ «Стейт Оіл» (39436796), ТОВ «Альянс Еволюшн» (40473930), ТОВ «Білл Ойл» (39470774).

Перевіркою встановлено, що ТОВ "ТРАНС-ОЙЛ 2012" у період з 01.07.2017р. по 31.08.2017р. уклало договори поставки підакцизного пального (з використанням талонів на пальне) з наступними покупцями, а саме: Управлінням поліції охорони в Запорізькій області (код 40108947), Спеціалізованим комунальним підприємством «Запорізька ритуальна служба» (03345780), Комунальним підприємством «Управління капітального будівництва» (04054151), Запорізьким міським територіальним центром соціального обслуговування (20508060), Комунальною установою «Михайлівський психоневрологічний інтернат» ЗОР (03188576), КП «Примула» (20492715).

В ході перевірки було встановлено, що у період з 01.07.2017р. по 31.08.2017р. на адресу покупців підакцизного пального (проданого за допомогою талонів на пальне) складено видаткові накладні, на загальну суму 2 401 282 грн.

Предметом договорів, укладених ТОВ "ТРАНС ОЙЛ 2012" з вищенаведеними покупцями була поставка саме пального, а не талонів на пальне (скретч-карток). Так, згідно договору на закупівлю товару №6/2017/ГД від 01.03.2017 року (а.с. 59-61), укладеного між позивачем та КП "Управління капітального будівництва", предметом договору є постачання палива (бензину А-95), при цьому п. 1.3 зазначеного договору передбачено, що талон (скретч-картка) не є Товаром. Предметом договору купівлі-продажу нафтопродуктів №ТО-0401АЗС від 04.01.2016 (а.с. 62-63) є бензин А-92, А-95, дизпаливо. Аналогічні положення містяться у інших договорах позивача з покупцями.

Згідно з Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, Міністерства палива та енергетики україни, Міністерства економіки україни, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496, талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підвтреджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Вимоги щодо обсягу, використання (видачі водіям, тощо) та збергігання талонів на пальне (скретч-карток) повинні встановлюватись договором на відпуск палива і паливно-мастильних матералів та талонами між покупцем і продавцем. Талони передаються на підприємство за актом приймання-передачі після оплати вартості згідно з умовами договору.

Відповідно до п. 10 постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» від 20.12.1997 року № 1442 (далі - Правила) розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.

Згідно п. 2 правил, роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Талони на пальне (скретч-картки) є різновидами торговельних послуг, що надаються безпосередньо роздрібними торговцями нафтопродуктами чи на договірних підставах уповноваженими ними особами.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України, реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.

Згідно п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України, платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.2 ст. 212 ПК України, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Згідно п. 231.1. ст. 231 Податкового Кодексу платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Податкового Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.

Згідно п. 231.6 ст. 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Отже, оскільки позивачем у період з 01.07.2017 по 31.08.2017 укладались договори на придбання та постачання пального, предметом яких була поставка саме пального а не талонів (скретч-карток), у всіх видаткових накладних виписаних позивачем на адресу покупців пального у графі "Товар" зазначені різні види пального із зазначенням оджиниць виміру - літри, що відповідає одиницям виміру пального, у всіх відповідних податкових накладних у графі "Товар" зазначені різні види пального із зазначенням різного коду УКТЗЕД, що відповідає підакцизній групі пального, суд погоджується з висновками перевірки про те, що позивач за період з 01.07.2017 по 31.08.2017 здійснювало реалізацію пального за допомогою талонів на пальне (скретч-карток) на підставі договорів поставки, а отже зобвов'язано було відповідно до п. 231 1 та п. 23.1 3 ст. 231 ПК України реєструвати підакцизні накладні. Таким чином, перевіркою правомірно встановлено, що позивач на порушення вимог п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПК україни здійснювало операції з реалізації пального за допомогою талонів на пальне (скретч-карток) без відповідної реєстрації платником акцизного податку.

Посилання позивача на приписи п.п. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 ПК України суд ввавжає безпідставними з огляду на наступне.

Так, відповідно до п.п. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 ПК України, об'єктом оподаткування акцизним податком є реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надавання йому торговельних послуг. Торговельна послуга передбачає здійснення додаткової діяльності суб'єкта господарювання в сфері роздрібної та оптової торгівлі з надання допомоги покупцям у здійсненні договору купівлі-продажу товарів, їх доставляння та використовування.

Таким чином, об'єктом оподаткування акцизним податком є будь-які операції роздрібної реалізації нафтопродуктів кінцевим споживачам, при цьому, в незалежності від форми розрахунків.

Оскільки умовами договорів, укладених позивачем з покупцями передбачена реалізація не талонів та смарт - карт, як про це зазначає позивач, а реалізація саме пального кінцевим споживачам, факт фізичного відпуску пального на виконання таких договорів з автозаправної станції яка не належить безпосередньо позивачу не звільняє позивача від обов'язку відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.2 ст. 212 ПК України зареєструватись як платник акцизного податку до початку здійснення операцій з реалізації пального.

Згідно п. 117.3 ст. 117 ПК України, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Викладене свідчить, що висновки фахівців ГУ ДФС у Запорізькій області є обґрунтованими, податкове повідомлення рішення №0000574004 від 19.01.2018 прийняте на підставі акту перевірки від 29.11.2017 №679/08-01-40-04-38363214 року є правомірним.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність свого рішення.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 243 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Ойл 2012» (місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, 37Б, код ЄДРПОУ 38363214) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (місцезнаходження: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 04.01.2019.

Суддя Н.В. Стрельнікова