
Справа № 2240/2580/18
РІШЕННЯ
іменем України
09 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участю:секретаря судового засідання Музика Д.О. представникыв выдповыдача - Андрійчук О.П., Пеньковської В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Старокостянтинівської міської ради про визнання незаконними рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Старокостянтинівської міської ради, в якому просить суд:
1. Визнати незаконним п. 6 Рішення №3 Старокостянтинівської міської ради від 14.01.2015.
2. Визнати незаконним п. 2 Рішення №3 Старокостянтинівської міської ради від 29.01.2016.
3. Визнати незаконним п. 3 Рішення №7 Старокостянтинівської міської ради від 17.01.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30.06.2018 ГУ ДФС у Хмельницькій області винесено відносно позивача податкове повідомлення-рішення №34169-13, яким нараховано транспортний податок в сумі 25000 грн за 2017 рік, на автомобіль, що належить позивачу.
Позивач вказує, що вищевказане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі рішень Старокостянтинівської міської ради, якими встановлено місцеві податки і збори, зокрема - транспортний податок.
Позивач також стверджує, що оскаржувані пункти Рішень Старокостянтинівської міської ради, на підставі яких, йому визначене податкове зобов'язання зі сплати транспортного податку є незаконними, оскільки, на думку позивача, рішення про нарахування транспортного податку на автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, може застосовуватись не раніше 2018 року. А тому позивач, з метою захисту своїх прав, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 17 серпня 2018 року суд відкрив провадження у даній справі та призначив до розгляду за правилами загального позовного провадження.
На підставі розпорядження керівника апарату Хмельницького окружного адміністративного суду №472 від 12 жовтня 2018 року було проведено повторний автоматизований розподіл справи №2240/2580/18 у частині заміни головуючого судді.
Ухвалою суду від 17.08.2018 суддею Михайловим О.О. прийнято до свого провадження адміністративну справу №2240/2580/18 за позовом ОСОБА_3 до Старокостянтинівської міської ради про визнання незаконними рішень.
Від відповідача 10.09.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що оскаржувані рішення сесій Старокостянтинівської міської ради прийняті у відповідності до вимог положень Законів України про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України, які не були визнані нечинними або неконституційними, тому доводи позивача про неправомірне застосування при прийнятті рішень сесій, зазначених у відзиві положень законів, є необґрунтованими. У задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Позивач, належним чином повідомлений про місце, дату та час судового засідання, в судове засідання не з'явився. 09.01.2019 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог ОСОБА_3 заперечували, з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов просили в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.
Справу розглянуто в судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.
Суд встановив, що у власності позивача - ОСОБА_3 перебуває автомобіль марки LAND ROVER, моделі RANGE ROVER, типу легковий універсал - В, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2013 року випуску, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3
Керуючись підпунктом 267.6.2. пункту 267.6. статті 267 ПК України, 30.06.2017 ГУ ДФС у Хмельницькій області прийняла податкове повідомлення-рішення №34169-13, яким позивачу визначила суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн. за 2017 рік.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив до суду.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2017 по адміністративній справі №822/2127/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року № 34169-13, яким визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовлено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2017 року - без змін.
Ухвалою Верховного Суду від 22.01.2018 відмовлено ОСОБА_3 в задоволенні заяви про поновлення строку на касаційне оскарження. Відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 9 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
01.01.2015 року набрав чинності Закон України N71-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким запроваджений транспортний податок.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України є об'єктами оподаткування.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" від 20.12.2016 №1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України викладений у новій редакції.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, яка набрала чинності 01.01.2017) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
За змістом пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Згідно з підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків.
Відповідно до статті 265 ПК України (у редакції Закону України від 28.12.2014 №71-VIII, що діє з 01.01.2015), податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Отже, транспортний податок є місцевим податком.
Підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України передбачено, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України сільськими, селищними, міськими радами при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 ПК України з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII ПК України для відповідного місцевого податку чи збору.
Пунктом 7.1 статті 7 ПК України передбачено, що під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: платники податку; об'єкт оподаткування; база оподаткування; ставка податку; порядок обчислення податку; податковий період; строк та порядок сплати податку; строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.
Водночас, особливість місцевих податків полягає в тому, що вони за законом не можуть бути встановлені безпосередньо рішенням Верховної Ради України.
Верховна Рада України може встановлювати тільки перелік дозволених до встановлення місцевими радами місцевих податків і дозволених граничних параметрів таких податків, а власне, встановлення місцевих податків, із дотриманням встановлених Верховною Радою критеріїв - є компетенцією відповідних місцевих рад.
Відповідно до пункту 8.3 статті 8 Податкового кодексу України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно пункту 4.4 статті 4 Податкового кодексу України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.
Тобто, безпосереднє встановлення місцевих податків, зокрема, і транспортного податку, віднесено Податковим кодексом України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень.
Тобто, безпосереднє встановлення місцевих податків, зокрема, і транспортного податку, віднесено Податковим кодексом України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень.
Встановлення місцевих податків виключно відповідними рішеннями місцевих рад закріплено також пунктом 24 частини першої статті 26 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 143 Конституції України.
Вищевикладене узгоджується також з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 26.06.2018, справа №820/5687/16.
Суд встановив, що рішенням позачергової 46 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області VІ скликання №3 від 14.01.2015 встановлений транспортний податок на території міста Старокостянтинів та затверджене Положення про транспортний податок (далі - Положення).
Вищевказане рішення сесії міської ради оприлюднене в газеті "Наше місто" №3 (573) від 15.01.2015 та на офіційному веб-сайті виконавчого комітету міської ради.
Рішенням 4 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №3 від 29.01.2016, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", внесені зміни та доповнення до Положення. Зокрема, визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Рішенням 17 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №7 від 17.02.2017, відповідно до Законів України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році", "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", внесені зміни та доповнення до Положення. Зокрема, визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Таким чином, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України №1791-VІІІ від 21.12.2016 року та рішенням 17 сесії Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області №7 від 17.02.2017 щодо об'єкта оподаткування), власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.
Рішення 17 сесії Старокостянтинівської міської ради від 17.02.2017 №7 оприлюднено в газеті "Наше місто" №8 (683) та на офіційному веб-сайті виконавчого комітету міської ради.
Суд також бере до уваги, що судовими рішення по адміністративній справі №822/2127/17 встановлено факт того, що належний позивачеві автомобіль є об'єктом та базою оподаткування, а позивач - платником транспортного податку. Також вищевказаними судовими рішеннями встановлено правомірність прийняття відносно позивача податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №34169-13.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Старокостянтинівської міської ради - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 січня 2019 року
Позивач:ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Старокостянтинівська міська рада (вул. К.Острозького, 41, м.Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 04060766)
Головуючий суддя О.О. Михайлов