Рішення № 79260880, 18.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
520/10651/18
Номер документу
79260880
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 січня 2019 р. № 520/10651/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 40214227) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача, ОСОБА_1 - ОСОБА_2, з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, щодо відмови у передачі документів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації передати документів ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Ухвалою суду від 17.12.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працював в Ізюмському автотранспортному підприємстві № 20311 та у період часу з 30 квітня 1986 року до 28 травня 1986 року, ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Місцем роботи Позивача на час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС було Ізюмське автотранспортне підприємство № 2031, яке в подальшому реорганізовано у ВАТ «Ізюмське АТП-16307» та з 5 жовтня 2012 припинено без правонаступника. Позивач звернувся до відповідача з метою отримання довідки про заробітну плату, у якій просив вирішити питання щодо визначення даних про заробітну плату одержану ним за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та видати на підставі цього довідку про заробітну плату. Відповідач листом від 12.11.2018 відмовив позивачеві у передачі його заяви на розгляд комісії. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними.

Представником відповідача не погодився з позовними вимогами позивача на надав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що відповідач не відмовляв у задоволенні заяви позивача, а лише роз'яснив, що позивачу необхідно звертатися до відповідного управління праці та соціального захисту населення.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.

ОСОБА_1 працював в Ізюмському автотранспортному підприємстві № 20311, реорганізованому у ВАТ «Ізюмське АТП-16307» з 14.11.1983 по 28.10.1993, що підтверджується архівною довідкою № 01-54/856 від 19.08.2014 та копією трудової книжки позивача.(а.с. 16-18, 36)

ОСОБА_1 було призвано на військові збори для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період часу з 30 квітня 1986 року до 28 травня 1986 року, де він виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується військовим квитком позивача, архівною довідкою № 1855 від 27.03.2014 (а.с. 18-19, 25).

На даний час ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

30.10.2018 з метою отримання довідки про заробітну плату позивач письмово звернувся до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації з заявою, у якій просив вирішити питання щодо визначення даних про заробітну плату, одержану ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та видати на підставі цього довідку про заробітну плату. (а.с. 60-61)

Листом від 12.11.2018 № Д-6227/01-44/28 Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації зазначив, що позивачу необхідно звернутись з відповідною заявою в управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання ОСОБА_1.

Позивач вважає протиправною таку відмову та звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить з наступного.

З 01.01.2012 набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року (далі - Порядок).

В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

У пенсійній справі ОСОБА_1 відсутня довідка про заробіток за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка відображає фактичний та повний заробіток Позивача за роботу в зоні відчуження.

Основним місцем роботи ОСОБА_1 на час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС було Ізюмське автотранспортне підприємство № 20311.

З Архівної довідки, виданої виконавчим комітетом Ізюмської міської ради від 26.11.2013 №1067 вбачається, що відповідно до наказу Міністерства автомобільного транспорту УРСР № 91 від 29.04.1986 Ізюмському автотранспортному підприємству № 20311 присвоєно галузевий код 36307. Відповідно до наказу Міністерства автотранспорту УРСР № 286 від 29.12.1987 Ізюмському АТП -36307 присвоєно галузевий код 16307. Відповідно до наказу регіонального відділення Фонду держмайна України по Харківській області № 1381-П від 18.12.1995 та розпорядження виконавчого комітету Ізюмської міської ради народних депутатів № 785 від 19.12.1995 на базі Ізюмського автотранспортного підприємства № 16307 створено Акціонерне товариство "Ізюмське автотранспортне підприємство 16307" (ВАТ "Ізюмське АТП-16307"). Відповідно до Постанови Господарського суду Харківської області від 16.11.2011 по справі № 5023/8249/11 ВАТ "Ізюмське АТП-16307" визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру. 05 жовтня 2012р. проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Ізюмське АТП-16307".

З вищевикладеного вбачається, що ВАТ "Ізюмське АТП-16307", де працював ОСОБА_1, припинило свою діяльність та не має правонаступників, тобто на даний час Позивач не має можливості отримати довідку про заробітну плату, яка б відображала фактично заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

Діяльність комісії з визначення даних про заробітну плату при Харківській обласній державній адміністрації регулюється Типовим положенням про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі-Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №886.

Відповідно до п. 1, 2, 8, 9, 10 вказаного Положення розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.

Центральна і регіональна комісії є допоміжними органами і у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства та цим Типовим положенням.

Під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, центральна і регіональна комісії керуються законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення.

Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

- перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення (з пред'явленням оригіналів);

- архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

- особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

- довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони Російської Федерації, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об'єкти (в населені пункти) зони відчуження;

- документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об'єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

- колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Копії документів, які подаються заявником, засвідчуються в установленому порядку центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких зберігаються оригінали таких документів.

Копія перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), та вкладки до посвідчення засвідчення не потребує.

Голова регіональної комісії в день надходження письмової заяви забезпечує надсилання до державного реєстратора запиту щодо надання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про підприємство, установу, організацію, з якого було відряджено (призвано на військові збори) заявника.

За результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

У разі відсутності підстав для видачі довідки про заробітну плату копія рішення регіональної комісії у тижневий строк надсилається заявникові із зазначенням причин відмови.

Проте, суд зазначає, що згідно п. 1 Положення розгляд заяв здійснюється за поданням райдержадміністрацій.

Однак дане положення не регулює питання обов'язковості звернення громадянина саме до райдержадміністрації. Положення лише передбачає наявність відповідного подання. А спосіб та процедура його отримання (громадянином, комісією, тощо) не визначено.

Позивач звернувся до обласної державної адміністрації для розгляду його звернення на комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Дане звернення було направлено до обласної державної адміністрації, оскільки згідно зазначеного п. 1 Положення таке звернення розглядається комісією при обласній державній адміністрації.

Наведене кореспондується з вимогами ч.1 ст. 5 Закону України «Про звернення громадян».

Згідно ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Однак відповідачем звернення не було передано на комісію та надана відповідь з визначенням обов'язку щодо звернення до органу, який (обов'язок) законодавством не передбачено, що свідчить про фактичну відмову в розгляді звернення. При цьому відповідач посилається на необхідність наявності подання райдержадміністрації, а у відповіді зазначає про необхідність звернення до районного управління праці та соціального забезпечення.

За таких обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, щодо відмови у передачі документів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Разом з цим, суд зазначає, що Відповідач згідно зі ст. 7 Закону України про звернення громадян повинен був передати звернення до компетентного органу - комісії.

З огляду на що позовна вимога про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації передати документи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках - також підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 7 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 40214227) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо відмови у передачі документів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації передати документи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на розгляд регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 18 січня 2019 року.

Суддя Білова О.В.