Рішення № 79260522, 15.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
520/8501/18
Номер документу
79260522
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2019 р. № 520/8501/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Пройдака С.М.,

представника позивача - Плісака С.В.,

представника відповідача - Полухіна А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" до Державної екологічної інспекції у Харківській області про скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "Євроцемент-Україна" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати наказ Державної екологічної інспекції на проведення планової перевірки ПрАТ "Євроцемент -Україна".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний наказ винесено всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що наказ на проведення перевірки є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 14 вересня 2018 року на адресу позивача від відповідача надійшло повідомлення від 10.09.2018 №3509/01-22/04-09 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому зокрема зазначено, що відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та частини четвертої ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в термін з 01 по 05, з 08 по 12 жовтня 2018 року Державною екологічною інспекцією у Харківській області буде проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на ПрАТ «ЄВРОЦЕМЕНТ - УКРАЇНА».

01 жовтня 2018 року представником відповідача позивачу було надано для ознайомлення направлення, виписане на підставі наказу, на проведення планового заходу - про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в термін з 01 по 05, з 08 по 12 жовтня 2018 року. Наказ або його копія представником відповідача не були пред'явлені позивачу.

Суд зазначає, що Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначені права суб'єкта господарювання, якими зокрема визначено: вимагати від посадових осіб органу державного нагляду (контролю) додержання вимог законодавства; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону; оскаржувати в установленому законом порядку неправомірні дії органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності з боку органів Державної екологічної інспекції України зазначеним Порядком передбачено: Держекоінспекція та її територіальні органи (в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки).

Разом з тим, Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11 серпня 2017 року №312 «Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції» затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Пунктом 2 частини 2 розділу II Наказу №321 щодо функцій Держекоінспекції визначено наступне: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема: щодо виконання вимог висновків державної екологічної експертизи; у пунктах пропуску через державний кордон і в зонах митного контролю на митній території України під час імпорту, експорту та транзиту товарів і транспортних засобів, у тому числі товарів (предметів) гуманітарної допомоги; під час здійснення операцій з металобрухтом; під час провадження видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку; під час провадження діяльності на об'єктах, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Суд зазначає, що направлення на здійснення перевірки позивача, видане на підставі оскаржуваного наказу відповідача, містило надання фахівцям відповідача повного переліку повноважень визначених Наказом №321, без будь яких обмежень передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104.

Отже, наказ відповідача про проведення планової перевірки позивача, з визначенням функцій та повноважень без врахування обмежень передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Ст. 19. Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також п. 2 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом; не допускати здійснення заходів державного нагляду (контролю) та інших заходів, що не відповідають або не встановлені цим Законом; дотримуватися встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Щодо посилання представника відповідача на Постанову Кабінету міністрів України №808 від 28.08.2013 "Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку" при проведенні перевірки, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що зазначена Постанова №808 приймалась для реалізації положень частини 3 ст. 13 Закону України "Про експертизу" та встановлювала перелік видів діяльності для яких є обов'язковим здійснення державної екологічної експертизи. та ніяк не співвідноситься з порядком проведення перевірки та переліком об'єктів для перевірок, так як не регулює жодних норм у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності суб'єктів господарювання.

Крім того, на день перевірки, Закон України «Про екологічну експертизу», для реалізації положень якого приймалася зазначена Постанова №808, втратив чинність згідно із Законом України від 23 травня 2017 року №2059-VІІІ, тим самим відсутня сфера діяльності, що регулювалася вказаною Постановою №808.

Посилання відповідача на те, що Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не поширюється на господарську діяльність позивача є безпідставним.

Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не визначає ніякого переліку видів господарської діяльності для встановлення чи відсутності мораторію. Ст. 2 Закону встановлено, що до 31 грудня 2018 року діє мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 визначено перелік органів державного нагляду (контролю) на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У Постанові №1104 визначено, що Держекоінспекція, та її територіальні органи можуть здійснювати державний нагляд (контроль) лише в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки. Таким чином Постановою №1104 частково обмежені повноваження Держекоінспекції щодо здійснення державного нагляду (контролю) в сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Як вбачається з копії наказу Держекоінспекціїї в Харківській області №777/01-04 від 20 вересня 2018 року положення Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при підготовці тексту наказу не враховані.

Судом встановлено, що після отримання від відповідача повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища позивач листом №117/ЄЦУ-988/18 від 19 вересня 2018 року звертався до відповідача з проханням врахувати обмеження зазначені Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 при підготовці до здійснення планового заходу. Проте обмеження, встановлені Постановою №1104, щодо повноважень при проведенні планових заходів державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства не знайшли відображення в наказі.

Отже, видаючи наказ №777/01-04 від 20 вересня 2018 року, відповідач порушив приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Також суд зазначає, що ст. 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Статтею 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначені основні принципи охорони навколишнього природного середовища, якими є: пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності; гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища; екологізація матеріального виробництва на основі комплексності рішень у питаннях охорони навколишнього природного середовища, використання та відтворення відновлюваних природних ресурсів, широкого впровадження новітніх технологій; збереження просторової та видової різноманітності і цілісності природних об'єктів і комплексів; науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства на основі поєднання міждисциплінарних знань екологічних, соціальних, природничих і технічних наук та прогнозування стану навколишнього природного середовища; обов'язковість оцінки впливу на довкілля; гласність і демократизм при прийнятті рішень, реалізація яких впливає на стан навколишнього природного середовища, формування у населення екологічного світогляду; науково обґрунтоване нормування впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище; безоплатність загального та платність спеціального використання природних ресурсів для господарської діяльності; компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вирішення питань охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів з урахуванням ступеня антропогенної зміненості територій, сукупної дії факторів, що негативно впливають на екологічну обстановку; поєднання заходів стимулювання і відповідальності у справі охорони навколишнього природного середовища; вирішення проблем охорони навколишнього природного середовища на основі широкого міждержавного співробітництва; встановлення екологічного податку, рентної плати за спеціальне використання води, рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, рентної плати за користування надрами відповідно до Податкового кодексу України; врахування результатів стратегічної екологічної оцінки.

У відповідності до пункту а) ст. 20-2 Закону до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку, про оцінку впливу на довкілля.

Таким чином поняття «перевірка дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища» вміщує в себе повний перелік засад щодо дотримання суб'єктами господарювання законодавства про охорону природного середовища, у тому числі за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки.

Виходячи зі змісту оскаржуваного наказу, фахівцями відповідача планувалися заходи щодо перевірки повного дотримання всіх вимог природоохоронного законодавства позивача, зокрема в сфері: поводження з відходами, викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, спеціальному водокористуванні, користуванні надрами та земельними ресурсами.

Як зазначалось раніше, Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 визначено перелік органів державного нагляду (контролю) на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». У Постанові №1104 визначено, що Держекоінспекція, та її територіальні органи можуть здійснювати державний нагляд (контроль) лише в частині здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства щодо екологічної та радіаційної безпеки. Таким чином, Постановою №1104 обмежені повноваження Держекоінспекції щодо здійснення державного нагляду (контролю) в сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Отже, видаючи наказ №777/01-04 від 20 вересня 2018 року, відповідач порушив приписи Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2017 року №1104 «Про затвердження переліку органів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Таким чином, висновок відповідача щодо необов'язковості застосування обмежень передбачених Постановою №1104 при оформленні направлення та наказу на проведення перевірки є неправомірним.

Суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У судовому засіданні відповідачем не доказано правомірності прийняття оскаржуваного наказу, проте, позивачем належними та допустимими доказами доведена його протиправність.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" (вул. Цемзаводське шосе, буд. 3, м. Балаклія, Балаклійський район, Харківська область, 64200, ЄДРПОУ 00293060) до Державної екологічної інспекції у Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 37999518) про скасування наказу - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції на проведення планової перевірки ПрАТ "Євроцемент -Україна" №777/01-04 від 20.09.2018.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Євроцемент-Україна" (ЄДРПОУ 00293060) сплачену суму судового збору в розмірі 1841 (одна тисяча вісімсот сорок одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Харківській області (ЄДРПОУ 37999518).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 18 січня 2019 року.

Суддя М.М.Панов