Рішення № 79259114, 17.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
1140/3374/18
Номер документу
79259114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 року м.Кропивницький Справа № 1140/3374/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" (вул. Велика Пермська, 8ж, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39046346) до Державної фіскальної служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить :

- визнати протиправною дію Державної фіскальної служби України, щодо відмови у прийнятті (реєстрації) податкової накладної складеної ТОВ "Агрогрупа Деметра" №23 від 13.11.2018 року.

В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на те, що згідно отриманої квитанції від 02.12.2017р. податкову накладну не прийнято, на думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки намомент реєстрації податкової накладної у платника податків був достатній ліміт коштів для такої реєстрації.

Ухвалою суду від 17.12.2018р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 16.01.2019р. (а.с.1).

Ухвалою суду від 17 січня 2019 року закрито провадження в частині зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну складену ТОВ "Агрогрупа Деметра" №23 від 13.11.2018 року і вважати її прийнятою та зареєстрованою датою направлення - 30.11.2018.

Відповідач заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України до суду не надав, про розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін повідомлявся належним чином шляхом направлення ухвали про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі рекомендованою кореспонденцією, яку отримано 26 грудня 2018 року (а.с.30).

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

В судове засідання 16.01.2019 року сторони не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлялись належним чином (а.с.26,30).

16.01.2019р. на адресу суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи через захворювання представника та неможливістю забезпечити явку іншого представника (а.с.27,30).

На підтвердження даних обставин позивачем не надано доказів.

Таким чином, суд не знаходить підставі для відкладення розгляду справи.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "Агрогрупа Деметра" складено податкову накладну № 23 від 13.11.2018 року та направлено 30.11.2018р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.6,10).

Вказана податкова накладна доставлена до Державної фіскальної служби України, документ не прийнято, що підтверджено відповідною квитанцією № 1.

Підставами для не прийняття податкової накладної вказано про виявлені помилки: "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (4576110.00) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (4162324.11)".

Судом встановлено, що станом на 23 годину 44 хв. 30.11.2018р. ліміт коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість становив 11 165 859,13 грн. (а.с.10-11).

Позивачем, на виконання вимог ст.201 Податкового кодексу України, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" 30.11.2018р. направлено ДФС України на реєстрацію податкові накладні №24 від 13.11.2018, №21 від 02.11.2018р., № 23 від 13.11.2018р. (а.с.7-9).

Виходячи із даних електронного кабінету платника ПДВ 30.11.2018р. 23 год. 40 хв. ліміт коштів становив 11 165 859,13 грн.(а.с.10-11).

- 30.11.2018р. 23 год. 44 хв. реєстрація податкової накладної № 21 сума ПДВ 3 500 000, 00 грн.

- 30.11.2018р. 23 год. 48 хв. реєстрація податкової накладної № 24 сума ПДВ 2 299 261,80 грн.

Таким чином, залишок ліміту коштів для реєстрації становить 5 366 597,33 грн.

По податковій накладній № 23 від 13.11.2018р. сума ПДВ становить 4 576 110,00 грн., тобто станом на момент реєстрації податкової накладної № 23 від 13.11.2018р. у позивача був достатній ліміт кошів для такої реєстрації.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобовязаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р. (далі- Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Аналогічні приписи наведені у підпункті 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Отже, приписи вказаних норм, дають підстави для висновків про те, що нормами податкового законодавства встановлений вичерпний перелік підстав для неприйняття податкових накладних, до яких, зокрема, належить відсутність достатньої суми коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Оцінюючи правомірність дій органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, Державною фіскальною службою України не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних дій з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд присуджує на користь позивача всі здійснені, документально підтверджені, витрати по сплаті судового збору у розмірі 3524,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" (вул. Велика Пермська, 8ж, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39046346) до Державної фіскальної служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною дію Державної фіскальної служби України, щодо відмови у прийнятті (реєстрації) податкової накладної складеної ТОВ "Агрогрупа Деметра" №23 від 13.11.2018 року.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрогрупа Деметра" (вул. Велика Пермська, 8ж, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39046346) судовий збір у розмірі 3524,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (пл.Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник