
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 січня 2019 року м. Ужгород№ 260/1354/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шешеня О.М.
при секретарі Стенавська А.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - не з'явився;
відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, представник - Костан О.В.;
третьої особи: Начальник Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області Мельничук Світлана Сергіївна, - не з'явилася;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Начальник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області - Мельничук Світлана Сергіївна про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Начальник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області - Мельничук Світлана Сергіївна про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді на інформаційний запит від 01 листопада 2018 року та зобов'язання надати перші 10 сторінок документів на інформаційний запит про отримання доступу до публічної інформації від 01 листопада 2018 року безкоштовно.
17.01.2019 року до суду надійшла заява позивача від 16.01.2019 року про розгляд справи за його відсутності, згідно якої останній, також просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 01.11.2018 року звернувся до відповідача з письмовим інформаційним запитом, в якому просив надіслати копії належно завірених документів, зокрема копію листа відділу в Іршавському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області. Однак, відповідач листом №ПІ-117/1-373/0/63-18 від 07.11.2018 року відмовив у задоволенні запиту, оскільки інформація у виді запитуваних копій містить загальну кількість 11 сторінок, у зв'язку з чим слід відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк документів починаючи з першої сторінки по одинадцяту на загальну суму 40,92 грн. Проте, позивач наголошує, що дана відмова є протиправною з огляду на те, що перші десять сторінок запитуваної інформації згідно вимог чинного законодавства надаються безкоштовно.
У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з мотивів викладених у відзиві на позов, вказавши на наступне. Представник позивача вказував, що у відповідності до вимог "Порядку відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи", затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 20.12.2016 р. №555 - відшкодуванню запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більше 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки. Таким чином, представник позивача наголошував, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відносини, пов'язані з розглядом запитів на публічну інформацію, регулюються Конституцією України, Законом України "Про доступ до публічної інформації", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Закарпатської області.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про інформацію" основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.
Згідно із статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.
У відповідності статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" під запитом на інформацію розуміється, прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
У відповідності статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" строк розгляду запитів на інформацію: розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту; у разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту; клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим; у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація на запит надається безкоштовно.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" у разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Згідно з ч. 3 ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у разі якщо особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені частиною 2 статті 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком.
01.11.2018 року позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання інформації (вхідний реєстраційний номер ПІ-117/1/4-18 від 01.11.2018) щодо надання належно завірених копій листа відділу в Іршавському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 18.09.2018 р. №1168/401-18-0.21 та додатки належні до нього (а.с. 34-35).
За результатом розгляду запиту позивача від 01.11.2018 року відповідач надав відповідь згідно листа від 07.11.2018 року №ПІ-117/1-373/0/63-18 (а.с. 6) та Рахунок №88 від 05.11.2018 року для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, а саме, в сумі 40,92 грн. за виготовлення копій 11 сторінок (а.с. 7).
Механізм відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) та її територіальними органами за запитом на інформацію визначено Порядком відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Держгеокадастр та його територіальні органи, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 20.12.2016 року за № 555 (далі - Порядок №555).
Так, згідно п. 4 Порядку №555 відшкодування запитувачами інформації фактичних витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі виготовлення більш як 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки, відповідно до Розміру фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, розпорядником якої є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальні органи, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 грудня 2016 року № 555.
Розмір відшкодування фактичних витрат визначається відповідним структурним підрозділом з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності Держгеокадастру або його територіального органу.
Розмір витрат за копіювання документів формату А4 становить 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати за виготовлення однієї сторінки копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про державний бюджет" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) мінімальна заробітна плата з 1 січня 2018 року становить 3723 гривні.
Так, відповідно до Рахунку №88 від 05.11.2018 року послуга копіювання або друк документів формату А4 та меншого розміру (в тому числі двосторонній друк) коштує за 1 сторінку 3,72 грн. (а.с. 7).
Загальна сума, яку повинен був сплатити запитувач публічної інформації розрахована наступним чином 3,72 x 11 = 40,92 грн.
Отже, згідно листа відповідача від 07.11.2018 року №ПІ-117/1-373/0/63-18 було надано позивачеві рахунок для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію.
Відповідно до вказаного Порядку, інформація запитувачу надається впродовж трьох робочих днів після підтвердження оплати фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію. Відповідь на запит не надається у разі повної або часткової відмови запитувача інформації від оплати рахунка.
Також слід зазначити, що надання заявнику неповної інформації на запит обсягом менше 10 аркушів чинним законодавством не передбачено.
Таким чином, у ситуації, коли запитувач зобов'язаний оплатити витрати на копіювання та друк, його право отримати документи на запит може бути реалізоване лише після внесення ним плати.
При цьому, згідно аналізу статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" в такій йдеться про строк "розгляду" запиту та про обов'язок розпорядника надати "відповідь" на запит у п'яти або двадцятиденний строк. При цьому запит може вважатися задоволеним лише, коли запитувачу була надана запитувана інформація (документи). Про "задоволення" запиту йдеться у самій частині 2 статті 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації", а також у пункті 3 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", відповідно до якого підставою для відмови в "задоволенні запиту" є несплата запитувачем передбачених статтею 21 фактичних витрат на копіювання або друк.
Отже, якщо під час опрацювання запиту розпорядник встановив, що задоволення запиту вимагає копіювання або друку більше ніж 10 сторінок копій документів, він повинен у п'яти або (якщо строк розгляду було продовжено) двадцятиденний строк надати запитувачу відповідь та вказати на необхідність внесення плати для відшкодування фактичних витрат на копіювання або друк. Таким чином буде виконано обов'язок розпорядника відповідно до статті 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації". Копії документів надаються запитувачу і запит вважається задоволеним після надання запитувачем підтвердження внесення відповідної плати.
Враховуючи наведене, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них та за результатами розгляду запиту позивача було надано обґрунтовану відповідь.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, КОД ЄДРПОУ 39766716), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Начальник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області - Мельничук Світлана Сергіївна (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, КОД ЄДРПОУ 39766716) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді на інформаційний запит від 01 листопада 2018 року та зобов'язання надати перші 10 сторінок документів на інформаційний запит про отримання доступу до публічної інформації від 01 листопада 2018 року безкоштовно - відмовити.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяО.М. Шешеня
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано суддею 18.01.2019 року.