
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2019 року м.Житомир справа № 240/5945/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Петренко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною рішення-відмову, зобов"язання видати наказ про надання дозволу на виготовлення та розробку проекту землеустрою,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною рішення-відмову, зобов'язання видати наказ про надання дозволу на виготовлення та розробку проекту землеустрою,
Ухвалою суду від 18.12.2018року за результатами розгляду позовної заяви було відкрито адміністративну справу і призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що Позивач 16.10.2018року звертався до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області. За результатами розгляду клопотання Позивач отримав відмову, оформлену листом від 31.10.2018року.
Представник Позивача вважає таку відмову протиправну, так як підстави, викладені в листі, не відповідають вимогам земельного законодавства. На думку представника Позивача, долучене до клопотання викопіювання дає можливість визначити місце розташування бажаної земельної ділянки.
Представник Відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в судовому засіданні проти позову заперечила і пояснила, що вказане клопотання Позивача розглянуто. Позивачу відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства, так як долучені до заяви графічні матеріали не дають можливості визначити місце розташування такої земельної ділянки.
Заслухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач звертався до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 16.10.2018року, в якому просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.
За результатами розгляду такого клопотання Позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення такого проекту землеустрою, про що повідомлено листом від 31.10.2018року. Відповідно до дослідженого судом вказаного листа підставою для відмови слугувала відсутність можливості з наданих Позивачем графічних матеріалів визначити місце розташування спірної земельної ділянки та її прив'язку до адміністративно-територіальної одиниці (а.с.10).
Таке рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не відповідає обставинам справи, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та прийняте не у спосіб, передбачений законом, з огляду на таке.
Зазначені в оскаржуваному листі - рішенні підстави для відмови в наданні такого дозволу прямо протирічать вимогам ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України, Відповідач, як відповідний орган виконавчої влади відповідно до наданих повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова норма закріплена в частині сьомій статті 118 Земельного кодексу України.
Тобто, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Про виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прямо зазначено в Ухвалі Конституційного Суду України " Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України" від 29 вересня 2015 року N 44-у/2015 (Справа N 2-40/2015).
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 19.01.2016 року (справа №824/167/15-а/21-3690а15).
При дослідженні в судовому засіданні оскаржуваного листа Відповідача від 31.10.2018року встановлено, що в ньому відсутні посилання про невідповідність місця розташування земельної ділянки, зазначеної Позивачем в своєму клопотанні від 16.10.2018року:
- вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів;
- вимогам генерального плану Черняхівського району;
- вимогам іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель цієї ж адміністративно-територіальної одиниці;
- вимогам проектів землеустрою щодо впорядкування території цих же населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача, викладені в листі від 31.10.2018року, щодо обґрунтування оскаржуваного рішення неможливістю ідентифікувати бажану земельну ділянку на місцевості на підставі графічних матеріалів, поданих заявником, та її прив'язку до адміністративно-територіальної одиниці.
В судовому засіданні при дослідженні графічних матеріалів (викопіювання), яке долучалося Позивачем до свого клопотання, встановлено, що така земельна ділянка розміщена за межами населеного пункту (село Дівочки Черняхівського району). Разом з тим, таке викопіювання не містить інформації щодо віднесення бажаної Позивачем земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення (а.с.32).
Інші доводи, викладені у відзиві на позов та в поясненнях представника Відповідача, про відсутність підстав для задоволення клопотання Позивача для надання дозволу на розробку проекту землеустрою судом не приймаються до уваги, так як вони не зазначені в оскаржуваній відмові.
Одночасно суд зазначає, що в постанові Верховного Суду від 11.04.2018року у справі №806/2208/17 прямо зазначено, що "рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки оформляються розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника".
Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що оскаржувана відмова, викладена в листі Відповідача від 31.10.2018року, в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області винесена не на підставі та не у спосіб, що передбачені чинним земельним законодавством, а тому є протиправною.
Обрання способу захисту прав у сфері публічно-правових відносин визначається судом з урахуванням змісту ч. 2 ст. 2 КАС України, принципів адміністративного судочинства та положень статті 245 КАС України.
Повноваження адміністративного суду в разі задоволення адміністративного позову визначені частиною 2 статті 245 КАС України, відповідно до якої, суд може прийняти, окрім іншого, постанову про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Обрання способу захисту порушеного права повинно гарантувати дотримання і захист прав, свобод, інтересів Позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Судом визнається, що в силу вимог ч.4 ст.122 Земельного кодексу України надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність віднесено до владних повноважень Відповідача.
Разом з тим, при розгляді звернення Позивача Відповідачем не було встановлено правовий статус спірної земельної ділянки. Одночасно представником Позивача всупереч вимогам ч.1 ст.77 КАС України не надано суду доказів належності вказаної спірної земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності. Правовий статус вказаної земельної ділянки, її належність чи неналежність до земель сільськогосподарського призначення державної власності підлягає встановленню при проведенні повторного розгляду звернення Позивача.
За таких підстав порушене право Позивача підлягає судовому захисту та може бути поновлено виключно шляхом визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, викладене в листі від 31.10.2018року, про відмову у наданні дозволу ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області та зобов'язання повторно розглянути таке клопотання Позивача від 16.10.2018р. та за результатами розгляду прийняти рішення встановленої форми, з урахуванням норм Земельного кодексу України, правових висновків Верховного Суду та встановлених судом обставин справи.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат в даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, викладене в листі від 31.10.2018року, про відмову у наданні дозволу ОСОБА_3 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області (10002, м.Житомир, вул.Довженко,45, ЄДРПОУ 39765513) повторно розглянути звернення ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 РНКОПП НОМЕР_1) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого сільського господарства площею 2га на території Дівочківської сільської ради Черняхівського району Житомирської області у відповідності до вимог Земельного Кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 18 січня 2019 року