Рішення № 79258097, 17.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
0540/9442/18-а
Номер документу
79258097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2019 р. Справа№0540/9442/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ:13486010, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, б. 3), відповідача 2, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України (ЄДРПОУ: 08592158, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, б. 32) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, та з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48% премії 16%, та підвищену пенсію за Постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. п.1 35%, яку він отримував, та зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00грн.,оклад за військовим(спеціальним)званням-2000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%)-2115,00грн.,надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3272,00грн., надбавка за умови режимних обмежень 10%-270,00грн., премія (16%)-1614,00грн., підвищення до пенсії за Постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. п.1 -35% - 2807,20 (яке він отримував раніше).

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі його пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції що була дійсною станом на 01.01.2016р., з урахуванням наступного: посадовий оклад - 2700,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00грн.,надбавка за стаж служби (45%)-2115,00грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%)- 3272,00грн., надбавка за умови режимних обмежень 10%-270,00грн., премія (16%)- 1614,00грн.,розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії - 11971,00грн.,розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24)-8020,57грн., підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. 35%- 8020,57=2807,20. Всього призначити 10827,77грн., починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, здійснити також виплату йому нарахованої але не отриманої ним внаслідок протиправних дій та бездіяльності цього відповідача пенсії, починаючи з 01.01.2016р. по 01.01.2018р. (55248,96 грн.), та виплатити недоотриману ним пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01,2016р. по дату прийняття рішення судом за цим позовом, та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату йому нарахованої та не отриманої ним з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003р., з врахуванням компенсації втрати частини доходів.

- стягнути з відповідачів на його користь судовий збір.

Крім того, просив допустити негайне виконання рішення суду за його позовом та встановити судовий контроль за виконанням прийнятого рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він є пенсіонером внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фону України в Донецькій області. Пенсія призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року.

З 01 січня 2016 року йому була перерахована та сплачувалася до 01 квітня 2018 року пенсія з такого грошового забезпечення: посадовий оклад - 930,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 125,00 грн.;відсоткова надбавка за вислугу років - 35% - 369,25 грн.; секретність 10% - 93,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 48% - 683,64 грн.; премія 16% - 352,14 грн., всього 2553,03 грн. Основний розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 1710,53 грн.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року пенсія була підвищена на 35% від 1710,53 грн. = 598,69 грн. (всього у сумі 2309,22 грн.).

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з письмовою вимогою про негайну виплату йому нарахованої але не виплаченої пенсії та отримав відповідь в якій було зазначено, що грошові кошти нараховані йому за період з 01 січня 2016 року, однак будуть виплачуватися з 01 січня 2019 року протягом трьох років. Крім того, в листі зазначено, що розмір грошового забезпечення для розрахунку його пенсії становить 7155,85 грн. та складається з: посадового окладу - 2700,00 грн.; окладу за військове звання - 2000,00 грн.; відсоткової надбавки за стаж служби 45% - 2115,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 270,00 грн.; премії 1% - 70,85 грн.; розмір пенсії становить 67% від вказаного грошового забезпечення. Загальний розмір його пенсії з 01 квітня 2018 року становить - 4794,42 грн. До того ж в перерахованій пенсії йому не враховано надбавку за особливо важливі завдання 48% та її підвищення на 35% за постановою Кабінету Міністрів України № 355, премія нараховується лише у розмірі 1% замість 16%, як це було раніше і нараховувалося до квітня 2018 року.

Позивач вважає, що Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України має видати нову довідку із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в такому розмірі: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2115,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3272,00 грн.; надбавка за умови режимних обмежень (10%) - 270,00 грн. премія (16%) - 1614,00 грн.; розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії 11971,00 грн., а розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24 роки) - 8020,57 грн., підвищення за Постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року 35% від 8020,57 грн. - 2807,20 грн. Таким чином розмір його пенсії повинен становити 10827,77 грн.

З огляду на викладене вважає що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області має сплатити йому нараховану але не отриману ним пенсію з вини відповідача за період з 01 січня 2016 року по 01 січня 2018 року з обов'язковим нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2018 року залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2018 року зупинено провадження у справі до набрання рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/18-а законної сили.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в режимі відео конференції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2019 року провадження у справі поновлено.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262), яким, зокрема, визначено і порядок призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до вказаного Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13 лютого 2016 року № 45 далі - Порядок № 45) підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Після отримання у березні 2018 року довідки нового зразка №2584лк від 13 березня 2018 року позивачу зроблено перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок пенсії проведено 10 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії здійснено з 01 січня 2016 року, пенсія після проведення перерахунку складає 4794,42 грн., розмір доплати за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року становить 64457 грн.

Стосовно застосування Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року зазначає, що вказана Постанова не є підставою зміни складових грошового забезпечення, оскільки вона враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Щодо вимог про призначення позивачу пенсії у розмірі 10827,77 грн. зазначає, що ці вимоги є безпідставними, оскільки позивач не може приймати на себе функції органу Пенсійного фонду щодо встановлення розміру пенсії, тому не може зазначити конкретну суму, яку необхідно встановити.

Щодо вимог позивача про нарахування компенсації за несвоєчасну виплату відповідач зазначає, що основною умовою для виплати компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, а саме затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, які вже були нараховані. До Головного управління довідка зі складовими зазначеними в позовній заяві не надходила, тому позовні вимоги в цій частині є передчасними, а отже задоволенню не підлягають.

Крім того, відповідач вважає, що відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, оскільки зазначені вимоги є передчасними.

Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Представник Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України надав суду відзив в якому зазначив, що відповідно до додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, значених відповідно до Закону України №2262-ХІ1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45) та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, постанови від 21.02.2018 № 103, зазначено основні види грошового забезпечення ОСОБА_1 в розмірах:

-посадовий оклад - 2700,00 грн.;

-оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн.;

-надбавка за стаж служби (45,00%) - 2115,00 грн.;

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10,00%) -270,00 грн.;

-премія (1,00%) - 70,85 грн.

Усього: 7155,85 гривень.

Такий вид грошового забезпечення, як: надбавка за виконання особливо важливих завдань відповідно до вище перелічених нормативно-правових актів не нараховуються та не виплачуються. Вказана надбавка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказом МВС України від 31.12.2007 № 499 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка скасована наказом МВС від 31.10.2016 № 1131 і відсутня у поліцейських, тобто не передбачена постановою КМУ від 11.11.2011 № 988 та наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, якими визначено структуру грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з ч. 2 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Враховуючи те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (вже чинною на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто на січень 2016 року) такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань вже не була передбачена та враховуючи вимоги ч. 2 п. 5 Порядку № 45, відповідач вважає, що ГУМВС України в Донецькій області правомірно не включено цю надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, як гаку, що не виплачувалась на момент виникнення права на перерахунок пенсії (довідка ГУМВС від 13.03.2018 № 2584 лк).

Абзацом 5 частини 1 пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, такого виду як інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як вбачається із наявного у матеріалах справи листа Національної поліції України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018, середній розмір щомісячної премії за посадою позивача, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (за січень 2016 року) дійсно складав - 100%.

З аналізу вищевказаних правових норм та змісту оспорюваної довідки вбачається, що відомості про щомісячну премію у розмірі 1,00 % було вказано ГУМВС України в Донецькій області відповідно до зазначеного у листі Національної поліції України від 12.03.2018 № 3261/05/22-2018 середнього розміру премії за посадою позивача, що фактично виплачений поліцейським, які проходять службу, за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (за січень 2016 року), тобто у відповідності до вимог абзацу 5 частини 1 пункту 5 Порядку № 45.

Вимоги Позивача про внесення у довідку ГУМВС України в Донецькій області премію у розмірі 16 %, як це зазначено у його позові, відповідач вважає безпідставними, так як ГУМВС України в Донецькій області було включено до оспорюваної довідки відомості про розмір щомісячної премії у середньому розмірі відповідно до вимог чинного законодавства і відповідно зазначати інший розмір премії не має підстав, оскільки ГУМВС України в Донецькій області як суб'єкт владних повноважень має діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно визнання протиправними дій відповідача щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку підвищення пенсії згідно із постановою КМУ від 23.04.2012 № 355 відповідач 2 зазначає, що підвищення згідно з вказаною Постановою не відноситься до грошового забезпечення, що виконується під час перерахунку пенсій, тому ГУМВС України в Донецькій області правомірно не зазначено це підвищення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просять відмовити у повному обсязі.

Позивач через канцелярію суду надав заперечення на відзив, згідно змісту якої підтримав свою позицію по суті позовних вимог.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1.

Відповідачі в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до наявного в матеріалах справи Протоколу за пенсійною справою № 26140 від 23 березня 2016 року, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена із суми грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 950,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35 %) - 369,25 грн.; секретність 10% - 93,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 48% - 683,64 грн.; премія 16% - 352,14 грн., всього - 2553,03 грн., основний розмір пенсії 67 % грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі - 1710,53 грн.; підсумок розміру пенсії (з надбавками в тому числі підвищення за Постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 2012 року: 35% від 1710,53 грн. = 598,69 грн.) - 2309,22 грн.

Листом від 04.05.2017 року № К-73/26/01-2017 Головне управління МВС України в Донецькій області повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року, відносно ОСОБА_1 у місячний строк буде підготовлена та направлена до ГУ ПФУ в Донецькій області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2018 року № 3538-К-01 повідомлено позивача, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено в розмірі 7155,85 грн. та складається із:

-посадовий оклад - 2700,00 грн.;

-оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн.;

- надбавка за стаж служби (45,00%) - 2115,00 грн.;

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10,00%) -270,00 грн.;

-премія (1,00%) - 70,85 грн.

Розмір пенсії після перерахунку складає 4794,42 грн. (7155,85 грн. х 67%).

Розмір доплати після проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 55248,96 грн. та виплачуватиметься згідно Постанови № 103.

Згідно витягу з електронної пенсійної справи №N/A-26140 - МВС перерахована пенсія ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року складається із:

-посадовий оклад - 2700,00 грн.;

-оклад за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 грн.;

-надбавка за стаж служби (45,00%) - 2115,00 грн.;

-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10,00%) -270,00 грн.;

-премія (1,00%) - 70,85 грн.

Всього 7155,85 грн. Основний розмір пенсії: 67% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 4794,42 грн.

Спірними правовідносинами у даній адміністративній справі є розбіжності між сторонами щодо обчислення грошового забезпечення по перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (набрала чинності 02.12.2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, після надходження списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії ГУ МВС України в Донецькій області підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку №2584лк від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) ОСОБА_1

З вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання майор міліції, надбавка за стаж служби (45,00%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10,00%), премія (1,00%).

Разом з тим, в позовній заяві позивач просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015р., ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що була дійсною станом на 01.01.2016р., з урахуванням наступного: посадовий оклад - 2700,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00грн., надбавка за стаж служби (45%)-2115,00грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%)- 3272,00грн., надбавка за умови режимних обмежень 10%-270,00грн., премія (16%)- 1614,00грн., розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії - 11971,00грн., розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24)-8020,57грн., підвищення до пенсії згідно з постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. 35%- 8020,57=2807,20. Всього призначити 10827,77грн., починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, здійснити також виплату йому нарахованої але не отриманої ним внаслідок протиправних дій та бездіяльності цього відповідача пенсії, починаючи з 01.01.2016р. по 01.01.2018р. (55248,96 грн.), та виплатити недоотриману ним пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату йому нарахованої та не отриманої ним з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч.2 ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003р., з врахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд зазначає, що всі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45, на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що ГУ МВС України в Донецькій області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке, у відповідності до постанови Великої Палати Верховного Суду, набрало законної сили 12.12.2018.

У відповідності до приписів ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Отже, оскільки дана адміністративна справа є типовою, суд, при ухваленні рішення враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зазначеної зразкової справи.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ:13486010, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, б. 3), відповідача 2, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України (ЄДРПОУ: 08592158, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, б. 32) про визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення. для перерахунку його пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань - 48% премії 16%, та підвищену пенсію за Постановою КМУ №355 від 23.04.2012р. п.1 35%, яку він отримував, та зобов'язання Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бабаш Г.П.