Рішення № 79233631, 17.01.2019, Бородянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
360/94/19
Номер документу
79233631
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 360/94/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючого - судді Стасенка Г.В.,

за участі секретаря судового засідання - Клопот О.О.,

заявниці - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою, обґрунтовуючи її тим, що ІНФОРМАЦІЯ_8 її дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка проживає та зареєстрована в селищі Кріпенський Луганської області, народила сина - ОСОБА_7 в пологовому будинку м. Антрацит, де було видано свідоцтво про його народження і в графі батько, зі слів матері, був зазначений - ОСОБА_3. Оскільки її онук народився на території, непідконтрольній Україні, то видане там свідоцтво про його народження не має юридичної сили на іншій території України.

Просила встановити факт народження дитини - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 в селищі Кріпенський м. Антрацит від матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки с. Солоне Якимівського району Запорізької області, яка проживає в АДРЕСА_1, а відомості про батька, внести відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері дитини, вказавши батьком- ОСОБА_3.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 свою заяву підтримала і викладене підтвердила.

Заінтересована особа - Бородянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області в судове засідання свого представника не направила, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, повідомила про можливість розгляду справи за відсутності представника відділу.

Вислухавши пояснення заявниці ОСОБА_1, показання свідка ОСОБА_8., дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідно до копії паспорта громадянки України серії НОМЕР_1, виданого Якимівським РВ УМВС України в Запорізькій області 16 вересня 2002 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Солоне Якимівського району Запорізької області, з 23 липня 2005 року зареєстрована в АДРЕСА_1. (а.с.7-9)

Відповідно до довідки № 783 від 17 січня 2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, яка зареєстрована в АДРЕСА_1, перемістилася з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2. (а.с.15)

Як убачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Солоне Якимівського району Запорізької області і її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_1. (а.с.5 )

Згідно з копією свідоцтва про народження, виданого 21 серпня 2018 року виконавчим комітетом Кріпенської селищної ради міста Антрацита самопроголошеної Луганської народної республіки, ОСОБА_7 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Антрацит, смт Кріпенський і його батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_2, про що 21 серпня 2018 року складений відповідний запис акту за № 15. (а.с.4)

З копії медичного свідоцтва про народження № 227 від ІНФОРМАЦІЯ_8 вбачається, що ОСОБА_2 в пологовому відділенні Державного закладу "Антрацитівська центральна міська лікарня" в м. Антрацит ІНФОРМАЦІЯ_8 о 01-й годині 48 хвилин народила хлопчика, вагою 3820 грамів. (а.с.6)

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8. підтвердила, що ІНФОРМАЦІЯ_8 в селищі Кріпенський міста Антрацит її рідна сестра ОСОБА_2 народила сина ОСОБА_7, який на даний час проживає разом з матір'ю на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року за № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення", місто Антрацит, в тому числі смт Кріпенський, відноситься до території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

За правилами ст.1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН), який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.

Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх най- мінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також враховуючи значення, яке має встановлення факту народження особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

Оцінюючи досліджені докази, суд вважає підтвердженим і таким, що підлягає встановленню факт народження дитини - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 в смт Кріпенський міста Антрацит Луганської області від матері ОСОБА_2, що за правилами ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" є підставою для державної реєстрації народження органом державної реєстрації актів цивільного стану України.

Відомості про батька дитини необхідно внести, відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері, як - ОСОБА_3, громадянин України.

Відповідно до ст.317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України,підлягаєнегайному виконанню.

Керуючись ст.259, 263-265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт народження дитини - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 в смт Кріпенський міста Антрацит Луганської області від матері - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, уродженки с. Солоне Якимівського району Запорізької області, яка проживає та зареєстрована в АДРЕСА_1.

Відомості про батька дитини ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_8, внести відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері ОСОБА_2, як ОСОБА_3, громадянин України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області .

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Головуючий-суддяГ.Стасенко