
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2019 року справа № 2340/4852/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ Україні в Черкаській області, щодо відмови у виготовлені та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за нормами, чинними на січень 2016 року, за посадою начальника відділу управління апарату Національної поліції України із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції' в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник") - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50% - 3200,00 грн.; надбавка за роботі в умовах режимних обмежень 15% - 600,00 грн,; премія - 86,21% грн., щр у грошовому виразі складає 8793,42 грн. - протиправною;
- зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за нормами, чинними на січень 2016 року, за посадою начальника відділу управління апарату Національної поліції України із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції' в наступних розмірах: посадовий оклад - 4000,00грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник - 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50% - 3200,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 600,00 грн.; премія - 86,21% грн, що у грошовому виразі складає 8793,42 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач дізнався, що відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2303000718 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП. Позивач вказує, що згідно з попередньо наданою довідкою від 13.03.2018 його посада на день звільнення зі служби прирівняна до посади начальника відділу управління апарату Національної поліції України. При цьому розмір посадового окладу начальника відділу управління апарату Національної поліції України становить 4 000 грн 00 коп., розмір посадового окладу начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП - 3 400 грн 00 коп., розмір надбавки за стаж служби начальника відділу управління апарату Національної поліції України становить 3 200 грн 00 коп., розмір надбавки за стаж служби начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП - 2 900 грн 00 коп., розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень начальника відділу управління апарату Національної поліції України становить 600 грн 00 коп., розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП - 510 грн 00 коп., розмір премії начальника відділу управління апарату Національної поліції України становить 8 793 грн 42 коп., розмір премії начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП - 617 грн 07 коп. На підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 2303000718 від 27.08.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого суттєво зменшено її розмір. А тому на думку позивача, дії відповідача щодо віднесення посади позивача на день звільнення зі служби до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП є протиправними та такими, що суперечать Конституції України та законодавству України.
Ухвалою суду від 17.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
02 січня 2019 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач вказує, що позивач проходив службу саме у відділі внутрішньої безпеки в Черкаській області ГУБОЗ МВС України та грошове забезпечення йому виплачувало УМВС України в Черкаській області - посадовий оклад, оклад за звання та процентна надбавка за вислугу років 50% нараховувались у відповідності до наказу МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і н6ачальницького складу органів внутрішніх справ" за посадою начальника відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області, відповідно до додатку до наказу №2, №3, №4. Відтак, відповідач вказує, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. А тому, на думку відповідача, відсутні правові підстави для задоволення позову.
10 січня 2019 року позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якому посилався на те, що викладені у відзиві заперечення та мотиви є безпідставними та не відповідають чинному законодавству України.
Розгляд справи по суті відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі та проведено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 у справі №823/115/18 на підставі довідки виданої відповідачем довідки № 2303000718 від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.05.2018.
Відповідно до вказаної довідки № 2303000718 від 13.03.2018 посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади начальника відділу управління апарату Національної поліції України.
У подальшому у серпні 2018 року відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку № 2303000718 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП, при цьому розмір посадового окладу, надбавки за стаж служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії було зазначено у розмірах нижчих ніж ті, що було вказані у довідці від 13.03.2018.
Згідно з листа управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області від 19.11.2018 № Ж-773 убачається, що нова довідка про розмір грошового забезпечення позивача № 2303000718 від 27.08.2018 видана на виконання вказівки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 16.08.2018 року № 22/6-4142, відповідно до якої прирівнювання посад осіб звільнених з управлінь (відділів) внутрішньої безпеки в ГУМВС (УМВС) в областях підпорядкованих Департаменту внутрішньої безпеки, необхідно здійснювати до посад поліцейських за переілком посад розділу VII, затвердженого наказом МВС від 17.02.2017 № 138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", а саме апарату Головних управлінь в областях.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, п.1 ч.3 ст.2 та ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 р., статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015 р.).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 р.) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію", тобто, з 07.11.2015.
Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 р. набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ у відставку з посади начальника відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України на підставі наказу МВС України № 1787о/с від 31.12.2007.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, та Порядку № 45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13.03.2018 № 2303000718, в якій за нормами чинними станом на січень 2016 року останню займану позивачем посаду прирівняно до посади начальника відділу управління апарату Національної поліції.
У серпні 2018 року відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку № 2303000718 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП.
При вирішенні спору суд бере до уваги, що пунктом 2 Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.
Згідно з наказами МВС України від 04.05.1998 №019, від 31.07.2007 № 313 дск, від 03.06.2011 №298 дск з організаційно-штатних питань, у штаті апарату УМВС України в Черкаській області у період з 04.05.1998 по 06.11.2015 підрозділ внутрішньої безпеки не значився. Нарахування та виплата грошового забезпечення починаючи з 13.10.1997 по 31.01.2005 проводилась в УМВС України в Черкаській області.
Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 16.08.2018 № 22/6-4142 повідомлено ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області, що управління (відділи) внутрішньої безпеки в областях функціонували в структурі підрозділів, підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС. Також у вказаному листі зазначено, що посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату ГУМВС (УМВС) України в областях, які згідно з діючою на той час структурою також підпорядковувались Міністерству внутрішніх справ.
З огляду на наведене відповідачем відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та наказу МВС України від 17.02.2017 року №138 "Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", посада начальника відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, яку обіймав позивач на час звільнення з ОВС була прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП в Черкаській області.
У зв'язку з чим, в довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача № 2303000718 від 27.08.2018 було правомірно враховано: посадовий оклад - 3400,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2400,00 грн., надбавку за стаж служби 50,00% - 2900,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 510,00 грн., премію 6,70% - 617,07 грн., усього на суму 9 827, 07 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністравтиного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2 цієї статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 704 грн 80 коп.
Враховуючи, що позов не підлягає до задоволення, судові витрати позивача зі сплати судового збору на вказану суму належить віднести на його рахунок.
Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (18007, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, ідентифікаційний код 08592537) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Судові витрати зі сплати судового збору покласти на ОСОБА_1.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький