
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2019 р. Справа № 480/4752/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Івах Я.А.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4752/18
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2А.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), у якій просить суд зобов’язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5923888200:06:001:0205) у власність позивача для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що він звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5923888200:06:001:0205) для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Відповідач, листом від 30.10.2018 відмовив у затвердженні проекту землеустрою з підстав непогодження Новослобідською сільською радою Путивльського району Сумської області відведення позивачу земельної ділянки.
Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 24.12.2018 відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві від 04.01.2019 на позовну заяву (а.с.24-25) зазначив, що згідно розпорядження КМУ №60-р від 31.01.2018 "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад" Головне управління має забезпечити здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з ОТГ (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно зі ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Таким чином Головну управління під час прийняття рішення щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності повинно приймати до уваги позицію органів місцевого самоврядування, яка базується на принципі колегіальності. З метою недопущення земельних спорів порушення прав та (або) законних інтересів третіх осіб, на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року №33-р, та від 22.09.2016 №688-р, керуючись рішенням колегії Держземагенства України від 14.10.2014 №2/1 та відповідно до розпорядження КМУ від 31.01.2018 №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад" Головним управлінням був направлений відповідний запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання земельної ділянки у власність. Згідно рішення 16 сесії сьомого скликання Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області від 26.10.2018 сільська рада висловила свою позицію щодо непогодження відведення позивачу земельної ділянки. Крім цього, відповідач зазначив, що діяв у межах чинного законодавства, а суд не вправі зобов’язувати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із земельним законодавством України можуть здійснюватися лише за його розсудом, тобто не може перебирати на себе повноваження іншого державного органу, оскільки відповідно до статей 118 і 121 Земельного Кодексу України, виключно до компетенції відповідача віднесено право надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або відмові у наданні такого дозволу
Позивач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений. 14.01.2019 до суду надійшла заява ОСОБА_2 про розгляд справи його без участі (а.с.29).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні у зв'язку з необґрунтованістю.
Суд, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 по справі №818/2095/17 задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту (а.с.13-14).
На виконання рішення суду 28.03.2018 Головним управління Держгеокадастру у Сумській області було видано наказ №18-1502/16-18СГ про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області орієнтовного розміру 2,0 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
В подальшому, на замовлення позивача було розроблено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 земельної ділянки (кадастровий номер - 5923888200:06:0205) у власність для ведення осбистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Вказаний проект землеустрою було погоджено Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області без зауважень, про свідчить відповідний запис у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 20.04.2018 №4415 (а.с.15).
В подальшому, 16.10.2018 ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5923888200:06:001:0205) для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с.16).
Відповідач, листом від 30.10.2018 відмовив у затвердженні проекту землеустрою з підстав непогодження Новослобідською сільською радою Путивльського району Сумської області відведення позивачу земельної ділянки. Позивачу запропоновано особисто звернутись до Новослобідської сільської територіальної громади для отримання відповідного погодження у наданні земельної ділянки від органу місцевого самоврядування (а.с.17).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2,3 ст.116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 ЗК України.
Відповідно до ч.ч.8,9 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Із наведених норм вбачається, що на стадії отримання погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою не передбачено повноважень щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи, проект землеустрою ОСОБА_2 погоджено, про що свідчить відповідна відмітка у графі Висновку: "підсумкова оцінка проекту землеустрою" (а.с.15).
Згідно з вимогами ч.ч.10,13 ст.123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.18 ст.186 ЗК України ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
Відповідно до ч.10 ст.118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
З листа ГУ Держгеокадастру у Сумській області №К--12994-4892/21-18 від 30.10.2018 свідчить, що відповідач не затвердив проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 у власність земельної ділянки у зв’язку з непогодженням Новослобідською сільською радою Путивльського району Сумської області відведення позивачу земельної ділянки. Такі мотиви відмови відповідача є безпідставними, оскільки не передбачені ст.118 Земельного кодексу України.
Разом з тим, відповідно до рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р. №2/1, розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 р. №333-р і від 22.09.2016 №688-р передбачено врахування позиції органу місцевого самоврядування н а е т а п і н а д а н н я з г о д и н а р о з р о б л е н н я відповідної документації із землеустрою.
Натомість, на етапі затвердження проекту землеустрою така позиція органу місцевого самоврядування не потребується.
Отже, відповідач не обґрунтував правомірність прийняття рішення щодо відмови позивачу в затвердженні проекту землеустрою та як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відмова ГУ Держгеокадастру у Сумській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладена у листі від 30.10.2018 №К--12994-4892/21-18, є необґрунтованою та протиправною.
При цьому суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, ГУ Держгеокадастру у Сумській області протиправно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, при цьому, відповідач посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.
Відповідач зобов’язаний або затвердити позивачу проект землеустрою, або відмовити у затвердженні такого дозволу, але на законних підставах.
А тому, вуд вважає, що в даному випадку відсутнє втручання суду в дискреційні повноваження ГУ Держгеокадастру у Сумській області, оскільки відповідач протиправно надав формальну відмову з підстав, не передбачених діючим законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 у справі №К/800/32729/15.
Зазначений висновок суду повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеному у рішенні від 16.09.2015 у справі №21-1465а15. В даному рішенні ОСОБА_3 Суд вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На підставі ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений згідно квитанції №50 від 28.11.2018 (а.с.4) за подання до суду адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5923888200:06:001:0205) у власність ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (вул. Зарічна, 77, с. Зінове, Путивльський район, Сумська область, 41545, РНОКПП НОМЕР_1) для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області.
Стягнути на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (вул. Зарічна, 77, с. Зінове, Путивльський район, Сумська область, 41545, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул.Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено17.01.2019 року.
Суддя О.М. Кунець