Рішення № 79227569, 16.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
2040/6453/18
Номер документу
79227569
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2019 р. № 2040/6453/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

за участю секретаря судового засідання - Козир В.М.,

за участю:

представника позивача - Шляхта В.В.,

представника відповідача - Шевченко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Державного підприємства "Харківський бронетанковий завод" (м. Харків, вул. Велика Панасівська, 222) до Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Харківський бронетанковий завод" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 0057281213 від 12.04.2018.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи адміністративного позову та відзив на нього, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Харківській області було проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за період виписки грудень 2017 року по Державному підприємству «Харківській бронетанковий завод».

За результатами проведеної перевірки контролюючим органом складено акт від 20.03.2018 № 3967/20-40-12-13-19/08099848 (а.с.13-15).

В ході проведеної перевірки встановлена несвоєчасна реєстрація податкових та/або розрахунків коригування накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних при виникненні податкових зобов'язань за грудень 2017 року.

На підставі складеного акту перевірки відповідачем 12.04.2018 винесене податкове повідомлення-рішення № 0057281213, яким на відповідача накладено штраф за затримку реєстрації податкових накладних у сумі 849598,11 грн.

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

З матеріалів справи вбачаєтеся, що 28 грудня 2018 року позивачем за договором № 342/3/5/16/100 від 29.12.2016 було отримано попередню оплату на виконання ремонту та технічного обслуговування машин і обладнання спеціальної призначеності у розмірі 14159968,45 грн, в т.ч. ПДВ 2831993,69 грн., що підтверджується випискою про рух грошових коштів на рахунку позивача.

Згідно п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

15 січня 2018 року позивачем було направлено для реєстрації податкову накладну № 12 від 28.12.2017 на суму ПДВ 2831993,69 грн. (а.с.16).

Згідно квитанції № 1 податкову накладну не прийнято у зв'язку із недостатністю суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної за правилами пункту 200-1.3 ст.200-1 Податкового кодексу України (а.с.17).

19 січня 2018 року позивачем було подано декларацію за грудень 2017 року, в т.ч. і податкові зобов'язання за незареєстрованою податковою накладною № 12 від 28.12.2017 на суму ПДВ 2831993,69 грн.

26 січня 2018 року Державним підприємством "Харківський бронетанковий завод" вдруге було направлено для реєстрації податкову накладну № 12 від 28.12.2017 на суму ПДВ 2831993,69 грн.

Згідно із квитанцією № 1 від 26.01.2018 про доставку податкової накладної № 12 від 28.12.2017 документ не прийнято у зв'язку із недостатністю суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі (а.с.63).

Податкова накладна № 12 від 28.12.2017 на суму ПДВ 2831993,69 грн. направлялася для реєстрації позивачем, також, 20.02.2018.

Документ доставлено до ДФС України та прийнято згідно квитанції № 2 від 20.02.2018.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Підпунктом 200-1.3 ст.200-1 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (?Накл), обчислену за такою формулою: ?Накл = ?НаклОтр + ??Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ.

Позивачем зазначено, що направляючи для реєстрації податкову накладну № 12 від 28.12.2017 у граничний строк - 15.01.2018, він не мав потрібного значення ?Накл, вирахуваного за правилами наведеної статті.

Як встановлено п.200-1.9 ст.2001-1 ПК України, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ), а сума, визначена пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу (?Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ?ПопРах незалежно від значення показника ?Накл, визначеного відповідно до пункту 200-1.3 цієї статті.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ).

Значення для розрахунку формули відображені у витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ та з податкових декларацій платника податків.

Згідно з пунктом 200-1.9 статті 2001 Податкового Кодексу України, якщо у платника податку загальна сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Перевищ), а сума, визначена пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу (?Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ?ПопРах незалежно від значення показника ?Накл, визначеного відповідно до пункту 200 1.3 цієї статті.

У листі ДФС України від 11.01.2018 № 968/7/99-99-12-03-01-17 зазначено, що відповідні зміни внесено і до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569. Згідно з постановою КМУ від 19.07.2017 № 536 Порядок доповнено п. 91 наступного змісту: якщо у платника податку загальна сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (?Перевищ), а сума, визначена п. 2001.3 ст. 2001 цього Кодексу (?Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника ?Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ?ПопРах незалежно від значення показника ?Накл, визначеного відповідно до п. 200-1.3 цієї статті.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (SПеревищ).

Згідно з пунктом 13 Порядку № 569 ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.

Позивачем 19 січня 2018 року було подано податкову декларацію з ПДВ за грудень 2017 року, в якій задекларовано податкові зобов'язання за податковою накладною № 12 від 28.12.2017, сформувався показник ?Перевищ за звітний період грудень 2017 року.

Відправляючи 26.01.2018 для реєстрації податкову накладну № 12 від 28.12.2017 на суму ПДВ 2831993,69 грн., позивач мав показники згідно із витягом щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ від 26.01.2018.

Складену позивачем податкову накладну № 12 від 28.12.2017 у встановлений строк 15.01.2018 податковим органом зареєстровано не було.

Не зареєстровано вказану податкову накладну, направлену Державним підприємством "Харківський бронетанковий завод" 26.01.2018 із застосуванням правил п.200-1.9 ст.200-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Фактичне прострочення реєстрації податкової накладної № 12 від 28.12.2017 мало місце до 15 календарних днів. Накладаючи на позивача штраф у розмірі 30 відсотків суми податку на додану вартість, відповідачем не враховано положення вищезазначеної норми права щодо визначення розміру штрафу та не враховані вимоги п.200-1.9 ст.200-1 Податкового кодексу України, відповідно до якої позивач мав право зареєструвати податкову накладну на суму ПДВ 2831993,69 грн.

Оцінюючи встановлені обставини у справі з урахуванням наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що позивачем - Державним підприємством "Харківський бронетанковий завод" були вчинені всі належні заходи для реєстрації податкової накладної № 12 від 28.12.2017, а саме: задекларовано податкові зобов'язання у податковій декларації за податковий період 2017 року включно із зобов'язаннями за незареєстрованою податковою накладною, вдруге 26.01.2018 направлено для реєстрації податкову накладну після декларування, проте реєстрація податкової накладної не відбулася через неврахування показника ?Перевищ.

Згідно висновку судової економічної експертизи № 22689 від 16.11.2018, який складено Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, у обсязі наданих на дослідження документів сума розрахована за правилами п.200-1.9 ст.200-1 ПК України ДП «Харківський бронетанковий завод» станом на 26.01.2018 дозволяла зареєструвати податкову накладну № 12 від 28.12.2017.

У висновку, зокрема, зазначено, що станом на 26.01.2018 в порядку п. 200-1.9 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 ДП «Харківський бронетанковий завод» має право на реєстрацію податкових накладних за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму: 10182966,00 грн. = 9194993 - 5151027 + 6139000,00.

Податкові зобов'язання за податковою накладною № 12 від 28.12.2017, що складена ДП «Харківський бронетанковий завод» на суму ПДВ 2831993,69 грн. не перевищують суму розраховану в порядку передбаченому п. 200-1.9 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755.

Таким чином, сума розрахована за правилами п.200-1.9. ст. 200-1 Податкового кодексу України ДП «Харківський бронетанковий завод» станом на 26.01.2018 дозволяла зареєструвати податкову накладну № 12 від 28.12.2017.

Враховуючи викладене, у Головного управління Державної фіскальної служби Харківської області не було підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку, передбаченого ст.201 ПК України для реєстрації податкової накладної.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Харківський бронетанковий завод" (м. Харків, вул. Велика Панасівська, 222) до Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області (м. Харків, вул. Пушкінська, 46) про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області № 0057281213 від 12.04.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної фіскальної служби у Харківській області (код ЄДРПОУ: 39599198) на користь Державного підприємства "Харківський бронетанковий завод" (код ЄДРПОУ: 08099848) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 12743,97 грн. (дванадцять тисяч сімсот сорок три гривні 97 копійок) та витрати, пов'язані із проведенням експертизи у розмірі 15730,00 грн. (п'ятнадцять тисяч сімсот тридцять гривень).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 17.01.2019.

Суддя В.В. Єгупенко