
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2019 р. Справа № 818/2253/17
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - УМВС Україи в Сумській області) щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення та ненадання цієї нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУПФУ в Сумській областоі) для подальшого перерахунку пенсії;
2) зобов’язати УМВС України в Сумській області виготовити та направити до ГУПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення з повною реальною інформацією відповідно до норм, чинних станом на 01.01.2016, за посадою начальника управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Сумській області відповідно до грошового атестата від 31.12.2014 № 98, виданого при виході на пенсію, постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 з додатками, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 з додатками, наказу МВС від 31.12.2007 № 499 та довідки від 26.05.2017 № 11/146-222 (2513), а саме: посадовий оклад - 2900 грн, оклад за спеціальним званням "полковник" - 2200 грн, надбавка за вислугу років - 2295 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % - 3697,5 грн, надбавка за службу в підрозділі БОЗ в розмірі 50 %, - 2900 грн, премія в розмірі 95 % - 13292,88 грн, всього - 27285,39 грн;
3) визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ в Сумській області щодо нездійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 відповідно до п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45;
4) зобов’язати ГУПФУ в Сумській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови КМУ від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 № 268", а також довідки станом на 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, яка буде виготовлена УМВС України в Сумській області.
Також у своєму позові ОСОБА_1 просить зобов’язати відповідачів подати звіт про виконання рішення суду протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії УМВС України в Сумській області склало та направило до ГУПФУ в Сумській області довідку від 26.05.2017 № 11/146-222 (2513) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Проте, відповідач не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавку до посадового окладу за службу в підрозділі БОЗ у розмірі 50 % та зменшив у відсотковому розмірі премію з 95 % до 2,54 %, Вважає, що відповідачі порушили його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою від 02.01.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду у спрощеному провадженні з викликом сторін.
16.01.2018 представник Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області надіслав відзив на позов (а.с. 26-29), у якому зазначив, що постановою КМУ від 13.02.008 № 45 передбачені інші щомісячні надбавки та премія, які враховуються для перерахунку пенсій в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. До довідки не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань та надбавку за службу в підрозділі БОЗ, оскільки такі надбавки виплачувались особам рядового та начальницького складу ОВС на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294. Вважає позовну вимогу безпідставною, оскільки постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294 не регулює питання грошового забезпечення поліцейських або його окремих складових. Премія в розмірі 2,54 % у довідці вказана в середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області у відповідності до вимог законодавства.
19.01.2018 представник ГУПФУ в Сумській області надіслав відзив на позов (а.с. 33-34), у якому зазначив, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовом та не надав докази наявності об’єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що перерахунок пенсії може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка про грошове забезпечення надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області в травні 2017 року. Оскільки відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Ухвалою від 27.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.
Ухвалою від 26.12.2018 провадження у справі поновлено.
У судове засідання позивач та представники відповідачів, належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, не з’явилися. Від представника Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі (а.с. 56).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом із матеріалів справи встановлено, що в грудні 2014 року позивач був звільнений з посади начальника сектора з кадрового забезпечення управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Сумській області у званні "підполковник міліції", з 31.12.2014 перебуває на обліку в ГУПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивачу призначено пенсію з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені в грошовому атестаті від 31.12.2014 № 8, виданого УМВС України в Сумській області, відповідно до якого, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, враховані також надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавка за службу в підрозділі БОЗ у розмірі 50 % та премія в розмірі 95 % (а.с. 15).
У подальшому, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Ліквідаційна комісія УМВС в Сумській області сформувала довідку від 26.05.2017 № 11/146-222 (2513) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 19). У вказаній довідці зазначено, що за нормами, чинними станом на 01.01.2016, грошове забезпечення позивача за відповідною посадою включає: посадовий оклад - 2900 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням "підполковник" - 2200 грн, надбавка за стаж служби в розмірі 45 % - 2295 грн, премія в розмірі 2,54 % - 188,83 грн. Усього - 7582,83 грн.
Не погодившись з цією довідкою, позивач звернувся до ГУПФУ в Сумській області щодо необхідності проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Листом від 15.12.2017 № 1351/М-11 (а.с. 21) ГУПФУ в Сумській області відмовило позивачу в такому перерахунку та зазначило, що пенсія призначена відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
07.11.2015 набрав законної сили Закон України від 02.07.2015 № 580-VІІІ "Про Національну поліцію", а постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.
Частина 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, на МВС України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Матеріали справи свідчать, що у травні 2017 року УМВС України в Сумській області надіслало до ГУПФУ в Сумській області довідку від 26.05.2017 № 11/146-222 (2513) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".
Отже, УМВС в Сумській області виконало вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до ГУПФУ в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.
Відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з довідки від 26.05.2017 про розмір грошового забезпечення позивача не виплачуються надбавки за надбавка за виконання особливо важливих завдань та за службу в підрозділі БОЗ, які позивач отримував раніше.
З урахуванням абз. 7 п. 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки вказані вище надбавки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, то ці надбавки правомірно не вказані в довідці про розмір грошового забезпечення.
Також суд не може погодитись з доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому розмірі, ніж він отримував.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема: інших щомісячних надбавок, доплат (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що вказаний відповідачем у довідці від 26.05.2017 розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий розмір премії узгоджується зі змістом абз. 5 п. 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування премії в розмірі 95 %.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
У встановленні судового контролю за виконанням судового рішення суд також відмовляє, оскільки в задоволенні позову відмовлено.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал