Рішення № 79226806, 14.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
440/4429/18
Номер документу
79226806
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/4429/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 /далі – позивач/ звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /далі – відповідач, Полтавське ОУПФУ Полтавської області/ про визнання протиправним та скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №204 від 20 вересня 2018 року про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2017 року неповнолітньому сину, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до статті 50 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції Закону №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року) у разі втрати годувальника з розрахунку місячного посадового окладу у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчого працівника, виходячи із довідки прокуратури Полтавської області №18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати у подальшому з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначила, що ОСОБА_2 з 01 вересня 2010 року перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з виконанням службових обов'язків, призначену за статтею 50 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року. 18 вересня 2018 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок його пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області №204 від 20 вересня 2018 року у перерахунку пенсії на підставі інформаційного листа Прокуратури Полтавської області №18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року відмовлено з тих підстав, що в чинному пенсійному законодавстві відсутні правові норми щодо проведення перерахунку пенсій. Незгоду з прийнятим рішенням ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що на момент призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника чинними були статті 50 та 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року, які надавали право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника у розмірі його місячного посадового окладу та на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, до яких відносився годувальник, а тому зазначені норми зберігають юридичну силу і на час звернення із заявою про перерахунок пенсії /а.с. 6-10/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копію цієї ухвали позивач отримав 04 січня 2019 року, а відповідач - 20 грудня 2018 року /а.с. 18, 24/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву №30050/13-05 від 22 грудня 2018 року посилався на те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення. Зважаючи на те, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працівникам прокуратури на законодавчому рівні не встановлено та Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури не визначено, у Полтавського ОУПФУ Полтавської області відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі інформаційного листа Прокуратури Полтавської області №18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року. Відтак, при прийнятті рішення №204 від 20 вересня 2018 року Полтавське ОУПФУ Полтавської області діяло в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що встановлені законом /а.с.19-21/.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 вересня 2010 року перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, смерть якого пов'язана з виконанням службових обов'язків, що підтверджується копіями свідоцтва про народження серії 1-КЕ №068588, пенсійного посвідчення ОСОБА_2 серії ААИ №036530 від 28 липня 2014 року та довідки Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві №2128 від 25 липня 2014 року /а.с. 12, 14/.

18 вересня 2018 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернулася до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника /а.с. 6, 16/.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №204 від 20 вересня 2018 року у перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника на підставі інформаційного листа Прокуратури Полтавської області №18-94/вих18 від 21 лютого 2018 року відмовлено з тих підстав, що у чинному пенсійному законодавстві відсутні правові норми щодо проведення перерахунку пенсії. При цьому зазначено, що відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час звернення заявником за перерахунком Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Крім того, для перерахунку пенсії не надано нову довідку про заробітну плату. До того ж управлінням вже приймалось рішення №48 від 02 березня 2018 року стосовно заявника про відмову у перерахунку пенсії /а.с. 16/.

Не погодившись з рішенням №204 від 20 вересня 2018 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України/.

На час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтями 50 та 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05 листопада 1991 року, чинного на час призначення пенсії ОСОБА_2 01 вересня 2010 року (далі – Закон №1789-XII).

Відповідно частини п'ятої статті 50 Закону №1789-XII в разі каліцтва чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, прокурор, слідчий прокуратури одержує компенсацію в розмірі від річного до п'ятирічного грошового утримання залежно від ступеня втрати працездатності, а в разі його загибелі із зазначеної причини сім'ї або утриманцям загиблого виплачується одноразова допомога в розмірі десятирічного грошового утримання за останньою посадою, що складається з посадового окладу та надбавки за класний чин, і призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника в розмірі його місячного посадового окладу.

Частиною одинадцятою статті 50-1 Закону №1789-XII передбачалося, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною шістнадцятою статті 50-1 Закону №1789-XII членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У зв'язку із заміною частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII двома частинами Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08 липня 2011 року встановлено, що частини другу - дев'ятнадцяту слід вважати відповідно частинами третьою – двадцятою.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VІІI від 28 грудня 2014 року, яким частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року викладена у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, з 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій надано Кабінету Міністрів України.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року (далі – Закон №1697-VII).

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону №1697-VII визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім, зокрема, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року (набрала чинності з 01 грудня 2015 року) та на час звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу за перерахунком пенсії положення частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року втратило чинність.

У чинному Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано частинами тринадцятою та двадцятою статті 86, а саме:

Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами /частина тринадцята/;

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України /частина двадцята/.

З такого правового регулювання вбачається, що сам Закон №1697-VII не містить норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних працівників прокуратури, натомість Закон №1697-VII уповноважує Кабінет Міністрів України визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року встановлено підвищення розмірів заробітної плати працюючих працівників прокуратури, проте не встановлено умови та порядок перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих працівників прокуратури.

Таким чином, ані на дату набрання чинності постановою №1013 від 09 грудня 2015 року, ані на час звернення ОСОБА_1 до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії, ані на дату прийняття відповідачем рішення № 204 від 20 вересня 2018 року про відмову у перерахунку пенсії Кабінетом Міністрів України не визначені умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Суд відхиляє довід ОСОБА_1 про те, що для здійснення перерахунку пенсії позивача підлягає застосуванню положення частини п'ятої статті 50 Закону № 1789-ХІІ, яке передбачає призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі його місячного посадового окладу, як неспроможний, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом та механізмом їх проведення, а відтак норма про призначення пенсії не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку такої пенсії.

Право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено та Кабінетом Міністрів України будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Таким чином, приймаючи рішення №204 від 20 вересня 2018 року про відмову у здійсненні перерахунку, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №711/6019/16-а (номер в ЄДРСР 72364717), від 14 березня 2018 року у справі №713/793/16 (номер в ЄДРСР 72790786), від 11 квітня 2018 року у справі № 766/13021/16-а (номер в ЄДРСР 73355292), від 13 листопада 2018 року у справі №158/2570/16-а (номер в ЄДРСР 77828132), від 20 грудня 2018 року у справі №308/11920/16-а (номер в ЄДРСР 78771093) та від 21 грудня 2018 року у справі №725/1666/16-а (номер в ЄДРСР 78808356).

Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36004, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ідентифікаційний номер 40383769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя ОСОБА_3