
Справа № 560/3568/18
РІШЕННЯ
іменем України
17 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець - Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кам'янець - Подільської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки позивачу у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка);
- зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду Хмельницької області внести на розгляд пленарного засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є власником 21/100 частини будинковолодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1. На початку жовтня 2018 року звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за вказаною адресою з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). Однак листом від 05.10.2018 №2/02-14-4455 відповідач повідомив позивача про відмову в задоволенні його клопотання. Зазначив, що відповідно до вимог законодавства, його клопотання мало бути розглянуте на сесії Кам'янець-Подільської міської ради. Вважає вказану бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує його право на безоплатну приватизацію земельної ділянки.
07.12.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що клопотання відповідача розглянуте. Про результати розгляду позивача повідомлено листом від 05.10.2018 №2/02-14-4456, в якому зазначено, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири тощо). Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена, також у заяві невірно вказана площа земельної ділянки. Оскільки дана заява позивача подана з порушенням вимог Земельного кодексу України, то розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Вважає, що не порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не може бути розглянуте на пленарному засіданні сесії як таке, що суперечить Земельному кодексу України.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2018 позовну заяву ОСОБА_1, залишено без руху.
У зв'язку з усуненням недоліків, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.11.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 06.12.2018.
06.12.2018 розгляд справи відкладено на 15.01.2019 у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у справі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.01.2019 підготовче провадження по даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду. У зв'язку з надходженням заяв сторін про розгляд справи за їх відсутності, вирішено розгляд справи провести в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з договором дарування частини будинковолодіння від 23.06.2007, ОСОБА_1 прийняв безоплатно у власність 21/100 частину будинковолодіння за номером АДРЕСА_1
Відповідно до витягу з рішення 37 сесії Кам'янець-Поділсьької міської ради VII скликання від 04.07.2017 №13/37, вулицю АДРЕСА_2 перейменовано на вул. АДРЕСА_3.
У жовтні 2018 року позивач звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради з заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0536 га за адресою: вул. АДРЕСА_3 9, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Листом від 05.10.2018 №2/02-14-4455 виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повідомив позивача про результати розгляду його заяви. Зазначив, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо). Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена, також у заяві невірно вказана площа земельної ділянки. Враховуючи вище наведене, немає можливості надати такий дозвіл.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно з статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Таким чином, приписи Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України визначають виключну компетенцію міських рад щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб. Вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб'єкта права власності на землю.
За змістом частин 1, 3 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно з статтею 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідач листом від 05.10.2018 №2/02-14-4455 повідомив позивача про те, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об'єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо). Передача умовних частин земельної ділянки законодавством не передбачена, також у заяві невірно вказана площа земельної ділянки. Враховуючи вище наведене, немає можливості надати такий дозвіл.
При цьому, суд звертає увагу на те, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради, що визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Отже, Кам'янець-Подільською міською радою Хмельницької області порушено порядок розгляду клопотання позивача, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і не має відповідного рішення по суті заяви позивача.
Таким чином, фактично заява позивача, яка була подана в порядку Земельного кодексу України, розглянута в порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Все це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України, яка, відповідно, є протиправною.
Враховуючи наведене, наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки позивачу у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суд вважає, що порушенні права позивача мають бути захищені шляхом зобов'язання Кам'янець-Подільську міську раду Хмельницької області внести на розгляд пленарного засідання сесії та розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірність прийняття рішення за заявою позивача, тому, наявні підстави для задоволення позову.
Згідно з нормами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та врахуванням підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кам'янець - Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки позивачу у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).
Зобов'язати Кам'янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні чергової сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0536 га за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (вул. АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Кам'янець - Подільська міська рада (Майдан Відродження 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап