Рішення № 79226069, 16.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
1340/4089/18
Номер документу
79226069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1340/4089/18

16 січня 2019 року

зал судових засідань №9

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Процюк О.Б.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) звернувся до суду з позовом до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79022, м.Львів, вул. Виговського, 34), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у поновленні житлової субсидії з 01.05.2017;

-зобов'язати відповідача поновити позивачу житлову субсидію з 01.05.2017 та провести перерахунок житлової субсидії з 01.05.2017.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач з 01.11.2015 до 30.04.2017 постійно отримував субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, однак, відповідно до відповіді Управління від 17.06.2017 його було повідомлено про припинення субсидії з 01.05.2017 з тієї підстави, що у позивача існує заборгованість прострочена понад два місяці, а саме: по ЛКП «Сяйво» заборгованість становить в сумі 9695,23грн.; по ЛКП «Залізничнетеплоенерго» заборгованість за послуги гарячого водопостачання становить 22117,13грн.; централізоване опалення в сумі 3329,44грн.; по ТзОВ «Львівгазбут» становить в сумі 7147,80грн. Позивач не погоджується з діями відповідача та не визнає існування заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 31.10.2018. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, та просив суд в задоволенні позову відмовити з урахуванням тієї обставини, що припинення надання субсидії позивачу відбулось на підставі наявного у відповідача повідомлення про прострочення понад два місяці заборгованості з оплати витрат на управління багатоквартирним будинком. Вважає, що відповідачем правомірно, на підставі отриманих відомостей було припинено надання житлової субсидії ОСОБА_1 з 01.05.2017.

03.12.2018 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначив, що не згоден з позицією відповідача оскільки відповідачем не з'ясовано той факт, що поточної заборгованості на момент звернення позивача за субсидією, тобто з 01.11.2016 у позивача не було. Зазначає, що вищевказана заборгованість утворилась за минулі роки, тобто до 30.09.2015.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві. Просила суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши вступне слово позивача та представника відповідача, встановивши обставини справи, оцінивши докази, що є у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, виходячи з такого.

Позивач, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1.

24.11.2015 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1. До заяви була додана декларація про доходи і майновий осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідно до якої в домогосподарстві зареєстровано вісім осіб: ОСОБА_1 з дружиною ОСОБА_3 та їх шестеро синів.

Відповідно до рішення про призначення субсидії, позивачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за опалювальний період з 01.10.2015.

Після закінчення строку отримання субсидії відповідачем, відповідно до пп.6 п.14 Положення №848, самостійно, без додаткового звернення позивача, проведено розрахунки субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг для домогосподарства позивача на наступні періоди: з травня 2016 року по жовтень 2017 року; з листопада 2016року по квітень 2017року.

Рішенням Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради позивачу не призначено житлову субсидію з 01.05.2017 з підстав наявності боргу по оплаті, а саме: по ЛКП «Сяйво» заборгованість становить в сумі 9695,23грн.; по ЛКП «Залізничнетеплоенерго» заборгованість за послуги гарячого водопостачання становить 22117,13грн.; централізоване опалення в сумі 3329,44грн.; по ТзОВ «Львівгаззбут» становить в сумі 7147,80грн.

Спеціалістом відділу Управління, 12.06.2017 було повідомлено позивача про необхідність вирішення питання про сплату заборгованості.

23.06.2017 позивач звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про поновлення державної субсидії з 01.05.2017.

На звернення позивача, управління листом від 06.07.2017 №260306-6535 повідомило, що згідно із інформацією ЛКП «Сяйво» сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати послуги з утримання будинку та прибудинкової території склала 9695,23 грн., з ЛКП «Залізничнетеплоенерго» надійшла інформація заборгованість з оплати послуги гарячого водопостачання у сумі 22117,13грн., про централізованого опалення-3329,44 грн., у ВАТ «Львівгаз збут» заборгованість газопостачання складає 7147,80 грн., у зв'язку з чим житлова субсидія ОСОБА_1 з 01.05.2017 не розрахована.

Проте, якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк ОСОБА_1 документально підтвердить сплату заборгованості та проінформує про укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначатиметься з дати закінчення дії попередньої субсидії (з 01.05.2017), в іншому випадку - з місяця, в якому документально буде підтверджено сплату заборгованості або укладено договір реструктуризації.

09.11.2017 позивач повторно звернувся до Управління із заявою із заявою про поновлення державної субсидії з 01.05.2017, однак відповіді так і не отримав.

09.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із інформаційним запитом щодо надання йому інформації.

На зазначений інформаційний запит, листом від 19.01.2018 №260306-4369 відповідач надав відповідь та відправив у терміни, встановлені Законом України «Про звернення громадян».

Позивач не погоджується із діями відповідача щодо відмови у наданні йому субсидії, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення №848). Суд застосовує Положення №848 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин між сторонами.

Пунктом 2 Положення №848 зазначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (пункт 3 Положення №848).

Як передбачено у п.14 Положення №848, після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Відповідно до п.15 Положення №848, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 ( 630-2005-п) (Офіційний вісник України, 2005, №ЗО, ст. 1811), коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов'язкову частку платежу). Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Підприємство - виробник/виконавець послуги зобов'язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії.

Як передбачено п.20 Положення №848, за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини. У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.

Аналізуючи зміст зазначених норм, суд дійшов висновку, що громадяни, які вже отримували субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг до 01.05.2018, мають право її отримати на наступний період за умови відсутності простроченої заборгованості понад два місяці за отримані житлово-комунальні послуги за попередній період, на який йому було призначено субсидії.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачем в листопаді 2015 року подані документи згідно з встановленим законом переліком для призначення субсидії. Така субсидія була призначена позивачу з 01.10.2015 на період з жовтня 2015року по квітень 2016року, з травня 2016 року по жовтень 2017 року, з листопада 2016року по квітень 2017року включно щомісячно, що підтверджується з наявними у матеріалами справи повідомленнями про надання субсидії.

17.06.2017 ОСОБА_1 отримав повідомлення від відповідача про не призначення йому субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01.05.2017 у зв'язку з наявністю боргів по платежах.

Підставою для відмови в призначенні субсидії стала наявність заборгованості у ОСОБА_1 перед ЛКП «Сяйво» в сумі 9695,23грн., ЛКП «Залізничнетеплоенерго» в сумі 22117,13грн., централізоване опалення в сумі 3329,44грн. та перед ТзОВ «Львівгаззбут» в сумі 7147,80грн.

Як видно з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 з моменту призначення йому субсидії, тобто з 01.10.2015 і по дату прийняття рішення про відмову в призначенні йому такої субсидії на період з 01.05.2017, не створив заборгованості за отримані від ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ТзОВ «Львівгаззбут» послуг.

Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради отримавши відомості від ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ТзОВ «Львівгаззбут» щодо наявності у ОСОБА_1 простроченої заборгованості мало б перевірити період її утворення і у випадку, якщо така заборгованість виникла за період отримання субсидії, у призначенні субсидії на новий період слід було відмовити. В даному випадку спірна сума заборгованості ОСОБА_1 перед ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ТзОВ «Львівгаззбут» була утворена ще за період з 01.07.2014 по 30.09.2015, тобто до прийняття рішення про призначення субсидії з 01.10.2015. Узв'язку з цим, наявність у ОСОБА_1 простроченої заборгованості понад два місяці ЛКП «Сяйво», ЛКП «Залізничнетеплоенерго», ТзОВ «Львівгаззбут» у період до призначення субсидії не має правового значення для призначення їй субсидії на новий період, оскільки за сам час призначення субсидії заборгованість у позивача відсутня.

На наведені вимоги та зазначені обставини відповідач уваги не звернув, що стало підставою для прийняття протиправного рішення про відмову у призначенні субсидії на новий період.

При цьому, суд бере до уваги рішення Апеляційного суду Львівської області від 23.05.2017 у справ №462/4116/15, яким рішення Залізничного районного суду м. Львова від 25.10.2016 скасоване і ухвалено нове рішення, яким позов Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» задоволено частково. Стягнено солідарно з ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у користь Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» заборгованість за надані послуги з централізованого опалення за період з 01.07.2014 по 30.09.2015 в розмірі 3428, 79грн.

Приймаючи рішення, суд також бере до уваги Рішення Залізничного районного суду м. Львова від 20.11.2018 у справі №462/2226/18, яким відмовлено у позові ЛКП «Сяйво» до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про стягнення заборгованості в сумі 13308,94грн. за період з 01.01.2014 по 01.01.2017 у зв'язку із ненаданням ЛКП «Сяйво» доказів наявності заборгованості у відповідачів.

Таким чином, оскільки, як встановлено судом, у позивача була відсутня прострочена заборгованість понад два місяці за отримані житлово-комунальні послуги за попередній період, на який йому було призначено субсидії, тобто з 01.10.2015 по 30.04.2018, відтак він мав право на отримання субсидії відповідно до Положення №848 з 01.05.2017.

Отже, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні житлової субсидії з 01.05.2017.

З метою повного захисту прав позивача суд зобов'язує Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з 01.05.2017 та провести її перерахунок з 01.05.2017.

Щодо судового збору то такий відповідно до ст. 139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні житлової субсидії з 01.05.2017.

Зобов'язати Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради поновити ОСОБА_1 житлову субсидію з 01.05.2017 та провести її перерахунок з 01.05.2017.

Стягнути з Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження: 79022, м.Львів, вул. Виговського, 34, код ЄДРПОУ 2609403) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 17.01.2019.

Суддя Лунь З.І.