Рішення № 79226049, 16.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
200/14398/18-а
Номер документу
79226049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2019 р. Справа№200/14398/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправними дій, скасування розпоряджень та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що є внутрішньо переміщеною особою, яка перебуває на обліку у відповідача з серпня 2014 року.

13 вересня 2018 року від Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області дізналася, що їй не виплачується пенсія у зв'язку з тим, що до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області направлені списки тривало відсутніх за місцем проживання осіб для проведення перевірки відповідно до пп.2, п. 4 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 №365, до яких включено і її.

Цього ж дня уповноважена позивачем особа ОСОБА_2 (дочка) звернулася до відповідача із заявою, де зазначала, що відомості про перебування позивача понад 60 днів на території тимчасово непідконтрольній українській владі не відповідають дійсності оскільки 19 серпня 2018 року, 20 серпня 2018 року, 21 серпня 2018 року, 28 серпня 2018 року вона зверталася до АТ «Ощадбанк» в смт. Велика Новосілка та проходила ідентифікацію, тому період з 25 червня 2018 по 19 серпня 2018 року складає 57 днів. Просила не скасовувати довідку та перевірити зазначену нею інформацію.

Між тим, 20 вересня 2018 року відповідач, не перевіривши факту перебування позивача за фактичним місцем проживання, та факти зазначені в її заяві, скасував дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21 травня 2018 року, а розпорядженням від 21 вересня 2018 припинив виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Про скасування довідки відповідач повідомив позивача листом від 24 вересня 2018 року.

Вважала, що правові підстави для скасування довідки та, відповідно, припинення виплати щомісячної адресної допомоги були відсутні.

Посилаючись на порушення відповідачем її соціальних прав просила:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області щодо скасування дії її довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21 травня 2018 року №0000541202 та припинення виплати їй адресної допомоги;

- скасувати п. 32 розпорядження Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 20 вересня 2018 року № 139 в частині скасування дії її довідки;

- скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 21 вересня 2018 року про припинення виплати їй адресної допомоги на компенсацію витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області поновити виплату їй зазначеної допомоги з 21 вересня 2018 року.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що 14 серпня 2018 року до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області надійшов лист від Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14 вересня 2018 року № 5228/05-7 щодо осіб, які відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Арка» понад 60 днів перебувають на тимчасово непідконтрольній території України. Із зазначеного листа вбачалося, що позивач, 1937 р.н., перебувала на окупованій території держави понад 60 днів, що дає обґрунтовані підстави вважати її такою, що повернулася до покинутого місця проживання, не повідомивши про це Управління.

На підставі цього Управлінням прийнято рішення від 20 вересня 2018 року № 139 про скасування позивачу дії довідки внутрішньо переміщеної особи №0000541202 відповідно до пп. 3 п. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взятої на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509.

Згідно з п. 12 вказаного Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема: зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Враховуючи наведене Управління не мало законних підстав на продовження виплати позивачу грошової допомоги, яка надається виключно особам, які мають статус внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 червня 2017 року в справі № 826/12123/16, яка залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 липня 2018 року визнано нечинним Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року №365. Тому Управління не мало законних підстав на проведення будь яких додаткових перевірок щодо внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, 11 жовтня 2018 року позивач повторно була взята на облік внутрішньо переміщених осіб, у зв'язку з чим вона продовжує отримувати грошову допомогу за новий період.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером та має статус внутрішньо переміщеної особи, місце проживання якої зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Донецьк), а фактичне місце проживання/перебування на підконтрольній українській владі території (АДРЕСА_1), що підтверджується відповідною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Так, Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області позивачу було видано довідку від 21 травня 2018 року № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Рішенням Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 10 липня 2018 року позивачу на період з 24 травня 2018 року по 23 листопада 2018 року призначено щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання.

Розпорядженням Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 20 вересня 2018 року № 139 «Про скасування дії довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», зокрема позивачу скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21 травня 2018 року №0000541202.

Вказане розпорядження прийнято на підставі п. 1 пп. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взятої на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, і мотивовано тривалою відсутністю (понад 60 днів) внутрішньо переміщених осіб за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Підставою для його прийняття став лист Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 14 вересня 2018 року №5228/05-7 щодо переліку осіб, які відповідно до інформації з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» понад 60 днів перебувають на непідконтрольній території України.

Розпорядженням від 21 вересня 2018 року на підставі вказаного розпорядження позивачу з 01 жовтня 2018 року припинено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та з вказаної дати знято з обліку.

11 жовтня 2018 року відповідачем позивачу на підставі його заяви видано нову довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2.

Рішенням Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 07 листопада 2018 року позивачу на період з 11 жовтня 2018 року по 10 квітня 2019 року призначено щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання.

Судом також встановлено, що відповідно до довідки Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 12 вересня 2018 року позивач 20 серпня 2018 року відвідувала орган Пенсійного фонду України.

Згідно з довідкою ПАТ «Державний ощадний банк України» від 11 жовтня 2018 року 21 серпня 2018 року, 28 серпня 2018 року, 29 серпня 2018 року позивач особисто відвідувала банк. В довідці відображені операції, які були проведені банком та косою банку в ці дні.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абз. 9 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в редакції, яка була чинною до 13 січня 2016 року, документами, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, були: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

13 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (Закон від 24 грудня 2015 року № 921-VIII), яким в абз. 9 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» слова «довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» виключено.

Вказаним Законом у Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у статті 4 частину 1 доповнено словами та цифрами "що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону".

Отже, з 13 січня 2016 року - дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (Закон від 24 грудня 2015 року № 921-VIII), відповідно до ч.1 ст. 4 Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Стаття 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначає підстави для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 вказаного Закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання (абз. 8 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону).

Згідно з абз. 9 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

Згідно з п. 9 ст. 4 Закону порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.

Факт подання до відповідача відповідними та належними органами інформації про те, що позивач повернулася до покинутого місця постійного проживання, що було би підставою для прийняття рішення про скасування дії довідки, судом не встановлено і відповідачем не доведено.

Посилання відповідача на те, що підставою для прийняття оскарженого розпорядження про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи став лист органу Пенсійного фонду України, є такими, що суперечать вимогам законодавства, оскільки органи Пенсійного фонду України не є суб'єктами, до повноважень яких належить створення та подальше надання інформації щодо переміщення особи, в тому числі щодо повернення особи до покинутого місця постійного проживання.

Крім того, посилання відповідача на повернення позивача до покинутого місця постійного проживання спростовані наданими позивачем доказами (довідками державних органів), з яких вбачається, що протягом 60-ти днів до прийняття оскарженого розпорядження від 20 вересня 2018 року № 139 вона перебувала на території України, зокрема 20 серпня 2018 року відвідувала орган Пенсійного фонду України, 28 серпня 2018 року, 29 серпня 2018 року - особисто відвідувала ПАТ «Державний ощадний банк України».

Отже, відповідач неправомірно скасував позивачу дію довідки із зазначених ним підстав.

З огляду на наведене оскаржене розпорядження не можна вважати законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим воно підлягає скасуванню в частині, що стосується позивача.

Вказаний спосіб захисту порушеного права (скасування розпорядження) є таким, що фактично поглинає та задовольняє позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача в цій частині, оскільки в спірних правовідносинах саме розпорядження суб'єкта владних повноважень (а не дії) створює правові наслідки.

Оскільки вказане неправомірне розпорядження спричинило прийняття наступного протиправного розпорядження від 21 вересня 2018 року, яким позивачу припинено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тому з метою ефективного захисту порушених прав позивача останнє розпорядження також підлягає скасуванню із зобов'язанням відповідача нарахувати та виплатити позивачу зазначену допомогу з дня припинення її виплати, тобто з 01 жовтня 2018 року, а не з 21 вересня 2018 року, як помилково вважала позивач, до дня призначення виплати такої допомоги, тобто за період з 01 жовтня 2018 року по 10 жовтня 2018 року включно (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н, смт. Велика Новосілка, вул. Янісольська, 68а, код ЄДРПОУ 03197233) про визнання протиправними дій, скасування розпоряджень та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 20 вересня 2018 року № 139 «Про скасування дії довідок внутрішньо переміщеної особи» в частині, що стосується ОСОБА_1.

Скасувати розпорядження Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 21 вересня 2018 року, винесене щодо ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 01 жовтня 2018 року по 10 жовтня 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (85500, Донецька обл., Великоновосілківський р-н, смт. Велика Новосілка, вул. Янісольська, 68а, код ЄДРПОУ 03197233) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 528 (п'ятсот двадцять вісім) грн. 60 (шістдесят) коп.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 16 січня 2019 року.

Суддя Логойда Т. В.