Рішення № 79225589, 17.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
815/3036/18
Номер документу
79225589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3036/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 року м. Одеса

У залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області, Регіонального сервісного центру в Одеській області МВС України про визнання протиправними дій, скасування запису, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області, Регіонального сервісного центру в Одеській області МВС України про визнання протиправними дій Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення та зобов'язання Регіонального сервісного центру в Одеській області МВС України виключити інформацію в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій без погодження з слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року щодо визнання транспортного засобу (автомобіля) марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1 (дата реєстрації -12.05.2009 року), свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 речовим доказом у кримінальній справі №811, порушеній Головним слідчим Управлінням СБ України.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачам строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу відповіді на відзиви.

Протокольною ухвалою суду від 19.11.2018 року суд ухвалив подальший розгляд справи проводити у порядку загального позовного провадження.

У підготовчому засіданні 06 грудня 2018 року прийнято до розгляду уточнений адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року та скасувати запис в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, без погодження з слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області, яка була встановлена відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з'явилися, представник позивача надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що ним придбаний у ТОВ «Авторай» автомобіль та з підстав розслідування кримінальної справи у відношенні керівництва цього підприємства з 2009 року, щодо його автомобіля Управлінням ДАІ ГУМВС України в Одеській області, внесена інформація в АІС «Автомобіль» щодо заборони реєстраційних операцій, що порушує її права на розпорядження власним майном. При цьому, внесення такої інформації відповідачем відбулося за листом СБУ за відсутності процесуальних документів слідчого або суду, що є протиправними діями Управління ДАІ ГУМВС України в Одеській області, а тому вказаний запис має бути скасований.

Представник відповідача - Регіонального сервісного центру МВС України в Одеській області в судове засідання не з'явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 80-83) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки інформація про заборону проведення реєстраційних операцій щодо спірного транспортного засобу, внесена Управлінням ДАІ ГУ МВС України в Одеській області в Єдиний державний реєстр МВС на підставі листа УСБУ в Одеській області, однак РСЦ МВС в Одеській області не є правонаступником УДАІ ГУМВС України в Одеській області та жодними рішеннями, діями чи бездіяльністю працівників РСЦ МВС України в Одеській області права позивача не порушувалися.

Представник відповідача - Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 у 12 березня 2009 року придбала у ТОВ «Авторай» автомобіль марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 (аркуш справи 21).

Згодом, позивачу стало відомо, що з 2009 року по теперішній час існує кримінальна справа у відношенні директора ТОВ «Авторай» та станом на теперішній час розслідування незаконних дій з боку керівництва ТОВ «Авторай» здійснюється у Суворовському ВП ГУ НП України в Одеській області.

Представник позивача звернувся до Регіонального сервісного центру МВС України в Одеській області з адвокатським запитом від 04.05.2018 року №03 щодо надання інформації чи є обмеження на здійснення перереєстрації транспортного засобу (автомобілю) марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_1 (аркуші справи 25-26).

У відповідь на вказаний запит 11.05.2018 року РСЦ МВС в Одеській області повідомив представника позивача, що згідно бази даних АІС «Автомобіль» в Одеській області на автомобіль HONDA CRV, номерний знак НОМЕР_1, кузов НОМЕР_3, 2008 р.в., синього кольору, номер шасі (кузова), зареєстрований на ім'я громадянки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі листа слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області за вих. №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, як речовий доказ по кримінальній справі, внесено інформацію щодо заборони на проведення реєстраційних операцій без погодження з слідчим відділом Управління СБУ в Одеській області (аркуш справи 27).

Не погоджуючись із зазначеними діями УДАІ ГУ МВС в Одеській області щодо внесення наведеної інформації про автомобіль на підставі листа УСБУ в Одеській області та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 4 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух», державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 2, п. 3, п. 7, п. 8, п. 41 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 року, цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.

Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Забороняється зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів, які перебувають в розшуку або щодо яких у Єдиному державному реєстрі МВС є відомості про накладення арешту або заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця.

Відповідно до ст. 79 Кримінально-процесуального кодексу України від 28.12.1960 року № 1001-05 в редакції 17.06.2010 року (чинній станом на дату складання листа №65/16/1/5140 від 30.08.2010 року) речові докази повинні бути уважно оглянуті, по можливості сфотографовані, докладно описані в протоколі огляду і приєднані до справи постановою особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду. Речові докази зберігаються при справі, за винятком громіздких предметів, які зберігаються в органах дізнання, досудового слідства і в суді або передаються для зберігання відповідному підприємству, установі чи організації. При передачі справи від одного органу дізнання чи досудового слідства до іншого, направленні справи прокуророві чи до суду, а так само при передачі справи з одного суду до іншого речові докази передаються разом із справою. В окремих випадках речові докази можуть бути до вирішення справи в суді повернуті їх володільцям, якщо це можливо без шкоди для успішного провадження в справі.

Таким чином, законодавством визначений алгоритм дій у разі, якщо, зокрема, у даному випадку, рухоме майно визнано речовим доказом у рамках кримінального провадження. Приєднання до матеріалів справи речових доказів відбувається шляхом постановлення постанови особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

На думку суду, заборона щодо транспортного засобу в АІС «Автомобіль» може бути внесена за наявності наступних умов: визнання транспортного засобу речовим доказом у кримінальній справі та його приєднання до кримінальної справи постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду.

Судом встановлено, що підставою для внесення у базу даних АІС «Автомобіль» інформації про те, що автомобіль марки HONDA CRV, номерний знак НОМЕР_1, кузов НОМЕР_3, 2008 р.в. є речовим доказом по кримінальній справі, став лист слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області за вих. №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року на адресу Управління ДАІ МВС України в Одеській області.

З листа Суворовського відділу поліції в м. Одесі ГУНП в Одеській області №39/Г-1322 від 14.07.2017 року вбачається, що автомобіль марки HONDA CRV, номерний кузову НОМЕР_3, 2008 р.в. є речовим доказом у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 5 ст. 191 КУ України (аркуш справи 24).

При цьому, відомості про існування постанови про накладення арешту на речовий доказ, зокрема, автомобіль марки HONDA CRV, номерний кузову НОМЕР_3, 2008 року виробництва, відсутні.

Таким чином, враховуючи те, що відповідно КПК України визнати речовим доказом рухому річ неможливо без її огляду з відповідним фіксуванням та належною ідентифікацією у протоколі огляду, без її належної ідентифікації та визначення причетності до кримінального правопорушення (злочину), без повідомлення законного власника, без визначення обов'язку її зберігання, а також без приєднання її до матеріалів справи, а приєднання до матеріалів справи речових доказів відбувається шляхом постановлення постанови особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду, яка як встановлено судом станом на 02.07.2010 року не приймалась, суд дійшов висновку, що дії Управління ДАІ МВС України в Одеській області щодо внесення без прийнятої постанови про приєднання до справи речового доказу, зокрема, 02 липня 2010 року інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа слідчого відділу Управління СБУ в Одеській області за вих. №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, щодо визнання автомобіля марки HONDA CRV, номерний кузову НОМЕР_3, 2008 р.в. речовим доказом у кримінальному провадженні №42015160000000028 від 23.01.2015 року, порушеній Головним Слідчим Управлінням СБ України, та заборони на проведення реєстраційних операцій зазначеного автомобіля без погодження з слідчим відділом Управління СБУ в Одеській області є протиправними.

Крім того, «Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженим Постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 року чітко передбачено внесення заборони зняття з обліку та/або перереєстрація на нового власника транспортних засобів тільки при накладенні арешту на підставі судового рішення чи постанови державного виконавця, однак доказів наявності таких документів та направлення їх до Управління ДАІ МВС України в Одеській області до суду відповідачем не надано.

При цьому, враховуючи, що суд дійшов висновку про протиправність дій Управління ДАІ МВС України в Одеській області щодо внесення 02.07.2010 року інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, вимога позивача про скасування запису в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, без погодження з слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області, яка була встановлена відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року також підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65000, РНОКПП НОМЕР_2) до Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 24523033), Регіонального сервісного центру в Одеській області МВС України (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 40112139) про визнання протиправними дій Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року, скасування запису в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, без погодження з слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області, яка була встановлена відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області щодо внесення інформації про автомобіль HONDA CRV, номерний знак НОМЕР_1, кузов НОМЕР_3, 2008 р.в., синього кольору, номер шасі (кузова), зареєстрований на ім'я громадянки ОСОБА_1 в базу даних АІС «Автомобіль» згідно листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

Скасувати запис в базі даних АІС «Автомобіль» щодо заборони на проведення реєстраційних операцій щодо автомобіля марки HONDA, модель CR V, 2008 року випуску, номер шасі (кузова) НОМЕР_3, без погодження з слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Одеській області, яка була встановлена відповідно до листа Управління Служби безпеки України в Одеській області №65/16/1/3692 від 02.07.2010 року.

Стягнути з Управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області (вул. Академіка Корольова, 5, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 24523033) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65000, РНОКПП НОМЕР_2) сплачений судовий збір у розмірі 1409,60 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. І. Свида

.