
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5848/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, -
встановив:
12.12.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить:
- визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років для чоловіків, починаючи з 01.09.2018;
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до ст.27, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшивши пенсію на 1% за кожний повний рік роботи понад 20 років для чоловіків, починаючи з 01.09.2018.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та з грудня 2003 року отримує пенсію за віком, призначену зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 11.09.2018 позивач звернувся із заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ. Листом від 25.09.2018 №Є-/63/8 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у такому перерахунку пенсії, оскільки підвищення до пенсії за понаднормативний стаж проводиться відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З такою відмовою у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не погоджується, тому й звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу термін для подання відзиву на адміністративний позов.
Відповідач вимоги ухвали суду від 18.12.2018 у частині надіслання відзиву на адміністративний позов не виконав.
Згідно з ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням Серія НОМЕР_2 (а.с. 10).
З грудня 2003 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком із застосуванням пільги щодо зниження пенсійного віку, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його загальний страховий стаж становить понад 45 років (а.с. 11).
11.09.2018 позивач звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ, у якій просив про збільшення її розміру на 1% його заробітку за кожен рік роботи понад 20 років (а.с. 12).
У листі від 25.09.2018 №Є-63/8 Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що для перерахунку пенсії позивачу відсутні законні підстави, мотивувало прийняте рішення тим, що стаж роботи обчислюється відповідно до ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон України №1058-ІV) та дія ч.2 ст.56 на перерахунок її пенсії не поширюється, відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Повідомило, що загальний розмір пенсії позивача з 01.04.2018 становить 6019,75 грн та складається з 5672,41 грн - основного розміру пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж (20 років) - 290,40 грн, 56,94 грн додаткової пенсії потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. При цьому у розрахунку стажу відповідач зазначає, що загальний стаж становить 45 років 6 місяців 4 дні (а.с. 13).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.15 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно з ст.49 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України №796-ХІІ) пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, першої категорії, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Законом України №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до п.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
09.07.2003 було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі - Закон України №1058-ІV).
Як слідує зі змісту п.13 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Позивач обрав умови, встановлені спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 56 Закону України №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Однак, порядок перерахунку пенсій Законом України №796-ХІІ не встановлений, а тому у даному випадку слід застосувати аналогію закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац другий частини першої статті 28 Закону України №1058-IV, яким встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, у зв'язку з чим позивач має право на перерахунок відповідно до ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про те, що перерахунок призначеної позивачу пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 (справа №21-727а15), від 20.09.2016 (справа №21-1255а16) та постановах Верховного Суду від 06.02.2018 (справа №560/675/17), від 15.05.2018 (справа №565/1447/17), від 24.07.2018 (справа №565/1060/17).
Щодо моменту, з якого необхідно перерахувати пенсію позивачу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи видно, що позивач із відповідною заявою про перерахунок та виплату пенсії звернувся 11.09.2018 (а.с. 12), тобто до 15 числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, що дає підстави для здійснення позивачу перерахунку пенсії саме з 01.09.2018.
Тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити пенсію за віком відповідно до ст.27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років для чоловіків, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання дій протиправними, зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію - задовольнити.
Визнати протиправними дії Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років для чоловіків, починаючи з 01.09.2018.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.27, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" збільшивши пенсію на 1% за кожний повний рік роботи понад 20 років для чоловіків, починаючи з 01.09.2018.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 17 січня 2019 року.
Суддя О.В. Єфіменко