Рішення № 79219663, 15.01.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
766/9252/18
Номер документу
79219663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/9252/18

Пров. №2-а/766/361/19

15.01.2019 року, Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого-судді Хайдарової І.О.,

секретар Сікорська Я.А.

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Херсоні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Енергетичної митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправної та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Енергетичної митниці ДФС від 01.03.2018 року по справі №0015/90300/17, а провадження по справі №0015/90300/17 закрити.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що 28 лютого 2018 року позивач який є фізичною особою - підприємцем та здійснює діяльність митного брокера отримав поштою (супровідний лист від 23.02.2018 № 28-70-20/55) від Енергетичної митниці ДФС повідомлення, з якого дізнався про те, що відносно нього 10.10.2017 складено адміністративний протокол про порушення митних правил № 0015/90300/17 за ознаками ст. 485 Митного кодексу України, 10.10.2017 розпочато провадження про порушення митних правил № 0015/90300/17 і розгляд даної справи відбудеться 01 березня 2018 року. Цього ж дня, на адресу відповідача позивачем було відправлено листа (від 28.02.2018 № 494) в якому зазначено про порушення права позивача щодо своєчасності сповіщення; неможливість бути присутнім в м. Києві із-за погодних умов; прохання надати певні офіційні документальні підтвердження (у тому числі протокол про порушення митних правил №0015/90300/17 від 10.10.2017 року).

26 березня 2018 року позивач отримав поштою від відповідача постанову в справі про порушення митних правил №0015/90300/17 від 01.03.2018 року, якою його визнано винним у вчинені порушення митних правил. Крім того, 26 березня 2018 року ним було отримано поштою від відповідача лист, яким відхилено всі заперечення позивача, та відмовлено позивачу в одержані копій матеріалів справи. Не погоджуючись з постановою винесеною відповідачем, позивач звернувся зі скаргою до ДФС України, як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи. 10.05.2018 року від ДФС надійшла постанова від 16.04.2018 року, якою постанову Енергетичної митниці від 01.03.2018 № 0015/90300/17 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення. Позивач вважає таке рішення необ’єктивним, постанову протиправною та незаконною, винесеною з порушенням норм процесуального права, а дії митниці - як тиск на бізнес.

Відповідно до ст. 488 МКУ провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочатим з моменту складання протоколу про порушення митних правил. Адміністративний протокол від 10.10.2017 про порушення митних правил №0015/90300/17 за ознаками ст. 485 МКУ позивачу не надано до моменту звернення до суду, він позивачу не надходив, позивач його не отримував. В чому позивача звинувачують, в чому суть порушення позивачу не відомо. Позивач зазначає, що митницею порушено його право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу (ч. 4 ст. 494 МКУ). Також зазначає про факт розгляду 01.03.2018 року справи про порушення митних правил №0015/90300/17, яка, за ознаками ст. 485 МКУ порушена щодо позивача дізнався тільки 28 лютого 2018 року (тобто через 4,5 місяця з дня складання протоколу про порушення митних правил) з повідомлення про розгляд справи.

Окрім того, листом від 28.02.2018 року № 494 позивач повідомив митницю про неможливість прибуття на наступний день 01.03.2018 на розгляд справи через складні погодні умови. Позивач вважає, що ця обставина призвела до необ'єктивності та неповноти провадження у справі і необ'єктивності її розгляду, що у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 531 МКУ, є підставою для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Позивачем було повідомлено митницю і про те, що розгляд справи без його присутності є порушенням його процесуального права. Окрім того, листом від 12.03.2018 № 28-70-1//20/6-915 митниця не тільки проігнорувала звернення позивача щодо отримання копій документів, а ще й зазначила неправдивий висновок про відсутність підстав для надання таких копій, чим підтвердила свою упередженість в даному питанні. Окрім того позивач зазначає, що постановою не доведено протиправність та винність у діях або бездіяльності, які б підтверджували наявність складу адміністративного правопорушення (ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення). При оформлені митних декларацій ніякі дії позивача не були спрямовані на звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру чи ухиленню від сплати митних платежів. Тобто відповідачем протиправно не була встановлена відсутність у діях позивача ознак, передбачених ст. 485 МКУ. Позивач вважає що відповідачем не об’єктивно проведено провадження по даній справі та висновки викладені у постанові не відповідають фактичним обставинам справи. Факт встановлення адміністративного правопорушення - складання адміністративного протоколу - з’ясування обставин справи - розгляд справи - получения матеріалів до справи - все це відбувалось без участі позивача. Співробітниками Енергетичної митниці ДФС при винесенні постанови в справі про порушення митних правил №0015/90300/17 від 01.03.2018 були порушені норми процесуального права, Митного кодексу України, Конституції України тому позивач змушений звернутись з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області від 25.05.2018 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 29.12.2018 року змінено дату судового засідання по справі.

У судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог позовної заяви, з підстав викладених у відзиві на позов, в якому зокрема зазначено, наступне, 01.08.2017 року до митного поста "Миколаїв-енергетичний" Енергетичної митниці ДФС декларантом ОСОБА_1 було подано та оформлено ПД типу "ІМ40ЕЕ" та присвоєно номер UA903110/2017/000939. Згідно даної ПД, через митний кордон України здійснювалось переміщення товару "Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Митні формальності при здійсненні транзитних переміщень товари, транспортних засобів комерційного призначення з використанням попередньої митної декларації затверджені наказом Міністерством фінансів України від 09.10.2012 N 1066 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень». Після перевірки наявної електронної копії ПД або ЕПД в ЄАІС посадова особа митниці відправлення заносить до ЄАІС відомості, які містять окрім інших інформацію про переміщувані товари (кількість товару, яка фактично перевозиться у цій партії, в основних одиницях виміру). Таким чином, за наявною в ЄАІС інформацією, 02.08.2017, посадовою особою митниці відправлення (Херсонська митниця ДФС) здійснено пропуск (повний) товару в кількості 2527,697 тис. кг за ПД від 01.08.2017 №UA903110/2017/000939. За наявною в ЄАІС інформацією, 02.08.2017 посадовою особою митниці призначення (Енергетичної митниці ДФС) було здійснено «Завершення переміщення грузу» в повному обсязі.

Таким чином, товар надійшов до Енергетичної митниці ДФС у повному обсязі.

02.08.2017 року до митного поста «Миколаїв-енергетичний» Енергетичної митниці ДФС, декларантом ОСОБА_1 було подано тимчасову митну декларацію типу «ІМ40ТК» та присвоєно номер UA903110/2017/000954. Згідно даної тимчасової митної декларації UA903110/2017/000954, через митний кордон України здійснювалось переміщення товару. У відповідності до поданих разом з тимчасовою митною декларацією документів, декларант володів всією необхідною інформацією та документами, згідно норм статті 257 Митного кодексу України для подання додаткової митної декларації.

Після завершення митного оформлення тимчасової митної декларації, № UA903110/2017/000954 типу «ІМ40ТК» та сплати митних платежів, у відповідності до пункту 3 статті 260 Митного кодексу України, здійснено випуск товарів.

Такою митною декларацією є оформлення Енергетичною митницею ДФС тимчасова митна декларація від 02.08.2017 № UA903110/2017/000954 типу "ІМ40ТК". 22.09.2017 року до відділу митного оформлення «Миколаїв» митного поста «Південний» Енергетичної митниці ДФС, декларантом ОСОБА_1 було подано додаткову митну декларацію (далі ДТ) типу «ІМ40ДТ» та присвоєно номер UA903110/2017/001363. Згідно даної ДТ, заявлено товар «Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95%(об) переганяється за t + 360 град.C., переганяється за t + 250 град.С. 42% об'ема, переганяється за t + 350 град. С. 92% об'ема. ОСОБА_2 частка сірки-29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град. С; цетанове число -51,0. Фірма-виробник:ОАО "ОРСКНЕФТЕОРГСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2508,887 тис. кг, 3015,489 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО "ФОРТЕИНВЕСТ/FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ».

Після випуску товару у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу «ІМ40ТК» від 02.08.2017 № UA903110/2017/000954, а саме представниками ДО «Комбінат «Зірка» та ТОВ «Євростандарт» було встановлено невідповідність цих товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату у кількості - 18 810 кг, про що складено відповідний Акт № 5.

Даний акт не підписаний посадовою особою Енергетичної митниці ДФС, так як складався після випуску товару у вільний обіг та без її участі. Даний Акт № 5 разом з додатковою декларацією типу «ІМ40ДТ» № UA903110/2017/001363 подано до митного оформлення ОСОБА_1 Відповідно до додаткової митної декларації типу «ІМ40ДТ» А» UA903110/2017/001363 було заявлено на повернення коштів у сумі 166 172,68 грн. (платіж «092» - акцизний податок у сумі 96325,03; платіж «028» - ПДВ у сумі 69847,65 грн.) у зв’язку з заявленням меншої ваги брутто та нетто в графах 35 та 38 митної декларації, а саме:«2508887 кг».

Зазначення в додатковій митній декларації «ІМ40ДТ» № UA903110/2017/001363 зменшення ваги вантажу на 18810 кг, свідчить що громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на зменшення розміру платежів (акцизного податку та ПДВ), що входять в систему оподаткування, встановлених у законному порядку, що призведе до ненадходження до Державного бюджету коштів в розмірі 166 172,68 грн. (службова записка Управління адміністрування митних платежів від 10.10.2017 № 28-70-19/313). Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 фізична особа - підприємець, що здійснює декларування на підставі ліцензії на право здійснення посередницької діяльності митного брокера АВ 491554 від 19.06.2015, вчинив порушення митних правил, відповідальність за яке передбачено ст. 485 Митного кодексу України. Таким чином, дії ОСОБА_1 були спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів та зменшення їх розміру за ЕМД «ІМ40ДТ» № UА903110/2017/001363 від 22.09.2017 на загальну суму 166 172,68 грн. Також представник відповідача зазначив, що примірник протоколу про порушення митних правил №0015/90300/17 від 10.10.2017 був надісланий рекомендованим листом із повідомленням від 10.10.2017 року №28-70-20/199 гр. України ОСОБА_1 за адресою його реєстрації : 73000, Херсонська обл., м.Херсон, Комсомольський р-н, вул. Володимирова, буд.б-Б, кв.14. Вищевказаний лист повернувся до Енергетичної митниці ДФС з позначкою відсутності адресата за вказаною адресою. Також зазначено, що поштове повідомлення про час та місце розгляду справи про порушення митних правил відповідач отримав особисто, клопотань від відповідача про перенесення розгляду справи на адресу митниці не надходило. Враховуючи вищевикладене представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так 01.08.2017 року до митного поста "Миколаїв-енергетичний" Енергетичної митниці ДФС декларантом ОСОБА_3 було подано та оформлено ПД типу "ІМ40ЕЕ" та присвоєно номер UA903110/2017/000939. Згідно даної ПД, через митний кордон України здійснювалось переміщення товару "Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95% (об) переганяється за t + 360 град.С. ОСОБА_2 частка сірки-29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град.С; цетанове число - 51,0. Фірма-виробник: ОАО "ОРСКНЕФТЕОРЕСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2527,697 тис. кг, 3038,097 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО " ФОРТЕИНВЕСТ” /FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ». Митні формальності при здійсненні транзитних переміщень товари, транспортних засобів комерційного призначення з використанням попередньої митної декларації затверджені наказом Міністрерством фінансів України від 09.10.2012 N 1066 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень». Після перевірки наявної електронної копії ПД або ЕПД в ЄАІС посадова особа митниці відправлення заносить до ЄАІС відомості, які містять окрім інших інформацію про переміщувані товари (кількість товару, яка фактично перевозиться у цій партії, в основних одиницях виміру). Таким чином, за наявною в ЄАІС інформацією, 02.08.2017, посадовою особою митниці відправлення (Херсонська митниця ДФС) здійснено пропуск (повний) товару в кількості 2527,697 тис. кг за ПД від 01.08.2017 №UA903110/2017/000939. За наявною в ЄАІС інформацією, 02.08.2017 посадовою особою митниці призначення (Енергетичної митниці ДФС) було здійснено «Завершення переміщення грузу» в повному обсязі.

Таким чином, товар «Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95%(об) переганяється за t + 360 град.С. ОСОБА_2 частка сірки- 29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град.С; цетанове число - 51,0. Фірма-виробник: ОАО"ОРСКНЕФТЕОРЕСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2527,697 тис. кг, 3038,097 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО «ФОРТЕИНВЕСТ''/FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ» (код ЄРПОУ - 32223787), що переміщувався через митний кордон України морським судном «NEFTERUDOVOZ-47M» надійшов до Енергетичної митниці ДФС у повному обсязі.

02.08.2017 року до митного поста «Миколаїв-енергетичний» Енергетичної митниці ДФС, декларантом ОСОБА_1 було подано тимчасову митну декларацію типу «ІМ40ТК» та присвоєно номер UA903110/2017/000954. Згідно даної тимчасової митної декларації UA903110/2017/000954, через митний кордон України здійснювалось переміщення товару «Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95%(об) переганяється за t + 360 град. ОСОБА_2 частка сірки-29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град. С; цетанове число - 51,0. Фірма-виробник: ОАО"ОРСКНЕФТЕОРГСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2527,697 тис. кг., 3038,097 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО "ФОРТЕИНВЕСТ/FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ». У відповідності до поданих разом з тимчасовою митною декларацією документів, декларант володів всією необхідною інформацією та документами, згідно норм статті 257 Митного кодексу України для подання додаткової митної декларації.

Після завершення митного оформлення тимчасової митної декларації, № UA903110/2017/000954 типу «ІМ40ТК» та сплати митних платежів, у відповідності до пункту 3 статті 260 Митного кодексу України, здійснено випуск товарів.

Такою митною декларацією є оформлення Енергетичною митницею ДФС тимчасова митна декларація від 02.08.2017 № UA903110/2017/000954 типу "ІМ40ТК". 22.09.2017 року до відділу митного оформлення «Миколаїв» митного поста «Південний» Енергетичної митниці ДФС, декларантом ОСОБА_1 було подано додаткову митну декларацію (далі ДТ) типу «ІМ40ДТ» та присвоєно номер UA903110/2017/001363. Згідно даної ДТ, заявлено товар «Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95%(об) переганяється за t + 360 град.C., переганяється за t + 250 град.С. 42% об'ема, переганяється за t + 350 град. С. 92% об'ема. ОСОБА_2 частка сірки-29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град. С; цетанове число -51,0. Фірма-виробник:ОАО "ОРСКНЕФТЕОРГСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2508,887 тис. кг, 3015,489 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО "ФОРТЕИНВЕСТ/FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ».

Невідповідність фактичних вагових характеристик товарів відомостям, зазначеним у товаросупровідних документах, пов'язана з особливостями транспортування, зберігання, специфічними характеристиками певних товарів, допускається в межах норм природного убутку та норм списання втрат таких товарів відповідно до законодавства України. Таким чином, після випуску товару у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу «ІМ40ТК» від 02.08.2017 № UA903110/2017/000954, а саме представниками ДО «Комбінат «Зірка» та ТОВ «Євростандарт» було встановлено невідповідність цих товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату у кількості - 18 810 кг, про що складено відповідний Акт № 5. Даний акт не підписаний посадовою особою Енергетичної митниці ДФС, так як складався після випуску товару у вільний обіг та без її участі. Даний Акт № 5 разом з додатковою декларацією типу «ІМ40ДТ» № UA903110/2017/001363 подано до митного оформлення ОСОБА_1 Відповідно до додаткової митної декларації типу «ІМ40ДТ» А» UA903110/2017/001363 було заявлено на повернення коштів у сумі 166 172,68 грн. (платіж «092» - акцизний податок у сумі 96325,03; платіж «028» - ПДВ у сумі 69847,65 грн.) у зв’язку з заявленням меншої ваги брутто та нетто в графах 35 та 38 митної декларації, а саме:«2508887 кг». Адже в даному випадку основа нарахування акцизного податку - це літри, приведені до температури 15 град. C., а в основу нарахування ПДВ, окрім іншого, входить і акцизний податок. Отже, виявлена різниця ваги нетто товару між пропущеною через митний кордон України, що була заявленою за тимчасовою митною декларацією від 02.08.2017 A»UA903110/2017/000954 типу «ІМ40ТК» та заявленою у додатковій митній декларації «ІМ40ДТ» № UA903110/2017/001363 призвела до заниження основи нарахування акцизного податку, який в свою чергу, є складовою для основи нарахування ПДВ.

Відповідно до митної декларації «ІМ40ДТ» № UА903110/2017/001363 та договору про надання послуг по декларуванню товарів № 16/06 від 16.06.2017, громадянин України ОСОБА_1 фізична особа - підприємець, що здійснює декларування на підставі ліцензії на право здійснення посередницької діяльності митного брокера АВ 491554 від 19.06.2015, здійснював процедуру декларування вантажу.

Як регламентує ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КпАП України адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Відповідно до положень ст.318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.

Згідно ч.1 ст.257 МК України - декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 485 МК України встановлено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

У зв'язку з наявністю в складі адміністративного правопорушення передбаченого ст. 485 Митного кодексу України спеціальної мети «неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру» дії правопорушника повинні характеризуватися умислом.

Відповідно до положень ст. 259 МК України попередня митна декларація (інший документ, що може використовуватися замість митної декларації відповідно до статті 94 цього Кодексу) подається до ввезення в Україну товарів, транспортних засобів комерційного призначення (у тому числі з метою транзиту) або після їх ввезення, якщо ці товари, транспортні засоби перебувають на території пункту пропуску через державний кордон України.

За рішенням органу доходів і зборів, яким оформлена попередня митна декларація, випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, може бути здійснено після переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України без пред’явлення їх цьому органу доходів і зборів.

Рішення про випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму без пред’явлення їх органу доходів і зборів за попередньою митною декларацією, яка містить всю необхідну для цього інформацію, приймається органом доходів і зборів, яким оформлена така попередня митна декларація, на основі результатів аналізу ризиків у строк не більше чотирьох робочих годин з моменту пропуску цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

При ввезенні на митну територію України підакцизних товарів подання попередньої митної декларації, доставка та пред’явлення цих товарів органу доходів і зборів, яким оформлена така попередня митна декларація, є обов’язковими.

В ході розгляду справи судом встановлено, що товар оформлений Енергетичною митницею ДФС «Важкі дистиляти: газойлі-паливо дизельне Gasoil. Фракційний склад: 95%(об) переганяється за t + 360 град.C., переганяється за t + 250 град.С. 42% об'ема, переганяється за t + 350 град. С. 92% об'ема. ОСОБА_2 частка сірки-29 mg/kg; температура спалахнення в закритому тиглі +69 град. С; цетанове число -51,0. Фірма-виробник:ОАО "ОРСКНЕФТЕОРГСИНТЕЗ". Країна виробництва: Росія. Наливом в вакуумі кількість - 2508,887 тис. кг, 3015,489 тис. л. у літрах, приведених до температури 15 град. C.». Відправником товару зазначено - «АО "ФОРТЕИНВЕСТ" из ресурсов АО "ФОРТЕИНВЕСТ/FORTEINVEST AG». Одержувачем - TOB «ЄВРОСТАНДАРТ».

Невідповідність фактичних вагових характеристик товарів відомостям, зазначеним у товаросупровідних документах, пов'язана з особливостями транспортування, зберігання, специфічними характеристиками певних товарів, допускається в межах норм природного убутку та норм списання втрат таких товарів відповідно до законодавства України. Таким чином, після випуску товару у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу «ІМ40ТК» від 02.08.2017 № UA903110/2017/000954, а саме представниками ДО «Комбінат «Зірка» та ТОВ «Євростандарт» було встановлено невідповідність цих товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату у кількості - 18 810 кг, про що складено відповідний Акт № 5. Даний акт не підписаний посадовою особою Енергетичної митниці ДФС, так як складався після випуску товару у вільний обіг та без її участі.

Однак, відповідачем не доведено у встановленому законом порядку, що саме внаслідок умисних дій позивача було внесено недостовірні дані до декларації.

Крім того, враховуючи покладений на відповідача обов’язок доказування у даній категорії справ, суд зазначає, що саме відповідачем не доведено факт неповідомлення позивачем органів митниці щодо перевірки кількості товару.

Отже, суд констатує відсутність такого елементу правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, як суб'єктивна сторона у формі умислу у ОСОБА_1 щодо заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо ваги та кількості товару.

Суд вважає за необхідне зазначити про те, що відповідачем в ході розгляду справи не доведено, що зазначена ОСОБА_1 кількість товару (палива) в митній декларації, не відповідає фактичній кількості цього палива. Те, що представник митниці не був присутній під час перевірки обсягу та кількості палива не є безумовною підставою вважати, що Позивач вніс недостовірні відомості до митної декларації.

Стаття 486 МК України встановлює, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: 1) чи було вчинено адміністративне правопорушення, 2) чи винна дана особа в його вчиненні, 3) чи підлягає вона адміністративній відповідальності, 4) чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, 5) чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати 6) інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Статтею 9 цього Кодексу, зокрема визначено, що суд при вирішенні справи керується і принципом законності. Частиною 4 цієї статті, зокрема відзначається принцип ієрархічності нормативно-правових актів. Так, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору чи іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу правову силу.

Тобто, про всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи можна стверджувати лише у тому випадку, якщо під час провадження митним органом з'ясовано та досліджено всі перелічені в ч. 1 ст. 489 МК України обставини. Втім, як свідчить зміст Протоколу та Постанови, визначні в ст. 489 МК України обставини, відповідачем при розгляді справи про порушення митних правил - всебічно, повно та об'єктивно з'ясовані не були.

Відповідно до п. 1 - 2 ч. 1 ст. 258 МК України, підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є: 1) відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил; 2) необ'єктивність або неповнота провадження у справі або необ'єктивність її розгляду.

Оскільки судом встановлено, що оскаржуваною Постановою позивача притягнуто до відповідальності за ст. 485 МК України за відсутності в його діях складу такого адміністративного правопорушення, та взагалі відповідачем не було перевірено фактично кількість товару, якщо він це заперечує, а оскаржувана Постанова винесена за результатами необ'єктивного та неповного провадження у справі про порушення митних правил, суд дійшов висновку про наявність визначених ст. 258 МК України правових підстав для скасування оскаржуваної Постанови.

Відповідно до ч. ч. 1 - 2 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Враховуючи те, що відповідачем не доведено факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, наявності у його діях умислу, також встановлення судом факту порушення відповідачем процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, у відсутність позивача, без витребування належних доказів на підтвердження вини позивача, без встановлення обставини, що пом'якшують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого адміністративного позову та про наявність підстав для його задоволення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 4, 232, 258 - 261, 266, 279, 335, 459, 475, 485 - 486, 495, 544 МК України, «Положенням про митні декларації», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 р. № 450, ст. ст. 5 - 9, 69, 77, 241-247, 268, 271, 286 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Енергетичної митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправної та скасування постанови - задовольнити.

Скасувати постанову начальника Енергетичної митниці ДФС ОСОБА_4 від 01.03.2018 року по справі про порушення митних правил № 0015/90300/17, а провадження у справі про порушення митних правил № 0015/90300/17 - закрити.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_5