
Справа № 590/23/19
Провадження № 2-а/590/4/19
УХВАЛА
15 січня 2019 року Ямпільський районний суд
Сумської області
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області - Бондарчук Я.П.,
розглянувши в залі суду с-ща Ямпіль Сумської області в порядку письмового провадження матеріали справи за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Росагроінвест» (код ЄДРПОУ 31285093, місцезнаходження: 41220, Сумська область, Ямпільський район, м. Дружба, вул. Заводська, 39) до Управління Держпраці у Сумській області (код ЄДРПОУ 37970834, місцезнаходження: 40000, м. Суми, вул. Горького, 28Б) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері законодавства про працю, -
ВСТАНОВИВ:
14.01.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Росагроінвест» звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Сумській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері законодавства про працю.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суддя дійшов наступних висновків.
15.12.2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким затверджено нову редакцію Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.1, ч.2 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Предметом спору у даній справі є оскарження дій суб'єкта владних повноважень - Управління Держпраці у Сумській області з приводу винесення постанови №СМ1963/50/АВ/ТД-ФС від 15.11.2018 року про накладення штрафу у розмірі 1005210,00 грн., що є справою іншої категорії, ніж передбачено пунктами 1-5 частини першої статті 20 КАС України, тому зазначена справа відповідно до ч.1 ст.20 КАС України предметно не підпадає під юрисдикцію Ямпільського районного суду Сумської області, як адміністративного суду, тобто є не підсудна цьому суду, оскільки предметно підсудна за ч.2 ст.20 КАС України Сумському окружному адміністративному суду.
Згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р., інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
В той же час статтею 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції, тому суд відповідно до вимог частини 6 статті 7 КАС України застосовує до правовідносин аналогію п.2 ч.1 ст.29 КАС України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Виходячи з аналізу положень КАС України, суд приходить до висновку про необхідність направлення справи для розгляду по суті за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду, якому ця справа предметно підсудна, в силу вимог ст.20 КАС України, оскільки Ямпільський районний суд Сумської області не є судом, повноважним згідно з законом на розгляд справи цієї категорії.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 205, 229, 243, 248, 294-295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Росагроінвест» (код ЄДРПОУ 31285093, місцезнаходження: 41220, Сумська область, Ямпільський район, м. Дружба, вул. Заводська, 39) до Управління Держпраці у Сумській області (код ЄДРПОУ 37970834, місцезнаходження: 40000, м. Суми, вул. Горького, 28Б) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері законодавства про працю, направити для судового розгляду за предметно-територіальною підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду, оскільки справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) Сумського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала складена 15.01.2019 року.
Суддя Ямпільського районного суду
Сумської області Я.П. Бондарчук