
15.01.2019
ЄУН №389/106/19
Провадження №2-о/389/6/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2019 року м.Знам'янка
Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Ткаченка Б.Б.
за участю секретаря судового засідання Шевченко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду міста Знам'янка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Знам'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області,
В С Т А Н О В И В :
Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Донецьк померла її мати ОСОБА_2. Провести державну реєстрацію смерті матері та отримати свідоцтво про її смерть в порядку, визначеному законодавством України вона позбавлена можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення державної реєстрації смерті. Звернувшись до Знам'янського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою проведення державної реєстрації смерті матері їй було відмовлено у зв'язку з невідповідністю документів наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 №545.
Неможливість проведення державної реєстрації смерті матері в порядку, визначеному законодавством України, унеможливлює її право на отримання державної допомоги на поховання та прийняття спадщини, у зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В судове засідання заявник не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідно до якої заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, відповідно до якої не заперечував проти задоволення заяви.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 заявник є донькою ОСОБА_2 та 29.11.1986 змінила прізвище на ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьку, яка є тимчасово окупованою територією України, мати заявника ОСОБА_2 померла, про що Київським відділом запису актів цивільного стану м.Донецька складено запис акту про смерть №1203 та видано свідоцтво про її смерть серії НОМЕР_4 від 16.11.2018.
Знам'янським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 21.11.2018 заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Остап’є Великобагачанського району Полтавської області, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьк на підставі копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 16.11.2018, виданого Київським відділом запису актів громадянського стану м.Донецька, оскільки заявником для підтвердження факту смерті матері пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Частинами другою і третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Вирішуючи питання щодо оцінки доказів у справі в частині встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до вимог українського законодавства є джерелом права.
Так, згідно з рішеннями ЄСПЛ у справах проти Туреччини («Loizidou v Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) суд наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою).
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти у відповідності до сформульованого Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.
Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як наприклад, реєстрація народжень, смертей, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованих територіях, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цих територій при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать. При цьому визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав для заявника, суд вважає можливим, як виняток, прийняти до уваги документ, виданий відділом запису актів цивільного стану, що знаходиться на тимчасово окупованій території України, який підтверджує факт смерті матері заявника в місті Донецьку, яка є тимчасово окупованою територією України.
Оскільки факт смерті ОСОБА_2, яка є матір'ю заявника, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, а встановлення цього факту в судовому порядку заявнику необхідно для державної реєстрації смерті матері в органах державної реєстрації актів цивільного стану, оформлення державної допомоги на поховання та відповідно прийняття спадщини, тому суд вважає, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.263-265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року у м.Донецьк Донецької області, Україна.
Судові витрати віднести на рахунок заявника.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Заінтересована особа: Знам'янський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, місце знаходження: вул.М.Грушевського,30, м.Знам'янка Кіровоградської області, 27400, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41491023.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Б.Б. Ткаченко