
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 січня 2019 р. Справа № 1840/3462/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представника позивача - Страшка Є.В.,
представника відповідача - Пишного Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАМТАР" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Намтар», звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001311408 від 17.08.2018.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем за наслідками документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Намтар» винесено податкові повідомлення-рішення за № 0001311408 від 17.08.2018.
Відповідно до висновків акту перевірки за результатами інвентаризації встановлено втрату товарів (65,6 кг) за митними деклараціями ІМ74ДЕ від 03.04.2017 №UA805180/2017/004452 код товару згідно з УКТ ЗЕД 5515131900 (інші тканини із синтетичних штапельних волокон) та ІМ74ДЕ від 18.04.2017 №UA805180/2017/005333 код товару згідно з УКТ ЗЕД 5515131900 (інші тканини із синтетичних штапельних волокон), що є порушенням вимог пункту 206.16 статті 206 Податкового кодексу України в частині недотримання вимог та обмежень щодо товарів, поміщених Товариством в режим митного складу, а саме втрату цих товарів на суму ПДВ 1013,94 гри.
Позивач не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку з наступним.
Комісією, яка проводила інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, на митному складі закритого типу за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 122, що належить ТОВ «Намтар» прийнято рішення на підставі ГОСТ ДСТУ 28000-2009 та постанови КМУ від 14.01.2009р. №13 «Про затвердження технічного регламенту щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів» розбіжності, що виникли на момент проведення інвентаризації на митному складі закритого типу, не суперечать умовам ГОСТу при зберіганні, а тому прийняти результати бухгалтерського обліку підприємства, по рахунку 023 «ТМЦ на відповідальному зберіганні» за фактичні результати інвентаризації.
Під час проведення інвентаризації були присутні члени робочої групи жодних зауважень до акту від 22.06.2018 «Про результати інвентаризації товарно-матеріальних цінностей на митному складі закритого типу м. Суми, вул. Харківська, 122» не надали. Комісія Товариства в акті зазначила, що ці розбіжності є допустимими та відповідають вимогам чинного законодавства.
Позовні вимоги ґрунтуються на нормах, закріплених у ГОСТ ДСТУ 28000-2009 та постанови КМУ від 14.01.2009р. №13 «Про затвердження технічного регламенту щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів».
Так, позивач зазначає, що відповідно до постанови КМУ від 14.01.2009р. додатку 2 до Технічного регламенту показник нормованої вологості, що використовується для розрахунку маси волокон у тих випадках, коли неможливо встановити чи є у текстильному виробі, який містить вовну та/або тваринний волос, гребінне або кардне волокно дорівнює 17 відсоткам.
Крім того, згідно з Національним стандартом України - «Тканини для одягу чистововняні, вовняні та напіввовняні, затверджених наказом Держспоживстандарту України від 13 лютого 2009 року №67 і чинних станом на 12.09.2018 року пунктом 4.2.6 передбачено, що нормована вологість готової чистошерстяної тканини становить 13%.
Ухвалою суду було відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Представником відповідача було подано суду відзив на позов, в якому він проти позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позову відмовити виходячи з наступного.
Представник відповідача зазначає, що порушення щодо нарахування в ході перевірки остаточного антидемпінгового мита при імпортуванні товару «Точильний круг для верстата з керамічних чи силікатних матеріалів», на суму якого збільшено базу оподаткування ПДВ, ТОВ «Намтар» не оскаржується, тобто фактично оскаржуване податкове повідомлення - рішення оскаржується частково, а саме лише в частині оподаткування вартості втрачених товарів.
Товариством під час документальної планової виїзної перевірки проведено інвентаризацію товарів, які були поміщені в режим митного складу (1М74). За результатами інвентаризації виявлені втрати товарів на митному складі, так згідно звіряльної відомості ТОВ «Намтар» від 22.06.2018 зафіксовано нестачі тканини 65,6 кг (нетто).
Представник відповідача стверджує, що зазначені позивачем нормативно-правові акти не містять посилань на втрати товарів при зберіганні за кодами згідно з УКТ ЗЕД, визначеними під час перевірки. Тобто, товар, поміщений на митний склад за вищевказаними митними деклараціями не є трикотажною тканиною, а є тканиною із синтетичних штапельних волокон, недостача якої становить в цілому 65,6 кг нетто.
Згідно з нормами частин 3, 5 статті 428 Митного кодексу у разі втрати чи видачі без дозволу органу доходів і зборів товарів, утримувач митного складу зобов'язаний сплатити митні платежі, установлені законом на імпорт цих товарів.
Таким чином, у зв'язку з недотриманням вимог та обмежень щодо товарів, поміщених Товариством в режим митного складу, а саме втрату цих товарів, згідно з пунктом 9 статті 286 Митного кодексу задекларовані товари підлягають оподаткуванню ввізним митом.
Ухвалою суду підготовче провадження у справі було закрито та призначено справу до розгляду по суті.
В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Сумській області проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «Намтар» за період з 01.06.2015 по 31.03.2018, за результатами якої складено Акт від 07.08.2018 №5015/18-28-14-10/38601730 (а.с. 51 - 101)
Відповідно до висновків Акту перевіркою встановлено порушення ТОВ «Намтар» пункту 2 частини 1 статті 275 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті антидемпінгового мита на суму 444,20 грн. та пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 88,87 грн. Вказаного висновку контролюючий орган дійшов в зв'язку з ненаданням під час перевірки сертифіката про походження на товар «Точильний круг для верстата з керамічних чи силікатних матеріалів», що стало підставою для застосування в ході перевірки остаточного антидемпінгового мита (444,20 грн.), на суму якого збільшено базу оподаткування ПДВ
Також під час перевірки, за результатами інвентаризації встановлено втрату товарів (65,6 кг) за митними деклараціями ІМ74ДЕ від 03.04.2017 № UA805180/2017/004452 код товару згідно з УКТ ЗЕД 5515131900 (інші тканини із синтетичних штапельних волокон) та ІМ74ДЕ від 18.04.2017 №UA805180/2017/005333 код товару згідно з УКТ ЗЕД 5515131900 (інші тканини із синтетичних штапельних волокон), в зв'язку з чим контролюючий орган зробив висновки про порушенням вимог пункту 206.16 статті 206 Податкового кодексу України в частині недотримання вимог та обмежень щодо товарів, поміщених Товариством в режим митного складу, а саме втрату цих товарів на суму ПДВ 1013,94 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки Головним управлінням ДФС у Сумській області, зокрема, винесено податкове повідомлення-рішення № 0001311408 від 17.08.2018, яким позивачу було збільшено грошове зобов'язання з ПДВ на суму 1102,81 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 551,41 грн. (а.с. 18).
Перевіряючи правомірність оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, з урахуванням підстав з якими позивач пов'язує їх протиправність та незаконність, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1, п. 2 ч. 3 ст. 345 Митного кодексу України органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо, зокрема, правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.
Документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, (ч. 1 ст. 345 Митного кодексу України).
Відповідно п.4 ч.3 ст.345 Митного кодексу України органи доходів та зборів мають право здійснювати контроль відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі.
Відповідно до ч.1. ст. 347 Митного кодексу України, посадовим особам органів доходів і зборів під час проведення документальної виїзної перевірки для з'ясування питань, пов'язаних з перевіркою, зокрема, надається право:
- проводити огляд виробничих, складських, торговельних та інших приміщень підприємства, що перевіряється, з відображенням результатів такого огляду у відповідному акті;
- вимагати від керівників підприємства, що перевіряється, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, які перебували або перебувають під митним контролем чи використовувалися цим підприємством разом із товарами, які були поміщені у відповідний митний режим, бути присутніми при її проведенні, а в разі відмови від проведення такої інвентаризації - звертатися до суду в установленому законом порядку з вимогою зобов'язати підприємство, що перевіряється, до проведення зазначеної інвентаризації.
З матеріалів справи суд вбачає, що під час проведення перевірки ТОВ «Намтар», товариству надісланий лист ГУ ДФС у Сумській області від 24.05.2018 «Про проведення інвентаризації», в якому вимагалося на підставі пункту 8 частини 1 статті 347 Митного кодексу України провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, які перебували або перебувають під митним контролем чи використовувалися цим підприємством разом із товарами, які були поміщені у митний режим «митний склад» (а.с. 22). На виконання вказаних вимог контролюючого органу позивачем наказом №5-1 від 04.06.2018 призначило проведення інвентаризації товарно - матеріальних цінностей на митному складі закритого типу за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 122 станом на 05.06.2018 (а.с. 23).
За результатами проведення інвентаризації ТОВ «Намтар» складено акт від 22.06.2018 «Про результати інвентаризації товарно-матеріальних цінностей на митному складі закритого типу м. Суми, вул. Харківська, 122», в якому зазначено, що розбіжності, які виникли в результаті проведеної інвентаризації складають 180,4 кг (різниця між фактичними залишками товарно-матеріальних цінностей - тканин, які знаходяться на відповідальному зберіганні загальною вагою 71197,8 кг та залишками товарно- матеріальних цінностей - тканин, які знаходяться на відповідальному зберіганні за даними бухгалтерського обліку загальною вагою 71017,4 кг) (а.с. 19 - 20).
Відповідно до звіряльної відомості ТОВ «Намтар» від 22.06.2018, зокрема, було зафіксовано нестачі тканини 65,6 кг (нетто) (а.с. 152 - 154):
- трикотажна тканина код УКТ ЗЕД 600410 (митна декларація ІМ74 ДЕ від 03.04.2017 № UA805180/2017/004452 тов.1) -40,8 кг;
- трикотажна тканина код УКТ ЗЕД 600410 (митна декларація ІМ74 ДЕ від 18.04.2017 № UA805180/2017/005333 тов.1) -24,8 кг.
Також в ході документальної планової перевірки, під час проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей на митному складі 19.06.2018 контролюючим органом відібрані для проведення дослідження (аналізу, експертизи) зразки залишків товарів, в тому числі за митними деклараціями по яких встановлена нестача № UA805180/2017/4452 та № UA805180/2017/5333, про що складені відповідні акти про взяття проб та зразків б/н від 19.06.2018. Відібрані проби (зразки) тканини з метою встановлення характеристик товарів для їх класифікації згідно УКТ ЗЕД були направлені ГУ ДФС у Сумській області до Департаменту податкових та митних експертиз ДФС.
За результатами проведених досліджень Управлінням експертиз та досліджень хімічної та промислової продукції Департаменту податкових та митних експертиз ДФС надано відповідні висновки від 27.06.2018 № 142005703-0335 та № 142005703-0337.
Відповідно до висновку № 142005703-0335 (щодо товару, задекларованого за МД ІМ74 ДЕ від 18.04.2017 № UA805180/2017/5333): «За результатами проведених досліджень, з урахуванням наданої інформації та відомостей отриманих з інформаційних джерел пробу з маркувальною етикеткою «Найменування товару №1. Трикотажна тканина» ідентифіковано як тканину з пряжі різних кольорів, саржевого переплетення. До складу проби входять: волокна кардочесаної вовни - 47,0±0,5%, синтетичні штапельні волокна поліефіру - 36,0±0,5%, синтетичні штапельні волокна поліакрилонітрилу - 13,0±0,5%, волокна бавовни - 4,0±0,5%. Визначити чи піддавались волокна вовни гребенечесанню можливо лише за наявності достовірної інформації від виробника стосовно технології виготовлення даного товару. Проба без покриття та просочення, що можна виявити неозброєним оком. Загальна ширина проби 157.0±0,2%. Поверхнева щільність тканини становить 414±1г/м».
Згідно висновку № 142005703-0337 (щодо товару, задекларованого за МД ІМ74 ДЕ від 03.04.2017 №UА805180/2017/4452): «За результатами проведених досліджень, з урахуванням інформації та відомостей отриманих з наукових джерел, встановлено наступне. Пробу з маркувальною етикеткою «Найменування товару №1 Трикотажна тканина» ідентифіковано як тканину саржевого переплетення з пряжі різних кольорів. Проба виготовлена з синтетичних штапельних волокон поліефіру - 54,0 ±0,5%, волокон вовни, підданих кардочесанню - 45,0±0,5%, волокон бавовни - 1,0±0,5%. Визначити чи піддавались волокна вовни гребенечесанню можливо лише за інформацією від фірми виробника стосовно технології виготовлення. Покриття та просочення неозброєним оком не виявлено. Загальна ширина зазначеної проби становить 152,0±0.2 см. Поверхнева щільність проби становить 450±1г/м2».
Також, за результатами висновків, наданих Департаментом податкових та митних експертиз №142005703-0337 та №142005703-0335 відповідно до листа Державної фіскальної служби України встановлено, код товарів за УКТ ЗЕД за МД ІМ74 ДЕ від 18.04.2017 №UА805180/2017/005333 - 5515131900, назва «Інші тканини з синтетичних штапельних волокон»; код товарів за УКТ ЗЕД за МД ІМ74 ДЕ від 03.04.2017 №UА805180/2017/004452 - 5515131900, назва «Інші тканини з синтетичних штапельних волокон» (а.с. 131).
Отже матеріалами справи підтверджено та позивач не заперечує факт нестачі на митному складі закритого типу м. Суми, вул. Харківська, 122, товарів (тканини) у кількості 65,6 кг (нетто) що був переміщений через митний кордон відповідно до митних декларацій: ІМ74 ДЕ від 03.04.2017 №UA805180/2017/004452 та ІМ74 ДЕ від 18.04.2017 №UA805180/2017/005333.
Разом з тим, позовні вимоги позивач обґрунтовує, тим, що вказані розбіжності по вазі товарів виникли внаслідок втрати тканиною вологості, що відповідає ГОСТ ДС ТУ 28000-2009 та Постанові Кабінету Міністрів України №13 від 14.01.2009 «Про затвердження технічного регламенту щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів».
Суд зазначає, що Постановою КМ України, від 14.01.2009, № 13 затверджено Технічний регламент щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів (далі по тексту Технічний регламент).
Зазначений Технічний регламент встановлює основні вимоги до назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів та розроблений з урахуванням вимог Директиви Європейського Парламенту і Ради ЄС 96/74/ЄС від 16 грудня 1996 р. про назви і правила маркування текстильних матеріалів (п.1 Технічного регламенту). Дія цього Технічного регламенту поширюється на всі види текстильних волокон, інформацію, яка наноситься під час маркування текстильних виробів, і супровідну документацію на такі вироби на різних стадіях їх виготовлення та введення в обіг (п.2 Технічного регламенту).
Відповідно до п.22 Технічного регламенту, аналіз вмісту волокон у текстильному виробі та їх відсоткового вмісту проводиться шляхом випробування згідно з національними стандартами, які в разі добровільного застосування є доказом відповідності текстильних волокон і виробів вимогам цього Технічного регламенту з урахуванням нормованої вологості кожної із складових волокон, зазначеної у додатку 2.
Додатком 2 до Технічного регламенту визначений показник нормованої вологості, що використовується для розрахунку маси волокон, які містяться в текстильному виробі, зокрема визначено, що нормована вологість кардних волокон вовни становить 17,0 %.
Виходячи із аналізу зазначених норм Постанови КМ України, від 14.01.2009 № 13, суд вважає, що нормована вологість волокон, визначена додатком 2 до Технічного регламенту, застосовується для аналізу вмісту волокон у текстильному виробі та їх відсоткового вмісту, а не для визначенні ваги текстильного виробу.
Суд зазначає, що Постанова КМ України, від 14.01.2009 № 13 не містить будь яких норм та умов що зменшення ваги текстильного виробу внаслідок втрати вологості, оскільки регулює тільки питання стосовно назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів.
Також і ГОСТ ДС ТУ 28000-2009 не містить будь яких норм та умов що зменшення ваги текстильного виробу внаслідок втрати вологості.
Відтак суд вважає безпідставним посилання позивача на ГОСТ ДС ТУ 28000-2009 та Постанову Кабінету Міністрів України №13 від 14.01.2009 «Про затвердження технічного регламенту щодо назв текстильних волокон і маркування текстильних виробів».
Судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні будь - які докази того що вказані розбіжності по вазі товарів виникли саме внаслідок втрати тканиною вологості.
Згідно з нормами частин 3, 5 статті 428 Митного кодексу у разі втрати чи видачі без дозволу органу доходів і зборів товарів, утримувач митного складу зобов'язаний сплатити митні платежі, установлені законом на імпорт цих товарів.
Таким чином, у зв'язку з недотриманням вимог та обмежень щодо товарів, поміщених в режим митного складу, а саме втрату цих товарів, згідно з пунктом 9 статті 286 Митного кодексу України, задекларовані товари підлягають оподаткуванню ввізним митом.
Відповідно до пункту 206.16 статті 206 Податкового кодексу України, у разі втрати товарів, що перебувають під митним контролем у митних режимах, в яких надано умовне звільнення від оподаткування, особа, відповідальна за дотримання митного режиму, зобов'язана сплатити суму податкового зобов'язання по сплаті ПДВ, на яку було надане умовне звільнення, та пеню, нараховану відповідно до статті 129 Кодексу, розраховану з дня надання умовного звільнення від оподаткування.
Враховуючи зазначене вище суд доходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю "НАМТАР" до Головне управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2018 року № 0001311408 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 14.01.2019 року.
Суддя В.О. Павлічек