
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
15 січня 2019 року м. Київ№ 640/18155/18 Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження заяву представника Державної регуляторної служби України про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної регуляторної служби України, третя особа - Приватне підприємство "Дон-Бас", про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
У в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), знаходиться справа №826/18155/18, (далі - справа), за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України, (далі - позивач, Мінприроди), до Державної регуляторної служби України, (далі - відповідач), третя особа - Приватне підприємство "Дон-Бас", (далі - третя особа), про скасування розпорядження відповідача від 03 серпня 2018 року про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування , видане за результатом розгляду скарги третьої особи від 20 березня 2018 року.
Разом з тим, представником позивача до суду подано письмову заяву про закриття провадження у справі, оскільки її не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, (далі - подана заява).
В обґрунтування поданої заяви, представником позивача зазначено, зокрема, що Законом України №222, не передбачено право позивача на оскарження рішень спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування прийнятих в межах його повноважень, наданих цим законом.
Відповідно до ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до ч.ч. 2 - 4 ст. 46 КАС України, позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; 4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Згідно з п.п. 7 ч. 4 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року №3, Мінприроди відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, проводить ліцензування на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та здійснює контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення ліцензування господарської діяльності, повноваження органів ліцензування та спеціального органу з питань ліцензування визначені Законом України №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності, (далі - Закон №222),, який, зокрема, встановлює порядок нагляду і контролю у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 16 Закону №222 встановлено, що рішення спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування набирає чинності з дня видання ним розпорядження про задоволення або відхилення апеляції чи про необхідність усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
З огляду на викладене, розпорядження відповідача №72 від 03 серпня 2018 року є актом індивідуальної дії, який породжує обов'язок Мінприроди усунути порушення законодавства у сфері ліцензування та не підлягає оскарженню цим суб'єктом владних повноважень.
При цьому, звернення до суду є способом реалізації компетенції суб'єкта владних повноважень, а тому повинно відбуватися в межах, у спосіб та в порядку, передбаченому законом. Суб'єкт владних повноважень звертається до суду не за захистом своїх порушених прав чи інтересів, а тому що законом передбачений, такий спосіб здійснення повноважень.
Водночас, ані вказаним Законом №222, ані будь-яким іншим не передбачено право Мінприроди на оскарження обов'язкових до виконання розпоряджень спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування. В цьому випадку, орган ліцензування повинен діяти виключно на виконання повноважень, передбачених Законом.
Отже, подавши даний адміністративний позов Мінприроди вийшло за межі власних повноважень, чим порушило вказані вище норми законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Київського апеляційного адміністративного суду справа №826/6232/17 від 15 травня 2018 року.
При цьому, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду року справа №800/414/17(П/9901/77/18) від 15 березня 2018 року.
Таким чином, враховуючи вищезазначене у сукупності, а також оцінивши докази, які містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість поданої заяви та, як наслідок, наявність правових підстав для закриття провадження у справі.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Закрити провадження в адміністративній справі №826/18155/18 за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної регуляторної служби України, третя особа - Приватне підприємство "Дон-Бас", про скасування рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.Т. Шрамко