
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2019 р. № 400/2984/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_3
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, Миколаїв,54020 Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, Миколаїв, 54018
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач ) звернулась до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (надалі - відповідач1) та Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі - відповідач 2) про зобов'язання сформувати та подати до Головного Управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області подання про повернення збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 5526,86 грн., сплаченого згідно квитанції № 5 від 24.09.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 24.09.2018 року між нею та ОСОБА_2, було укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідчений нотаріусом Бут Т. В. та зареєстровано в реєстрі за № 624, згідно якого позивач придбала квартиру, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2. При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири від 24.09.2018 року, позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 5526,86 грн., що підтверджується квитанцією № 5 від 24.09.2018 року. Згідно вказаного договору позивач вперше придбала житло та звернувся до відповідачів з листами про повернення сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна у розмірі грн. 5526,86грн. Однак, на звернення позивача відповідачі надали відповіді від 05.10.2018 року та 09.10.2018 року, про відмову у задоволенні заяви.
Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області надало відзив на позовну заяву в якому зазначило, що громадяни які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону, а не за рішенням органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору. Встановлення факту придбання особою житла вперше не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області надало відзив на позовну заяву в якому зазначило, що законодавець не визначив механізм реалізації права щодо визначення органу, до компетенції якого входить видання довідок про право власності чи придбання майна вперше, тому у нього відсутні законодавчо врегульовані підстави щодо підготовки встановленого подання та повернення коштів. Також відповідач 1 зазначив, що не може бути відповідачем у даній справі, оскільки до функцій Головного Управління входить лише контроль за повнотою та правильністю збору та ведення обліку надходжень підвідомчими управліннями та надання роз'яснення законодавства щодо нарахування та сплати внесків зацікавленим особам за їх зверненням.
Відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому проваджені.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 24.09.2018 року придбала житло. Згідно договору купівлі - продажу квартири від 24.09.2018 року ОСОБА_2 продала, а ОСОБА_1 придбала квартиру за адресою: АДРЕСА_2.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 138826381 від 24.09.2018 року власником квартири є ОСОБА_1. що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №43153740 від 24.09.2018 року.
Згідно квитанції № 5 від 24.09.2018 року ОСОБА_1 сплатила 5526,86 грн. збору з договору купівлі-продажу нерухомого майна на рахунок УК у Центральному районі м. Миколаїв.
Позивач звернулась до відповідачів з листами про повернення сплаченого збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі грн. 5526,86грн., оскільки житло було придбане вперше.
Однак, на звернення позивача відповідачі надали відповіді від 05.10.2018 року та 09.10.2018 року, про відмову у задоволенні заяви.
Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями.
Згідно п. 9 ст. 1 цього ж Закону, платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740, Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740, передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011року №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно положень Порядку виконання державного бюджету за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19 грудня 2000 року №131, повернення надмірно та/або помилково сплачених платежів, які надійшли до спеціального фонду державного бюджету, здійснюється органами Державного казначейства на підставі висновків органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету та за рішеннями судових органів.
Згідно п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 р. № 226, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Доводи відповідача 2 про те, що позивачем не надано документів, які б підтверджували те, що житло було придбане ними вперше є безпідставними, оскільки ним не здобуто доказів того, що у позивача у власності перебуває ще й інше майно, яке було придбане ним раніше, до укладення договору купівлі-продажу квартири від 24.09.2018.
При цьому, суд не бере до уваги твердження УПФ, стосовно того, що відповідно до чинного законодавства України не існує єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно, що позбавляє можливості перевірити інформацію про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Відсутність ж механізму перевірки органами Пенсійного фонду України інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачами, як суб'єктами владних повноважень не доведено обов'язку позивача щодо сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1 м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) та Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ЄДРПОУ 41250753) - задовольнити.
2.Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ЄДРПОУ 41250753) сформувати та подати до Головного управління Держаної казначейської служби України у Миколаївській області (проспект Леніна, буд.141-В, 54055, ЄДРПОУ 37992030 ) подання про повернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 5526, 86 грн. сплаченого згідно квитанції № 5 від 24.09.2018 року.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, 41250753) в користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 704, 80грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар