Рішення № 79197075, 11.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
440/4366/18
Номер документу
79197075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4366/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /далі - відповідач, Полтавське ОУПФУ Полтавської області/ про визнання протиправним та скасування рішення Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №207 від 02 жовтня 2018 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру", та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року з 01 вересня 2018 року на підставі довідки прокуратури Полтавської області про грошове забезпечення №18-460/вих18 від 07 вересня 2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він з 30 квітня 2015 року перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену за статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року. 28 вересня 2018 року він звернувся до Полтавського ОУПФУ Полтавської області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру". Рішенням Полтавського ОУПФУ Полтавської області №207 від 02 жовтня 2018 року йому відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки Прокуратури Полтавської області №18-460/вих18 від 07 вересня 2018 року в зв'язку з відсутністю в чинному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії. Незгоду з прийнятим рішенням позивач обґрунтовує тим, що він продовжує працювати у Прокуратурі Полтавської області та його вислуга років збільшилася, а відтак перерахунок має бути здійснений згідно чинних норм частин другої, третьої та четвертої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року, які є єдиними нормами як для призначення, так і для перерахунку пенсії /а.с. 6-20/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копією цієї ухвали позивач отримав 18 грудня 2018 року, а відповідач - 13 грудня 2018 року /а.с. 54-55/.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву №29712/13-05 від 19 грудня 2018 року посилався на те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення, а тому зважаючи на те, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії такої підстави як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено та Кабінетом Міністрів України не затверджені умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури, у Полтавського ОУПФУ Полтавської області відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача. Відтак, рішення Полтавського ОУПФУ Полтавської області №207 від 02 жовтня 2018 року прийнято в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України /а.с.78-82/.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Згідно з копіями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2, службового посвідчення НОМЕР_3 від 19 січня 2017 року та довідок Прокуратури Полтавської області №18-460/вих18 від 07 вересня 2018 року та №11-2117вих-18 від 11 вересня 2018 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 02 січня 1997 року працює у Прокуратурі Полтавської області (з 22 листопада 2016 року - на посаді прокурора Відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності Прокуратури Полтавської області) /а.с. 25, 27-40, 42, 44-45/.

З 30 квітня 2015 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується копіями пенсійного посвідчення ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 10 липня 2015 року, трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2, довідки Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №4422 від 05 листопада 2018 року /а.с. 26, 40, 49/.

28 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років /а.с. 57-58/.

Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №207 від 02 жовтня 2018 року у перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки Прокуратури Полтавської області №18-460/вих18 від 07 вересня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у зв'язку з відсутністю в чинному пенсійному законодавстві правових норм щодо проведення перерахунку пенсії. Крім того, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14 жовтня 2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час звернення ОСОБА_1 за перерахунком Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято. Аналіз документів, наданих до заяви ОСОБА_1 від 28 вересня 2018 року, зокрема довідки Прокуратури Полтавської області №18-460/вих18 від 07 вересня 2018 року, свідчить про те, що вона видана згідно норм законодавства, яке втратило чинність /а.с. 48/.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України/.

На час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05 листопада 1991 року (далі - Закон №1789-XII).

Так, відповідно до частин першої, другої, тринадцятої вказаної статті прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 01 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років.

Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною двадцять першою статті 50-1 Закону №1789-XII /у редакції Закону №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року/ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року (далі - Закон №1697-VII), відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Отже, на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09 грудня 2015 року (набрала чинності з 01 грудня 2015 року), та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії зазначені норми втратили чинність.

У чинному Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано частинами 13, 20 статті 86 таким чином:

Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами /частина 13/;

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України /частина 20/.

Враховуючи викладене, Закон №1697-VII не містить норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних працівників прокуратури, натомість Закон №1697-VII уповноважує Кабінет Міністрів України визначити умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

На час звернення позивача до Полтавського ОУПФ із заявою про перерахунок пенсії та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року не визнана неконституційною Конституційним Судом України та підлягає застосуванню відповідачем.

Суд відхиляє довід позивача про те, що при здійсненні перерахунку пенсії підлягають застосуванню положення частин другої, третьої та четвертої статті 86 Закону №1697-VII, які встановлюють порядок призначення пенсії, як неспроможний, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за своїм змістом та механізмом їх проведення, а відтак норми про призначення пенсії працівникам прокуратури не підлягають застосуванню при проведенні перерахунку такої пенсії.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Полтавське ОУПФУ Полтавської області є територіальним органом виконавчої влади, а тому має керуватися Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами.

Висновки суду узгоджуються і з правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постановах від 13 листопада 2018 року у справі №158/2570/16-а (номер в ЄДРСР 77828132), від 20 грудня 2018 року у справі №308/11920/16-а (номер в ЄДРСР 78771093) та від 21 грудня 2018 року у справі №725/1666/16-а (номер в ЄДРСР 78808356).

Таким чином, підстави для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відсутні, і тому у задоволенні позову слід відмовити. Судові витрати розподілу на підставі статті 139 КАС України не підлягають.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, буд. 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, ідентифікаційний код 40383769) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя Н.І. Слободянюк