
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2019 р. № 400/3000/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагаря В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач, Управління) з позовними вимогами (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 21.08.2018р. (арк. справи 25)) про:
визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області такими, що не відповідають положенням статтей 1, 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 і здійснювати виплату йому пенсії з урахуванням незмінного середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарні місяці його служби відповідно до положень пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1997 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262). На виконання рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 10.01.2018 року по справі № 487/6172/17 на підставі довідки ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.04.2017 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, до якої включено не всі позиції нарахування, які мали місце під час виходу на пенсію, та містить премію в зменшеному розмірі з 4401,00 грн. до 21, 98 грн. (0,37%). Вважає, що має право на перерахунок пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням (майор) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1540 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 1007, 50 грн., премія - 4401 грн., з 01.01.2016. Вважає, що відповідач безпідставно виключив вказані види грошового забезпечення, чим порушив його права.
Ухвалою від 07.12.2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд прийняв справу до свого провадження та ухвалив слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач проти позову заперечив, надав відзив, в якому вказав, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону № 2262. Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області подала довідку від 26.04.2017 року до Управління про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. До вказаної довідки враховано: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1540 грн., премія - 0,37% - 21, 98 грн., усього 5961, 98 грн. Законом № 2262 серед надбавок та доплат для поліцейських відсутній такий вид надбавки як надбавка за виконання особливо важливих завдань, тому вона правомірно не включена до довідки про розмір грошового забезпечення. Оскільки додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) скасовані, чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. Крім того, відповідач не наділений правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача в зв'язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років з 01.02.2008 року, призначену відповідно до Закону № 2262.
Пенсію позивачу призначено з урахуванням даних про грошове забезпечення, які зазначені у грошовому атестаті № 57 від 13.03.2008 року та довідкою № 8/2-204 від 13.03.2008 року, а саме: посадовий оклад - 650 грн., оклад за спеціальним званням (майор) - 125 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 232, 50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 1007, 50 грн., премія - 4401 грн.
Основний розмір пенсії позивача складав 3592, 96 грн. Обчислення пенсії позивача відповідачем було проведено у наступному порядку:
6416 (загальний розмір грошового забезпечення) х 56% = 3592, 96 грн. З 01.05.2016 року додано 182, 21 грн. індексації пенсії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Заводського районного суду м. Миколаєва з вимогами про визнання протиправними дій Управління щодо не проведення перерахунку пенсії позивача.
Рішенням Заводського районного суду м. Миколаєва від 10.01.2018 року по справі № 487/6172/17 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», згідно наданої Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії ПС №290 - за вислугу років з урахуванням грошового забезпечення поліцейських та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», згідно наданої Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії ПС №290 - за вислугу років з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
На виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив пререрахунок пенсії позивача на підставі довідки від 26.04.2017 року ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 (надалі - Постанова № 988), до якої включені посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1540 грн., премія - 0,37% - 21, 98 грн., усього 5961, 98 грн. При цьому у довідці не вказані надбавка за виконання особливо важливих завдань та замість премії у розмірі 4401 грн. вказано премію у розмірі 0,37%, а саме - 21, 98 грн.
Вважаючи, що саме відповідач протиправно не застосував при перерахунку його пенсії всі позиції нарахування, які мали місце під час виходу на пенсію, та з премією в зменшеному розмірі з 4401,00 грн. до 21, 98 грн., позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частина 2 статті 51 Закону № 2262 передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
З позовної заяви вбачається, що позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейським, відтак, умови такого перерахунку врегульовані ст. 63 Закону № 2262, Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто на 01.01.2016) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 2 пункту 5 Порядку № 45 визначено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Абз. 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відтак, до грошового забезпечення при перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції включаються види грошового забезпечення, встановлені для поліцейських та виплачені за січень 2016 року.
Судом встановлено, що до складу грошового забезпечення позивача, згідно довідки від 26.04.2017 року, включені: посадовий оклад - 2400 грн., оклад за спеціальним званням майор міліції - 2000 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1540 грн., премія (0,37%) - 21 грн. 98 коп., усього 5961 грн. 98 коп.
Суд не погоджується з доводами позивача з таких підстав.
Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за січень 2016 р., передбачені Постановою № 988.
З урахуванням абз. 2 пункту 5 Порядку № 45 суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, Постановою № 988 не передбачена, тому ця надбавка правомірно не застосована при перерахунку його пенсії.
Щодо неправомірності зазначення премії у меншому, ніж позивач отримував суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 45 щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Крім того, відповідач не наділений правом самостійно визначати розмір складових грошового забезпечення позивача, а лише може використовувати відомості, надані державним органом, з якого особу було звільнено зі служби.
В даному випадку довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу видано Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області.
Оскільки позивачем довідку не оскаржено, відповідачем правомірно використано зазанчені у ній дані для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що перерахований розмір пенсії позивача склав 3338, 71 грн., а саме: 5961, 98 грн. (загальний розмір грошового забезпечення згідно довідки від 26.04.2017) х 56% (за 22 роки вислуги).
Тобто, внаслідок проведення перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача зменшився.
В свою чергу відповідачем встановлено доплату до попереднього основного розміру пенсії в сумі 254, 25 грн.
Тобто, загальний розмір перерахованої пенсії не змінився взагалі та становить 3775, 17 грн.
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивача звуження його права на соціальний захист та пенсійне забезпечення не відбулось, тому дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 є законними.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 КАС України, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар