Рішення № 79196642, 15.01.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
560/3911/18
Номер документу
79196642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/3911/18

РІШЕННЯ

іменем України

15 січня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, на підставі довідки, наданої Ліквідаційною комісією управління МВС України в Хмельницькій області від 11.05.2017 № 51/121/49-2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.01.2016 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з урахуванням довідки, наданої Ліквідаційною комісією управління МВС України в Хмельницькій області від 11.05.2017 №51/121/49-2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, починаючи з 01.01.2016, з використанням відсотку (80%) нарахування пенсії, встановленого при призначені пенсії вперше.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 06 квітня 1994 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України і йому призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення. Також останній вказує, що з 01 січня 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перерахунок пенсії та зменшило розмір грошового забезпечення з 80% до 70%.

Крім того, позивач зазначив, що рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 09.01.2018 року по справі № 688/3707/17, яке набрало законної сили згідно ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного у довідці № 51/121/49-2017 від 11 травня 2017 року, виданій ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області з 01 січня 2016 року без обмеження строком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року без обмеження строком згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №51/121/49-2017 від 11 травня 2017 року.

18.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за рішенням суду, однак у задоволенні заяви відмовлено.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі.

Зважаючи на це, позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 30.11.2018 відкрито провадження у цій справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Як визначено частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, а також заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначено, що в результаті розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою 884891-МВС ОСОБА_1, доплату відповідно до проведеного перерахунку з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року в сумі 5794,38 грн. зараховано основною відомістю на рахунок позивача у квітні 2018 року. Сума доплати на виконання постанови за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року складає 46355,04 грн. та буде виплачена у відповідності до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

На виконання рішення Шепетівського міськрайнного суду Хмельницької області від 09.01.2018 року у справі № 688/3707/17, що набрало законної сили відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.03.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 04.04.2018 здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року без обмеження згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 51/121/49-2017 від 11 травня 2017 року у розмірі 70% розміру пенсії.

Також відповідачем зазначено, що розмір пенсії позивача перераховано відповідно до постанови № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", тому перерахунок пенсії на виконання рішення суду проведено головним управлінням з урахуванням перерахованих сум пенсії.

Позовні вимоги, які заявлені позивачем, на думку відповідача є безпідставними та необґрунтованими, а тому відповідач просив у задоволенні позову відмовити. Крім того, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 пропустив 6-ти місячний строк на звернення до суду.

27 грудня 2018 року позивач надав до суду відповідь на відзив у якому зазначив, що вимоги статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо обмеження максимального розміру пенсії в сумі 70% суми грошового забезпечення стосуються призначення нових пенсій, а не перерахунку вже призначених.

Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що з 06 квітня 1994 року позивачу - ОСОБА_1, призначена пенсія за вислугу років в календарному обчисленні 30 років із застосуванням 80% обрахування від грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01 січня 2007 року.

Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено перерахунок пенсії позивачу та зменшено розмір грошового забезпечення з 80% до 70%.

Рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 09.01.2018 року по справі № 688/3707/17 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, визначеного у довідці № 51/121/49-2017 від 11 травня 2017 року, виданій ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області з 01 січня 2016 року без обмеження строком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року без обмеження строком згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №51/121/49-2017 від 11 травня 2017 року, розглянувши звернення ОСОБА_1 від 22 жовтня 2017 року.

Вказане рішення суду набрало законної сили 28.03.2018.

18.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за рішенням суду.

Листом від 05.09.2018 № 2036/К-8, Головне управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, повідомило, що розмір пенсії позивачу перераховано відповідно постанови №103, тому перерахунок пенсії останньому на виконання рішення суду по справі № 688/3707/17, проведено з врахуванням перерахованих сум пенсій. Також відповідачем зазначено, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до діючого законодавства, тому підстав для перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми грошового забезпечення у Головного управління пенсійного фонду не має.

12.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії.

Листом від 01.11.2018 року № 2408/К-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачу, що пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу перерахована та виплачується пенсія відповідно до діючого законодавства, а тому підстав для перерахунку у розмірі 80 % від суми грошового забезпечення з 01.01.2016 у відповідача немає.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ) зокрема, визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

В дану статтю Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VІІ від 27.03.2014 зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.

Отже, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу - ОСОБА_1 протиправно здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року із розрахунку 70% суми грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018р. №103, на підставі наданої уповноваженим структурним підрозділом управління МВС України в Хмельницькій області довідки про розмір грошового забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).

Щодо посилання відповідача на порушення позивачем 6-ти місячного строку звернення з позовом до адміністративного суду, суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи встановлену судом протиправність зменшення розміру раніше призначеної пенсії при перерахунку з 1 січня 2016 року, право позивача щодо правомірного перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зміни розміру пенсії з 80% на 70% суми грошового забезпечення є протиправними, а відтак, позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачеві перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 виходячи із розміру 80% суми грошового забезпечення підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.

При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в розмірі 704,80 грн. Відтак, у відповідності до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача необхідно присудити 704,80 грн. судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 застосувавши 80% грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер