Рішення № 79196159, 16.01.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
0940/2267/18
Номер документу
79196159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2019 р. справа № 0940/2267/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську про визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.11.2018 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську (далі – відповідач) про визнання неправомірними дії; зобов’язання призначити пенсію, як вперше із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017 рік в розмірі 5 377 гривень; зобов’язання врахувати суму заробітку для нарахування пенсії у період з липня до грудня 2009 року та за червень 2015 року в розмірі 8 066, 25 гривень.

03.12.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивача у встановлений судом строк усунув.

17.12.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що відповідач протиправно, здійснивши переведення позивача з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосував показник середньої заробітної плати за 2016 рік в розмірі 3 764, 40 гривень, замість середньої заробітної плати за 2017 рік в розмірі 5 377 гривень.

Відповідач направив відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що з 06.11.2018 позивача, за його заявою, переведено з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зроблено перерахунок пенсії на підставі статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням середнього показника заробітної плати в розмірі 3 764, 40 гривень.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

28.07.2009 ОСОБА_1 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З набуттям пенсійного віку, позивача, за його заявою про призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017 в розмірі 5 377, 90 гривень, переведено з 06.11.2018 на пенсію за віком в Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без застосування середньої заробітної плати за 2017 рік, що підтверджується листом відповідача за № 451/В-15 від 15.11.2018.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 статті 1 даного Закону встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом.

Отже, показних середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як встановив суд, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в листопаді 2018 року вперше.

Якщо особа отримувала пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», то для призначення пенсії по нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона надає пакет документів, який необхідний для призначення даного виду пенсії, в тому числі заробітну плату відповідно до вимог статті 40 Закону. При цьому зазначене звернення розглядається як нове призначення, пенсія призначається з дня подання заяви з усіма необхідними документами, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, застосовується за рік, що передує року призначення пенсії по нормам Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У даних правовідносинах визначено право позивача як особи, яка отримувала пенсію за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, саме на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум, а здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням середнього показника заробітної плати в розмірі 3 764, 40 гривень, є невірним.

Таким чином, виходячи із змісту адміністративного позову, заяви позивача про призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2017 рік в розмірі 5 377, 90 гривень та на підставі частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки, суд вважає, що відповідач повинен був призначити позивачу пенсію за віком, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Враховуючи, що позивач після виходу на пенсію за вислугу років продовжував працювати, то заробіток позивача за період з липня до грудня 2009 року та за червень 2015 року враховується для нарахування пенсії позивача.

Як наслідок, є протиправними дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, і для відновлення прав позивача на належну пенсію суд вважає необхідним зобов’язати відповідача здійснити з 06.11.2018 перерахунок та виплату пенсії позивача виходячи із розміру пенсії розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум та з врахуванням заробітку позивача за період з липня до грудня 2009 року та за червень 2015 року.

За таких обставин, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Стаття 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види судових витрат.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 даного Кодексу до витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з частиною 1 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов’язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Відповідно частини 2 статті 134 даного Кодексу за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Згідно з пунктом 1 частини 3 зазначеної статті Кодексу адміністративного судочинства України для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов’язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Відповідно до частини 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2 114, 40 гривень, згідно квитанції за № 0.0.1207113180.1 від 10.12.2018, та витрати, пов’язані з розглядом справи (на професійну правничу допомогу) згідно розрахунку адвоката ОСОБА_3 затрат робочого часу при наданні правничої допомоги позивача, ордера серії ІФ №063505 від 21.11.2018 та квитанції за № 296285 від 21.11.2018 на суму 2 000 гривень.

Розмір витрат позивача на оплату послуг адвоката є співмірним із складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; значенням справи для сторони.

Як наслідок, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню сплачений судовий збір в розмірі 2 114, 40 гривень та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 000 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (індекс 76000, вулиця Незалежності, будинок 44, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20550895) щодо призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (індекс 76000, вулиця Незалежності, будинок 44, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20550895) здійснити з 06.11.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) виходячи із розміру пенсії розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум та з врахуванням заробітку за період з липня до грудня 2009 року та за червень 2015 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області (індекс 76000, вулиця Незалежності, будинок 44, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20550895) сплачений судовий збір в розмірі 2 114 (дві тисячі сто чотирнадцять) гривень 40 копійок та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 000 (дві тисячі) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.