
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2019 р. справа № 0940/2327/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
07.12.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови провести з 11.10.2017 перерахунок пенсії позивачу із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та зобов’язати провести такий перерахунок і виплату пенсії позивачу, починаючи з 11.10.2017.
Одночасно в позовній заяві позивач просив про поновлення строку звернення до адміністративного суду з посиланням на ту обставину, що про порушення свого права об’єктивно дізнався із листа Калуського об'єднаного управління ПФУ області за №12610/03-К від 28.09.2018.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду і на підставі статей 260-261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту також – КАС України) та 13.12.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведенням судового засідання та виклику сторін (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем незаконно та необґрунтовано зменшено розмір пенсії ОСОБА_1 в порушення вимог частини 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991. Так, з 11.10.2017 відповідач провів перерахунок пенсії позивача і припинив виплату за понаднормативний стаж з розрахунку понад 20 років, у зв’язку з чим розмір пенсії позивача зменшився на 1104,54 грн. Вважає протиправною бездіяльність позивача щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, а тому звернувся з відповідним позовом до суду.
Ухвалою суду від 04.01.2019 прийнято заяву позивача про зміну позовних вимогу у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. Позивач просить зобов’язати Калуське об’єднане управління ПФУ Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.10.2017 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, а саме – із збільшенням пенсії на 10% від заробітку 11 045 грн.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 24.12.2018 (а.с. 29-31). У відзиві відповідач зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 внесено доповнення до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991, згідно якого право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Зазначена законодавча норма в редакції до 01.10.2017 не містила застережень щодо збільшення розміру пенсії у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу, проводиться відповідно до норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та розрахована відповідно до ст.ст. 27,28 вказаного Закону. У позивача за нормами даної статті відсутній понаднормативний стаж роботи. Поряд з тим, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991. Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 не встановлений, і ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини. Позивачу пенсію призначено із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії на підставі постанови Калуського міськрайонного суду від 06.07.2017, відповідно до якої позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Як вбачається із положень ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (в редакції, на час виникнення спірних правовідносин, зокрема звернення до суду 05.12.2018) право на перерахунок пенсії, із збільшенням її розміру мають особи, яким пенсія призначена на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії позивачу призначено за формулою, яка визначена частиною першою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003. Отже, лише звернення позивача із заявою 02.11.2018 може свідчите про бажання позивача реалізувати своє право вибору, яке визначено частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, як наслідок, про право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням положень ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991. Таким чином, дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши та оцінивши подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році "2-ої категорії ", про що свідчить посвідчення серії А №293920 видане 22.04.1992 (а.с. 23).
Відповідно до постанови Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 06.07.2017 за позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління ПФУ області щодо визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії позов задоволено. Визнано неправомірними дії Калуського об’єднаного управління ПФУ області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-а категорія з 12.01.2017 та зобов'язано Калуське об’єднане управління ПФУ області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-а категорія з 12.01.2017.
Згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 у справі № 809/370/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018, ОСОБА_1 проведено перерахунок та виплату пенсії з 12.01.2017 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років (а.с. 16-21).
На виконання вказаного судового рішення відповідач відповідно до розпорядження №167859 від 27.07.2018 провів перерахунок пенсії позивачу із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, який враховується для обчислення пенсії позивачу - 11045, 01 грн. Відповідно доплата за понаднормовий стаж становила 1104,50 грн., а загальний розмір пенсії - 5860,44 грн. (а.с.51).
Листом від 28.09.2018 за вих. № 12610/03-К Калуське об’єднане УПФУ повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії проведено з 12.01.2017 по 10.10.2017, оскільки з 11.10.2017 набрали чинності зміни до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991. Відтак, розмір пенсії позивача з 11.10.2017 становить 4755,94 грн (а.с.15), що підтверджується розпорядженням №167859 від 27.07.2018.
02.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплати йому пенсії з 11.10.2017 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку (а.с.12).
За результатом розгляду вказаної заяви, відповідач листом №633/С-15 від 14.11.2018 повідомив позивача про те, що оскільки йому призначена пенсія на умовах частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для розрахунку пенсії не підлягає до застосування частина друга статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з внесеними змінами до неї (а.с.13).
Не погоджуючись з даним рішенням пенсійного органу, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні вказаного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Із змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії та частини 3 статті 46 Конституції України слідує, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
09.07.2003 прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, який набрав чинності з 01.01.2004.
За приписами частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України і, серед іншого, складається з Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
В статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Суд зазначає, що наведена норма закону визначає особливе спільне врегулювання питання призначення та виплати пенсій особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, а тому застосовується і до ОСОБА_1
В пункті 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Таким чином, законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або спеціальним Законом України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 не встановлений.
В той же час, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
При цьому, слід відмітити, що починаючи з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції є неможливим лише на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
А тому, застосування окремих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 не є перешкодою до застосування при обрахунку пенсії вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказаній категорії осіб.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 07.07.2015 (справа №754/12702/14-а), у постанові від 20.09.2016 (справа №1601/12900/12) та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 (справа №560/675/17 (К/9901/684/17)).
Заява ОСОБА_1 про призначення пенсії, подана 12.01.2017 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області свідчить про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.
Поряд з тим, відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивачу з 12.01.2017 призначено пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії на підставі постанови Калуського міськрайонного суду від 06.07.2017. Вказана обставина сторонами не оспорюється.
Крім того, згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 у справі № 809/370/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018, ОСОБА_1 проведено перерахунок та виплату пенсії з 12.01.2017 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років (а.с. 16-21).
Однак, перерахунок пенсії позивачу та її виплата відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 проводилися відповідачем за період до 10.10.2017, оскільки з 11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017 (далі Закон №2148-VIII), яким внесено доповнення до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Так, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" .
Частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991.
Відповідно до статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Відтак, зміни, що внесені до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991, стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв'язку із понаднормовим страховим стажем.
При цьому, у відповідності до частини 1статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно із Рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 принцип закріплений у частині 1статті 56 Конституції України, треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Враховуючи те, що пенсія позивачу призначена з 12.01.2017 і судовими рішеннями, які набрали законної сили, підтверджено право ОСОБА_1 отримувати пенсію із збільшенням її на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, доповнення до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII внесені Законом №2148-VIII з 11.10.2017, а тому вказані зміни, на переконання суду, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, які виникли значно раніше, ніж Закон №2148-VIII набрав чинності.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом №2148-VIII було внесено ряд змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003.
Так, згідно із п.4-3 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, який застосовується з 01.10.2017, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" , збільшений на 79 гривень.
Відповідно до п.4-7 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Згідно із пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Аналіз наведених норм дає суду можливість дійти висновку, що прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 спрямоване саме на підвищення пенсій, а тому протиправне зменшення відповідачем пенсії позивачу внаслідок проведеного перерахунку взагалі не узгоджується із суттю пенсійної реформи, спрямованої на покращення становища пенсіонерів.
З урахуванням вищенаведеного, підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови провести з 11.10.2017 перерахунок пенсії позивачу із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.10.2017 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, а саме – із збільшенням пенсії на 10% від заробітку 11 045 грн.
Стосовно розподілу судових витрат, то суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір.
Відповідно до абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оскільки судові витрати понесені не були, відсутні підстави для х стягнення з відповідача.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 6-14, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.10.2017.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.10.2017 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме – із збільшенням пенсії на 10% від заробітку 11 045 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
ОСОБА_1, (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1), вул. Львівська, 90, с. Довгий Войнилів, Калуський район, Івано-Франківська область, 77320.
Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 37824000), вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300.
Суддя Лучко О.О.