Рішення № 79195861, 19.12.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2018
Номер справи
280/4904/18
Номер документу
79195861
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 грудня 2018 року 09 год 25 хв.Справа № 280/4904/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком у відповідності до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014, 2015 та 2016 роки з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%; зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком, відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та провести відповідні виплати, з 16 червня 2017 року.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що 16.06.2018 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак відповідачем було відмовлено у призначенні пенсії та здійснено переведення з одного виду пенсії на інший із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Постановою Шевченківського районного суду від 06.09.2017 по справі № 336/3969/17 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та призначити пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (чинного на момент призначення пенсії за віком) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 3 календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та виплатити позивачеві недоотриману суму пенсії у вигляді різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією з 16.06.2017 року. Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 де не було застосовано показник стражу з урахуванням кратності 1,35%, як це передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чинного на момент призначення пенсії, тобто на 16.06.2017 рік. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 26.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4904/18. Призначено судове засідання на 19 грудня 2018 року.

Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 19.12.2018 вх. № 41904 посилається на те, що ОСОБА_1 вже зверталась до суду щодо призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням вимог ч. 2 cт. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати, з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 роки). Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 06.09.2017 у справі №336/3969/17, яка набула чинності відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2017, було задоволено позовні вимоги позивача. Стверджує, що рішення суду виконано Управлінням. Зазаначає також, що відповідач, 16.06.2017 вже розрахував страховий стаж позивача із застосуванням кратності 1,35 %, що підтверджується розпорядженням від 15.11.2017 №194632. У зв’язку з викладеним, просить суд відмовити у позові.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Згідно з ч. 4 cт. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

ОСОБА_1, з 16.05.2005 перебувала на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінні пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримувала пенсію за вислугу років, призначену у відповідності до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

16.06.2017 позивач звернулась до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про призначення їй пенсії за віком у відповідності до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.

ОСОБА_2 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України було відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком та здійснено переведення її на пенсію за віком.

Постановою Шевченківського районного суду від 06.09.2017 року по справі № 336/3969/17 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та призначити ОСОБА_4 пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(чинного на момент призначення пенсії за віком) із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 3 календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком (2014-2016 рр.) та виплатити позивачеві недоотриману суму пенсії у вигляді різниці між фактично отриманою та перерахованою пенсією з 16.06.2017.

22.10.2018 позивач звернулась до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії, якою просила перерахувати пенсію із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % та показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком.

ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 05.11.2018 №618/Ч-1 повідомлено позивача про те, що з 16.06.2017 його переведено на пенсію за віком, при цьому зауважено, що відповідно до п.4.3 Закону №1058-VI із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Додатково зазначено, що величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % застосовується з 01.10.2017 по 31.12.2017 лише при первинному призначенні пенсії.

Не погоджуючись із позицією відповідача та з вимогою вчинити певні дії ОСОБА_3 звернувся із вказаним позовом до суду.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (№1058-ІV).

Згідно частини 1 статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Так, у випадку позивача пенсія була призначена у відповідно до вимог Закону України № 1788-III, а за її зверненням у 2017 році мала місце необхідність призначення іншої пенсії за іншим законом.

Тобто, позивачу спочатку було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України № 1788-III, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України № 1058-VI позивач звернулась вперше у 2017 році, набувши такого права у звязку з досягненням певного віку.

Вказані обставини вже були встановлені постановою Шевченківського районного суду від 06.09.2017 року по справі № 336/3969/17, яка набрала законної сили.

Суд зауважує, що вказана постанова виконана відповідачем, та здійснено перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Вказані обставини не оспорюються сторонами.

Разом з тим, позивач посилається на те, що відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії позивача із застосуваннямкоефіцієнту страхового стажу 1,35 %.

Суд погоджується з твердженням, що дійсно, при призначенні у 2017 році пенсії за віком ОСОБА_1 мав застосовуватись коефіцієнт страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.

В той же час, матеріалами справи підтверджується, що розмір перерахованої позивачу пенсії з 16.06.2017 вже визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%. Дані обставини підтверджені розпорядженням № 194632 від 15.11.2017. Тож, відповідачем вже вчинено дії, про зобов’язання вчинити які у позові просить позивач. Тому, підстав для задоволення позовних вимог суд наразі не вбачає.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

У зв'язку із тим, що у задоволенні адміністративного позову відмовлено, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, 25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 26.12.2018.

Суддя Л.Я. Максименко