Рішення № 79195540, 09.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
440/4268/18
Номер документу
79195540
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4268/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - Олійник Л.М.,

представника відповідачів - Леошко Д.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4268/18 за позовом Приватного підприємства "Тех-Маш" до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

29 листопада 2018 року Приватне підприємство "Тех-Маш" (надалі - позивач, ПП "Тех-Маш") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач, ДФС України), Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02.11.2018 №975971/36618610 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 №143 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну ПП "Тех-Маш" від 05.10.2018 №143.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що спірне рішення є неправомірним і необґрунтованим через відсутність належних доказів порушення підприємством податкового законодавства.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.

Ухвалою цього ж суду від 12.12.2018 заперечення представника ГУ ДФС у Полтавській області Леошка Д.Д. проти розгляду справи №440/4268/18 за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував. У відзиві ГУ ДФС у Полтавській області представник вказував, що комісія при ГУ ДФС у Полтавській області, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на неї функцій, правомірно прийняла спірне рішення на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Причиною прийняття комісією рішення від 02.11.2018 №975971/36618610 слугували обставини ненадання ПП "Тех-Маш" контролюючому органу розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків на підтвердження факту оплати позивачем послуг з оренди крокуючого екскаватора ЕШ 11/70, належного ПП "Зовнішторг", який використовувався позивачем під час організації робіт по складуванню розкривних скельних порід кар'єру, виконаних позивачем за замовленням ПАТ "Арселорміталл Кривий Ріг" (а.с. 125-127). У відзиві на позов ДФС представник надав пояснення, аналогічні відзиву представника ГУ ДФС у Полтавській області (а.с. 121-122).

Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань суд з'ясував, що ПП "Тех-Маш" (код ЄДРПОУ 36618610) зареєстроване в якості юридичної особи 18.08.2009 за номером 1 585 102 0000 006918 (а.с. 94-95).

Зареєстрованими видами діяльності ПП "Тех-Маш" за КВЕД є: 28.91 Виробництво машин і устаткування для металургії; 28.92 Виробництво машин і устаткування для добувної промисловості та будівництва; 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар'єрів; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Для здійснення власної господарської діяльності ПП "Тех-Маш" отримало в установленому законом порядку ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України №53-Л від 07.09.2018 на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками (а.с. 61), дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки №362.15.53, №502.14.53 та дозволи на експлуатацію машин, устаткування підвищеної небезпеки №381.15.53, №161.15.53, №503.14.53, №117.17.53 (а.с. 62-67).

Для виконання договірних робіт ПП "Тех-Маш" використовує екскаватор ЕШ 11/70, яким володіє на підставі договору оренди №15/08-1 від 15.08.2018 укладеного з ПП "Зовнішторг", на підтвердження чого позивач надав копії договору, акту приймання - передачі до договору, акт №05/10 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 05.10.2018, рахунок-фактуру №05/10 від 05.10.2018, свідоцтво про реєстрацію великотоннажного транспортного засобу або іншого технологічного транспортного засобу ПП "Зовнішторг" (а.с. 72-81).

В рамках здійснення зареєстрованих видів господарської діяльності 27.01.2017 ПП "Тех-Маш" (виконавець) уклало з ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг" (замовник) договір №250 (а.с. 26-46), предметом якого є обов'язок виконавця виконувати роботи по складуванню розкривних скельних порід кар'єра №2-біс у вироблений простір кар'єру №1 рудоуправління гірничого департаменту з використанням крокуючого екскаватора з вильотом стріли не менше 70 м і об'ємом ковша 10-15 м3, а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх згідно з умовами даного Договору. Період виконання робіт за даним Договором з 01.01.2017 по 31.03.2017. Ціна робіт визначається на підставі вартості 1 (одного) метру кубічного складованої гірської маси та складає 650 000,00 грн без ПДВ за перші 50 000 м3 складованої гірської маси за місяць та 8,00 грн без ПДВ за кожний наступний метр кубічний гірської маси, складованої у відповідному місяці. Розрахунки замовника з виконавцем за виконані виконавцем роботи за даним договором виконуються на підставі рахунків виконавця та акту виконаних робіт, підписаного сторонами. Фактичним підтвердженням обсягів виконаних робіт є маркшейдерські заміри, які здійснюються спеціалістами замовника.

31.08.2018 сторони уклали додаткову угоду №12, якою змінили п. 3.3 Договору щодо орієнтовної вартості цього Договору (а.с. 47).

В рамках даного договору згідно з актом приймання-здачі робіт №9 від 05.10.2018 ПП "Тех-Маш" надало послуги на користь ПАТ "Арселорміттал Кривий Ріг" з організації робіт по складуванню розкривних скельних порід екскаватором ЕШ 11/70 РУ ГД на суму 2 066 280,00 грн, в тому числі ПДВ - 344 380,00 грн (а.с. 48).

За наслідками здійснення господарської операції за правилом "першої події" відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України (надання послуги) ПП "Тех-Маш" була складена 05.10.2018 та направлена 16.10.2018 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №143 на загальну суму 2 066 280,00 грн, в тому числі ПДВ - 344 380,00 грн (а.с. 21).

За результатами розгляду податкової накладної від 05.10.2018 №143 контролюючий орган 17.10.2018 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.18.10" направив ПП "Тех-Маш" квитанцію (а.с. 23), у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 05.10.2018 №143 зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

У зв'язку з блокуванням вищевказаної податкової накладної ПП "Тех-Маш" направило контролюючому органу повідомлення від 29.10.2018 №1 (а.с. 24) разом з поясненнями щодо суті господарської операції, вказавши, що ПП "Тех-Маш" проводить роботи, вказані в податковій накладній №143, реєстрацію якої зупинено, відповідно до КВЕД 09.90 Надання допоміжних послуг у сфері добування інших корисних копалин і розроблення кар'єрів, а також навів дані, що підтверджують приналежність підприємства до реального сектору економіки.

При цьому позивач до пояснень надав контролюючому органу документи на підтвердження реальності господарської операції.

Однак, 02.11.2018 комісією ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №975971/36618610 про відмову у реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 №143 (а.с. 132).

Відповідно до вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної є "ненадання платником податку копій документів - розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, при цьому конкретизовано, що не надано розрахунковий документ на оплату за оренду крокуючого екскаватора ЕШ 11/70.

Не погодившись із вищевказаним рішенням, позивач подав до ДФС України скаргу від 08.11.2018, за наслідками розгляду якої комісія ДФС з питань розгляду скарг 19.11.2018 прийняла рішення №44372/36618610/2 (а.с. 135), яким скаргу ПП "Тех-Маш" залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін у зв'язку з відсутністю копій документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, вирощування або переробки ТМЦ / чи можливість надання послуг, виконання робіт та відсутністю копій документів, що підтверджують факт реалізації товарів (робіт, послуг) та/або документи надано не в повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятим щодо ПП Тех-Маш" рішенням, підприємство звернулося до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02.11.2018 №975971/36618610 щодо відмови у реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 №143 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 05.10.2018 №143.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ПП "Тех-Маш", суд виходить з наступного. Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 у відповідній редакції (далі - Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 201.16 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 3-7, 10, 12-13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 (далі - Постанова №117), податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D &?ь; 0,05, P &?о; P м х 1,4, де: D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T; S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами; Т - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування; P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування; P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування. Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті (пункт 3).

У разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна / розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі (пункт 4).

Податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку (пункт 5).

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 6).

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна / розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється (пункт 7).

Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики. ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (пункт 10).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 13).

При цьому критерії ризиковості платника податку визначені у листі Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18 "Критерії ризиковості платника податку", у підпункті 1.6 пункту 1 якого зазначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 143 від 05.10.2018 стала відповідність податкової накладної вимогам підпункту 1.6 пункту 1 «Критеріїв ризиковості платника податків».

На підтвердження цієї обставини представниками відповідача суду надано витяг з Протоколу №133 засідання комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2018 (а.с. 185-186).

З даного витягу з протоколу слідує, що ПП "Тех-Маш" відповідає наступному критерію ризиковості: наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Так, в ході відпрацювання ПП "Тех-Маш" встановлено взаємовідносини підприємства з рядом постачальників, по яким від ДПІ їх реєстрації отримано узагальнені податкові інформації про відсутність за місцезнаходженням, участь у ризикових операціях розповсюдження сумнівного ПДВ без встановлення джерела походження реалізованих товарів (робіт, послуг).

За результатами засідання Комісії та протокольно прийнятого рішення ПП "Тех-Маш" внесено до "Журналу ризикових платників" ІТС "Податковий блок".

Разом з тим, як встановлено судом, Порядок формування територіальними органами та структурними підрозділами ДФС переліку ризикових платників податків, який був затверджений наказом ДФС 21.03.2018 № 144, втратив чинність згідно з наказом Державної фіскальної служби України від 03.08.2018 № 522.

Відповідно до пунктів 14-15 Постанови №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування (пункт 15).

Відповідно до пунктів 16, 18-20 Постанови №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів (пункт 18).

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 19).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункту 20).

Згідно з пунктом 21 Постанови №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Як встановив суд з рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02.11.2018 №975971/36618610 ПП "Тех-Маш" відмовлено у реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 №143 з огляду на те, що платником податків не подано розрахунковий документ на оплату послуг за оренду крокуючого екскаватора ЕШ 11/70.

На спростування цих звинувачень позивач надав суду копію платіжного доручення №7452 від 05.11.2018 з призначенням платежу: оплата за оренду ЕШ-11/70. Згідно дог. оренди №15/08-01 від 15.08.2018 у т.ч. ПДВ 20% - 38333,33 грн, проведеного Кременчуцьким відділенням №20 АТ "Таскомбанк" на суму 230 000,00 грн (а.с. 90).

У зв'язку з цим, суд, перевіряючи суть договірних відносин з приводу оренди екскаватора, встановив, що згідно з підпунктом 3.3 пункту 3 Договору оренди гірничо-будівельної техніки №15/08-01 від 15.08.2018, укладеного між ПП "Зовнішторг" (орендодавець) та ПП "Тех-Маш" (орендар) щодо прийняття ПП "Тех-Маш" у тимчасове володіння та користування крокуючого екскаватора ЕШ-11/70, рік випуску 1988, інвентарний номер 1388 (а.с. 72-76), орендна плата сплачується у безготівковій формі шляхом перерахування необхідної суми грошових коштів у національній валюті України гривні на поточний рахунок Орендодавця, вказаний у Договорі, до 10-го числа місяця, наступного за звітним.

Таким чином, оплата оренди крокуючого екскаватора ЕШ-11/70 була здійснена ПП "Тех-Маш" у чіткій відповідності до умов договору.

Отже, суд встановив, що станом на момент подання повідомлення разом з поясненнями щодо господарської операції з виконання робіт по складуванню розкривних скельних порід кар'єра №2-біс оплата за оренду крокуючого екскаватора ЕШ-11/70 ПП "Зовнішторг" ще не була здійснена, а тому даний документ з об'єктивних причин не був наданий контролюючому органу в ході надання пояснень позивачем після блокування реєстрації податкової накладної.

З огляду на встановлені обставини справи суд вважає, що надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкової накладної, тоді як не/реальність господарської операції з оренди екскаватора може бути перевірена контролюючим органом лише під час проведення повноцінної податкової перевірки платника податків.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 02.11.2018 №975971/36618610 щодо відмови в реєстрації податкової накладної від 05.10.2018 №143 є необґрунтованим, не вмотивованим та не відповідає фактични обставинам справи.

Таким чином, позовна вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 02.11.2018 №975971/36618610 підлягає задоволенню.

Відповідно до змісту статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до абзацу 1 частини четвертої названої статті Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За вказаних обставин, в контексті наведених норм, суд вважає, що для прийняття рішення про реєстрацію зазначеної податкової накладної виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення у даному випадку не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДФС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 05.10.2018 №143, подану позивачем, зумовлене необхідністю дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Згідно з пунктом 20 Порядку №1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, враховуючи вказані наслідки, а також вимоги пункту 20 Порядку № 1246, суд вважає, що податкову накладну потрібно вважати прийнятою та зареєстрованою протягом операційного дня, коли її було надіслано платником податку.

З огляду на викладене, а також з метою ефективного, повного та належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне захистити порушені права позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДФС у Полтавській області від 02.11.2018 №975971/36618610, зобов'язавши ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.10.2018 №143, подану Приватним підприємством "Тех-Маш" 16.10.2018.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог та заперечень, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож сплачена позивачем сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Приватного підприємства "Тех-Маш" (вул. І.Мазепи, 22/9, к. 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 36618610) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 02.11.2018 №975971/36618610.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 05.10.2018 №143, подану на реєстрацію Приватним підприємством "Тех-Маш" (код ЄДРПОУ 36618610) 16.10.2018.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Тех-Маш" (вул. І.Мазепи, 22/9, к. 1, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 36618610) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення складений 14.01.2019.

Суддя Є.Б. Супрун