Рішення № 79195476, 16.01.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
240/5282/18
Номер документу
79195476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2019 року м. Житомир справа №240/5282/18

категорія 10.2.4

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо відмови у виготовленні та поданні для перерахунку пенсії до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням довідки військової частини А2192 від 15.05.2018 №173;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат прийняти довідку військової частини А2192 від 15.05.2018 №173, на підставі якої виготовити довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу за 24 тарифним розрядом в розмірі 5 070,00 грн та подати виготовлену довідку до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку та виплати призначеної пенсії з 01.01.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, другий примірник довідки подати на адресу позивача;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області прийняти надану ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу за 24 тарифним розрядом в розмірі 5 070,00 грн, та на її підставі здійснити перерахунок, подальшу виплату пенсії та доплату належних сум перерахованої пенсії з 01.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у вересні 2018 року звертався до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з проханням подати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу за останньою займаною мною посадою начальника зберігання 303 Центральної артилерійської бази зберігання ракет і боєприпасів (1 розряду ) Озброєння Збройних Сил України, визначеного за 24 тарифним розрядом (5 070,00 грн.) згідно довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 №173, однак, за результатами розгляду звернення отримав лист вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року, в якому зазначено, що для перерахунку пенсії позивачу встановлено посадовий оклад 4 510,00 грн за 20 тарифним розрядом, а у встановленні для перерахунку пенсії посадового окладу 5 070,00 грн за 24 тарифним розрядом - відмовлено.

Вказує, що спірна відмова є протиправною, а позивач має право на встановлення для перерахунку пенсії посадового окладу 5 070,00 грн за 24 тарифним розрядом, а ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат зобов'язаний виготовити та подати для перерахунку пенсії до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173.

ПРОЦЕДУРА

2. Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання та викликом (повідомленням) учасників справи. Підготовче засідання призначено на 17 грудня 2018 року о 11:40.

3. 06 грудня 2018 року представником ОСОБА_1 обласного військового комісаріату до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подано відзив на позовну заяву вих. №388 від 04 грудня 2018 року (а.с. 46-48).

4. 10 грудня 2018 року представником ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному статтею 162 КАС України подано відзив на позовну заяву вих. №15056/08 від 06 грудня 2018 року (а.с. 50-51).

5. В підготовче засідання, призначене на 17 грудня 2018 року о 11:40 прибув представник відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.

Позивач в підготовче засідання не прибув. 17 грудня 2018 року перед початком підготовчого засідання на офіційну електронну поштову адресу суду надійшла заява ОСОБА_2 від 15 грудня 2018 року, відповідно до змісту якої позивач підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без участі позивача (а.с. 56-57).

Представник відповідача ОСОБА_1 обласного військового комісаріату в підготовче засідання не прибув, про причини неявки та їх поважність суду не повідомив. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року закрито підготовче провадження у адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті у порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

6. Положеннями частини третьої статті 44 КАС України визначено, що учасники справи мають право, зокрема: подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.

Частиною четвертою статті 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Позивач станом на 16 січня 2019 року правом на подання відповіді на відзив, передбаченим статтею 163 КАС України, не скористався.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до частини другої статті 193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Як встановлено зі змісту позовної заяви, заявлені позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звертався до військової частини А2192 з проханням надати довідку про розмір посадового окладу начальника зберігання 303 Центральної артилерійської бази зберігання ракет і боєприпасів (1 розряду) Озброєння Збройних Сил України, визначений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90, за результатами якої

отримав довідку військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173 у якій зазначено, що з квітня 2018 посадовий оклад за вказаною посадою визначений за 24 тарифним розрядом та становить 5 070,00 гри.

Вказує, що у вересні 2018 року звертався до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з проханням подати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу за останньою займаною ним посадою згідно довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 №173, однак, за результатами розгляду звернення отримав лист вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року, в якому зазначено, що для перерахунку пенсії позивачу встановлено посадовий оклад 4 510,00 грн за 20 тарифним розрядом, а у встановленні для перерахунку пенсії посадового окладу 5 070,00 грн за 24 тарифним розрядом - відмовлено.

На думку позивача, відмова, викладена у листі ОСОБА_1 обласного військового комісаріату вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року є протиправною, а позивач має право на встановлення для перерахунку пенсії посадового окладу 5 070,00 грн за 24 тарифним розрядом.

Наголошує, що ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат зобов'язаний виготовити та подати для перерахунку пенсії до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173, а другий відповідач - прийняти таку довідку та на її підставі здійснити перерахунок, подальшу виплату пенсії та доплату належних сум перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року.

8. Відповідно до відзиву на позовну заяву вих. №388 від 04 грудня 2018 року, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат щодо задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю.

Вказує, що у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 приписано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Зазначає, що відповідно до послужного списку позивача, остання займана ним на день звільнення з військової служби посада - начальник зберігання 303 Центральної артилерійської бази зберігання ракет і боєприпасів Озброєння Збройних Сил України, з грошовим окладом за посадою - 1 050,00 грн. Зокрема, згідно зі Схемою співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (додаток 23 до наказу Міністра оборони України від 01 березня 2018 року № 90) посадовий оклад 1 050,00 грн відповідає 20 тарифному розряду та тарифному коефіцієнту 2,56, згідно додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Враховуючи вищевикладене, наголошує, що позивачу правомірно був встановлений посадовий оклад в розмірі 4 510,00 грн, який відповідає тарифному розряду 20, тарифному коефіцієнту 2,56, а ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат діяв у межах, на підставі та в порядку, визначеному чинним законодавством (а.с. 46-48).

9. Згідно із відзивом на позовну заяву вих. №15056/08 від 06 грудня 2018 року, Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі та просить відмовити у їх задоволенні за безпідставністю.

Вказує, що оскільки до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області жодних нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії не надходило, правові підстави для перерахунку пенсії відсутні, а тому у відповідача не виникає обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 (а.с. 50-51).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

10. відповідно до витягу із наказу командира військової частини А2192 від 30 листопада 2012 року №234, підполковника ОСОБА_2, начальника зберігання 303 Центральної артилерійської бази зберігання ракет і боєприпасів (1 розряду) Озброєння Збройних Сил України, звільненого наказом Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 17 жовтня 2012 року №772 з військової служби у запас з правом носіння військової форми одягу за пунктом "а" частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", 30 листопада 2012 року вважати таким, що справи та посаду здав, з 30 листопада 2012 року виключено зі списків особового складу частини та всіх її видів грошового забезпечення (а.с. 38).

11. Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у ОСОБА_3 управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

12. Згідно з довідкою Військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173, відповідно до додатку 24 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90 посадовий оклад начальника зберігання з 01 березня 2018 року становить 4 510,00 грн - 20 тарифний розряд. Крім того, відповідно до організаційно-штатних заходів у військовій частини А2192 з 01 квітня 2018 року посадовий оклад начальника зберігання становить 5 070,00 грн - 24 тарифний розряд (а.с. 40).

13. ОСОБА_2 звертався до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з проханням подати до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу за останньою займаною мною посадою згідно довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 №173. Вказана заява була прийнята та зареєстрована відповідачем 25 вересня 2018 року за вхідним номером №К-417 (а.с. 41).

14. ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат листом вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року повідомив ОСОБА_2, що його звернення розглянуто. Зазначено, що відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відпрацьована відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 за формою згідно додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 в одному екземплярі та передана до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Для проведення перерахунку встановлено посадовий оклад 4 510,00 грн (20 тарифний розряд) визначений за станом на 01 березня 2018 року, що відповідає даним, зазначеним у поданій позивачем довідці військової частини А2192 від 15 травня 2018 року № 173.

Роз'яснено, що посадовий оклад 5 070,00 грн. (24 тарифний розряд), який встановлено начальнику зберігання військової частини А2І92 з 01 квітня 2018 року у зв'язку з організаційно-штатними заходами не може бути врахований для перерахунку ОСОБА_2 пенсії, оскільки посадові оклади для перерахунку пенсії визначаються за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 (а.с. 42).

Не погоджуючись із наданою відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

15. У відповідності до статті 8 ОСОБА_4 України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_4 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_4 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України гарантується.

Статтею 19 Основного Закону встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України.

Частиною третьою статті 46 ОСОБА_4 України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 55 Основного Закону кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Пунктом шостим частини першої статті 92 ОСОБА_4 України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

16. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон №2262-XII).

У преамбулі Закону №2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 63 Закону №2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

17. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII затверджено Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).

Згідно пунктів 1, 5 Порядку №45 пенсій проводиться у разі прийняття рішень Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

18. Пунктом першим Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103) врегульовано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704.

19. Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова №704).

Відповідно до Додатку 1 до Постанови №704 для 20 тарифного розряду встановлено тарифний коефіцієнт 2,56.

20. Пунктом 1 наказу Міністра оборони України "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" від 01 березня 2018 року №90 (далі - Наказ №90) встановлено тарифні розряди за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 1-22 цього наказу. Співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 23 до Наказу № 90) посадовий оклад в межах 1050 - 1059 грн відповідає 20 тарифному розряду.

Згідно зі Схемою співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (додаток 24 до Наказу № 90) посадовий оклад в межах 1050 - 1059,99 грн відповідає 20 тарифному розряду.

ОЦІНКА СУДУ

21. Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи оскаржувану відмову ОСОБА_1 обласного військового комісаріату на відповідність частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає наступне.

Так, обґрунтування протиправності оскаржуваної відмови позивач посилається на не врахування відповідачем інформації з довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173 та, як наслідок, отримання неправомірної відмови у виготовленні та видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення посадового окладу за 24 тарифним розрядом в розмірі 5 070,00 грн.

Суд критично ставиться до доводів позивача та наголошує, що відповідно до змісту довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173, згідно додатку 24 до наказу Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року №90 посадовий оклад начальника зберігання з 01 березня 2018 року становить 4 510,00 грн - 20 тарифний розряд.

Натомість, посадовий оклад начальника зберігання у розмірі 5 070,00 грн (24 тарифний розряд) встановлено виключно з 01 квітня 2018 року та відповідно до організаційно-штатних заходів у військовій частини А2192.

Здійснивши системний аналіз вимог чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат у відповідності до положень пункту 1 Постанови №103, додатку 1 до Постанови №704 та Наказу №90 та з урахуванням відомостей з довідки військової частини А2192 від 15 травня 2018 року №173 правомірно визначив посадовий оклад начальника зберігання з 01 березня 2018 року як 4 510,00 грн (посадовий оклад у розмірі 1050 грн, 20 тарифний розряд із застосуванням тарифного коефіцієнту 2,56).

Суд погоджується із доводами відповідача та зазначає, що застосування у спірних правовідносинах посадового окладу начальника зберігання у розмірі 5 070,00 грн (24 тарифний розряд) не відповідає вимогам Постанови №103 та Постанови №704, оскільки вказаний посадовий оклад встановлено виключно з 01 квітня 2018 року та на підставі організаційно-штатних заходів у військовій частини А2192.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат при наданні відповіді, оформленої листом вих. вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_4 та законами України, а доводи позивача про протиправність наданої відмови не відповідають фактичним обставинам справи та спростовуються наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів.

22. Щодо позовних вимог до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, суд погоджується із доводами відповідача та зазначає наступне.

Так, ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом було визначено посадовий оклад начальника зберігання з 01 березня 2018 року як 4 510,00 грн (посадовий оклад у розмірі 1050 грн, 20 тарифний розряд із застосуванням тарифного коефіцієнту 2,56) та правомірно відмовлено у виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу начальника зберігання у розмірі 5 070,00 грн (24 тарифний розряд).

Таким чином, за відсутності підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у ОСОБА_1 обласного військового комісаріату не виникає обов'язку щодо направлення такої довідки до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В свою чергу, оскільки до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області жодних документів, які б свідчили про наявність правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 не надходили, відповідачем правомірно не вчинялися дії з проведення перерахунку пенсії позивачу.

23. Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Пунктом 8 частини першої статті 4 КАС України позивача визначено, зокрема, як особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися з позовом особа, яка має суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні її прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою надання правового захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Адміністративний суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.

Таким чином, передумовою для захисту права є його порушення. Якщо ж таке право порушеним не є, то, відповідно, воно не може бути захищеним (поновленим) судом. А тому відсутність порушеного права є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Здійснивши системний аналіз норм законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд погоджується із доводами ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та наголошує, права та законні інтереси ОСОБА_2 як рішеннями чи діями, так і бездіяльністю ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області порушено не було, а позивач звернувся до суду із захистом права на перерахунок пенсії, яке у нього фактично не виникло та відповідачами не могло бути порушеним та порушене не було.

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

24. Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_4 та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд зазначає, що відповідач ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат при наданні ОСОБА_2 відмови, оформленої листом вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року діяв у відповідності до частини другої статті 19 ОСОБА_4 України, а спірні дії відповідають вимогам частини другої статті 2 КАС України. Заявлені ж позивачем вимоги до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Житомирській області є похідними та направлені на захист права, яке відповідачами порушено не було.

25. Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачами на виконання частини другої статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено, а позивачем не спростовано правомірність відмови, оформленої листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату вих. №6789 від 01 жовтня 2018 року

Враховуючи відсутність зазначеного позивачем порушення прав рішеннями/діями/бездіяльністю як ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, так і ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, зважаючи та встановлені судом обставини справи, позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 159, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 12265. РНОКПП: НОМЕР_1) до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. ЄДРПОУ: 13559341) , ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (вул. Сергія Параджанова, 4, м. Житомир, 10001. Адреса в ЄДРПОУ: вул. Театральна, 6, м. Житомир, Житомирська область, 10014. ЄДРПОУ: 07873079) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 16 січня 2019 року.

Суддя О.Г. Попова