Рішення № 79195184, 28.12.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
1440/2414/18
Номер документу
79195184
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2018 р. № 1440/2414/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження, розглянув адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Клер Транс", вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, Київ 42, 01042

до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, Миколаїв, 54056

про:визнання протиправними дій,

Товариство з обмеженою відповідальністю «Клер Транс» (надалі - позивач) звернулось до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про визнання протиправними дій щодо нарахування ТОВ "Клер Транс" суми сплати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 634,50 євро, згідно розрахунку № 11 від 13.03.2018, складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 13.03.2018 року на а/д Н-24 "Благовіщенське - Миколаїв (через Вознесенськ) км 211+920.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що не порушував чинного законодавства про автомобільний транспорт. Відповідачем розрахунок складено в порушення п.28,31-1 Порядку, оскільки визначено плату за проїзд позивачу та ТОВ "Еска Капітал" та не визначила конкретного перевізника відповідно до вимог закону.

Відповідач надав до суду клопотання про закриття провадження по справі, в якому зазначив, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд, не можу бути предметом спору.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

ВСТАНОВИВ:

13.03.2018 на а/д Н-24 "Благовіщенське-Миколаїв(через Вознесенськ) км 211 + 920 інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області було проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2, під час якої виявлено перевищення вагових параметрів, що є порушенням законодавства про автомобільний транспорт.

В акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 033776 від 13.03.2018 року, зазначено що транспортний засіб марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2 належить ТОВ "Еска Капітал".

Згідно акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0004155 від 13.03.2018 (так само як і в Довідці № 0012756 від 13.03.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю) щодо проведеного габаритно-вагового контролю автомобілю DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2, зазначено, що нормативно допустима маса транспортного засобу - 40т., фактична маса - 58,35т. Водій ОСОБА_1 Суб'єкт, що перевірявся: ТОВ "Еска Капітал" та ТОВ "Клер Транс".

На підставі акту від 13.03.2018 № 0004155 відповідачем складено розрахунок від 13.03.2018 № 11 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким визначено суму до сплати у розмірі 634, 50 євро. Платником у розрахунку зазначено: ТОВ "Еска Капітал" та ТОВ "Клер Транс".

Положенням про Державну службі України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015, передбачено, що Державна служба з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті, реалізовує державну політику з питань безпеки на автомобільному транспорті, здійснює габаритно - ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п.п.1,4,5,15,27).

Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 " Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів , вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 1.01.2001року (пп.3,4) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно Правил дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м, за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т.

Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.

Відповідно до п. 28,31-1 постанови КМУ від 27.06.2007 року № 879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Таким чином, відповідно до наданих повноважень працівники Укртрансінспекції мають право здійснювати рейдові перевірки, перевіряти вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу, а у разі виявлення перевищення нормативно допустимих габаритів та ваги складати розрахунок плати за проїзд стосовно перевізника.

Згідно до ст.1 Закону України " Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Постанова Кабінету міністрів України від 27.06.2007 року № 879 визначає, що плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником.

Відомості про автомобільного перевізника, про маршрут перевезення зазначаються в товарно-транспортній накладній.

Позивач надав до суду товаро - транспортну накладну, в якій взагалі не вказано перевізника, а загальна масса транспортного засобу із вантажем брутто складала 38,300 кг.

Як вбачається із акта перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 033776 від 13.03.2018 року транспортний засіб марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2 належить ТОВ "Еска Капітал".

За таких обставин, оскільки позивач не був перевізником відповідно до товаро - транспортної накладної № 180004, який рухався з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а в акті перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 033776 від 13.03.2018 року, взагалі нема ніяких даних про позивача, відносно проведено рейдової перевірки транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2, під час якої виявлено перевищення вагових параметрів, що є порушенням законодавства про автомобільний транспорт від 13.03.2018 року на а/д Н-24 "Благовіщенське-Миколаїв(через Вознесенськ) км 211 + 920, складення саме відносно позивача розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є протиправним.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Клер Транс" (вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, м. Київ 42, 01042, ідентифікаційний код 38705558) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) щодо нарахування Товариству з обмеженою відповідальністю "Клер Транс" (вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, м. Київ 42, 01042, ідентифікаційний код 38705558) суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 634,50 євро, згідно Розрахунку « 11 від 13.03.2018 року, складеного в рамках габаритно - вагового контролю транспортного засобу марки DAF XF 105.460 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки НРС 2760 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 13.03.2018 року на а/д Н-24 "Благовіщенське-Миколаїв (через Вознесенськ) км 211 + 920.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Клер Транс" (вул. Академіка Філатова, 10, оф. 3/13, м. Київ 42, 01042, ідентифікаційний код 38705558) судовий збір в сумі 1762, 00 грн., сплачений платіжним дорученням № 127 від 17.10.2018року.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар