
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2019 р. Справа№200/13300/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 83107, Донецька область, м.Донецьк, Київський район, вул.Ново-Черкаська, буд.74; фактичне місце проживання/перебування: 85530, Донецька область, Великоновосілківський район, село Богатир, вул.Восточна, буд.9, реєстраційний номер облікової картки платника податків 34569000209) до управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року; зобов’язання виплатити допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року; зобов’язання виплатити допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року.
Ухвалою від 18 грудня 2018 року суд поновив позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом; прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі; вирішив розгляд справи провести суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні); призначив судове засідання на 16 січня 2018 року о 09:45 год.
За правилами статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що разом з неповнолітньою дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи. 27.07.2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення та виплату державної допомоги про народженні дитини. Допомога призначена з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 10320 грн. та з 01.01.2018 року по 31.12.2020 року в розмірі 860 грн. Однак виплачується допомога лише з 01.07.2018 року по 860 грн. За минулий період допомога не виплачується. Вважає бездіяльність відповідача щодо невиплати допомоги протиправною.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов в обґрунтування якого зазначив, що вимоги позивача суперечать чинному законодавству та не підлягають задоволенню. Позивач звернувся із заявою з питання призначення допомоги при народженні дитини до управління 27.07.2018 року. На підставі заяви позивача на отримання допомоги, доданих до неї документів та рішення комісії з питань призначення (відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при райдержадміністрації управлінням позивачу було призначено допомогу з місяця народження дитини з 01.12.2017 по 31.12.2020 (01.12.2017 по 31.12.2017 - у сумі 10320 грн., 01.01.2018 по 31.12.2020 у сумі 860 грн. щомісячно). Вважає доводи позивача щодо нарахування але невиплати позивачу допомоги за період з 01.12.2017 по 31.12.2017 року такими, що не відповідають законодавчим приписам, оскільки відповідно до п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою КМУ від 08.06.2016 №365, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) такі соціальні виплати з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного КМУ, На теперішній час, відповідний порядок КМУ не затверджено, що тимчасово унеможливлює проведення роботи управлінням у відповідному напрямку. Таким чином, управління праці та соціального захисту населення діяло правомірно. З урахуванням викладеного просить відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1, є громадянкою України серія паспорта ЕН 810628 виданого Первомайським МВ УМВС України в Луганській області 22.02.2011року.
Згідно свідоцтва про народження від 04.04.2018 Серія І-НО №771623 ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та є внутрішньо переміщеними особами, місце проживання яких зареєстровано на території проведення антитерористичної операції (м. Донецьк Донецької області), а фактичне місце проживання/перебування – на території України (Великоновосілківський район Донецької області), що підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 25 липня 2018 року № НОМЕР_1 та №0000581701 відповідно.
27.07.2018 року позивач звернулася до управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області із заявою про призначення допомоги при народженні дитини.
Рішенням від 06.09.2018 року позивачу призначено допомогу сім’ям з дітьми, а саме: допомога при народженні дитини з 01.12.2017 по 31.12.2017 - 10320 грн.; допомога при народженні дитини з 01.01.2018 по 31.12.2020 - 860 грн.
Листом відповідача від 08.10.2018 року №111-64-5.1-6.2 на звернення позивача від 27.07.2018 року повідомлено про те, що їй щомісячно нараховується та виплачується допомога в сумі 860 грн. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. До теперішнього часу окремий порядок Кабінетом Міністрів України не визначено, тому призначені, але не виплачені суми допомоги будуть виплачені після прийняття такого порядку.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, відповідно до преамбули якого цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Частиною 1 ст. 1 вказаного Закону визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 вказаного Закону Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, що ратифікована постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Частиною 1 ст. 1 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” визначено, що громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 вказаного Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Статтею 12 вказаного Закону встановлено розмір допомоги при народженні дитини, а також етапність виплати такої допомоги.
Відповідно до ч. 9 ст. 11 вказаного Закону виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751.
Згідно з п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
14.04.2014 року набрав чинності Указ Президента України від 14.04.2014 року №405/2014, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
До першого з вказаних Переліків внесено, зокрема м. Донецьк Донецької обл., де проживала позивач, і з якого позивач переміщена на контрольовану територію та взята на облік внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Позивач переміщена на контрольовану територію з населеного пункту та у встановленому порядку взята на облік внутрішньо переміщених осіб, після чого звернулась із заявою про призначенні виплати такої допомоги.
Суд зазначає, що позивач і її дитина є громадянами України, тобто, мають такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема, права на отримання допомоги при народженні дитини. Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення “Кечко проти України” від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Крім того, позивачем заявлений позов в інтересах малолітньої дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Таким чином, право позивача на отримання допомоги при народженні дитини є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14 лютого 2018 року у справі № 591/610/16-а та від 2 жовтня 2018 року у справі №495/3711/17.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, а саме : визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року; зобов’язання виплатити допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем, згідно квитанції №53 від 23.11.2018 року сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Згідно з положеннями частини 1 статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 83107, Донецька область, м.Донецьк, Київський район, вул.Ново-Черкаська, буд.74; фактичне місце проживання/перебування: 85530, Донецька область, Великоновосілківський район, село Богатир, вул.Восточна, буд.9, реєстраційний номер облікової картки платника податків 34569000209) до управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року; зобов’язання виплатити допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) щодо невиплати ОСОБА_1 (місце проживання: 83107, Донецька область, м.Донецьк, Київський район, вул.Ново-Черкаська, буд.74; фактичне місце проживання/перебування: 85530, Донецька область, Великоновосілківський район, село Богатир, вул.Восточна, буд.9, реєстраційний номер облікової картки платника податків 34569000209) допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року.
Зобов’язати управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: 83107, Донецька область, м.Донецьк, Київський район, вул.Ново-Черкаська, буд.74; фактичне місце проживання/перебування: 85530, Донецька область, Великоновосілківський район, село Богатир, вул.Восточна, буд.9, реєстраційний номер облікової картки платника податків 34569000209) допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області (місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт Велика Новосілка, вул.Янісольська, 68/2, код ЄДРПОУ 03197233) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 копійок на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 83107, Донецька область, м.Донецьк, Київський район, вул.Ново-Черкаська, буд.74; фактичне місце проживання/перебування: 85530, Донецька область, Великоновосілківський район, село Богатир, вул.Восточна, буд.9, реєстраційний номер облікової картки платника податків 34569000209).
Рішенння суду складено 16.01.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Аканов О.О.