Рішення № 79194276, 14.01.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
120/4423/18-а
Номер документу
79194276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

14 січня 2019 р. Справа № 120/4423/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи, отримує пенсію по 2 групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2018 по справі №802/1201/18-а серед іншого, зобов’язано Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, обчислену з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня звернення із відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії.

На свою заяву від 09.10.2018 про перерахунок пенсії з 01.10.2017 позивач отримав чергову відмову у здійсненні такого перерахунку згідно ч.3 чт.59 ЗУ 3796-ХІІ від 31.10.2018 за №Г-129. Вважаючи, що відповідачем напряму ігнорується виконання вимоги постанови КМУ від 15.11.2017 №851 щодо проведення перерахунку за матеріалами пенсійної справи, позивач звернувся до суду з вимогами:

- визнати неправомірними дії Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області щодо відмови в перерахунку пенсії учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І-категорії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області з 01.10.2017 по 25.01.2018 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до частини 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою суду від 10.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.

27.12.2018 до суду надійшов відзив представника відповідача, зі змісту якого зазначив, що управління не погоджується з заявленим позовом ОСОБА_1 Звернули увагу суду, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2018 по справі №802/1201/18-а серед іншого, зобов’язано Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, обчислену з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня звернення із відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії. Вказане рішення виконано відповідачем повністю з 25.01.2018 (дата звернення з відповідною заявою) обраховано різницю між виплаченою та перерахованою пенсією за період з 25.01.2018 по 30.09.2018, розмір якої складає 42 171,98 грн.

Зазначив, що з 01.01.2012 розмір пенсії був приведений у відповідність до постанови КМУ №1210 від 23.11.2011, яка набула чинності з 01.01.2012 та є чинною на сьогоднішній день. Відповідно, розмір пенсії позивача обрахований із заробітної плати у відповідності з постановою КМУ №1210.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.04.2018 по справі №802/1201/18-а серед іншого, зобов’язано Вінницьке приміське об’єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, обчислену з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дня звернення із відповідною заявою про здійснення перерахунку пенсії.

09.10.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про неперерахування йому пенсії відповідно до рішення суду у справі №802/1201/18-а, тобто в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати з 01.10.2017.

За наслідком розгляду даної заяви, управління листом №Г-129 від 31.10.2018р., повідомило, що рішення суду виконано в повному обсязі та перераховано пенсію виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 р. згідно постанови №1210 від 23.11.2011 р.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Положеннями статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Із аналізу вищепроцитованих норм видно, що за бажанням осіб, пенсія обчислюється, серед іншого, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Судом встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі №802/1201/18-а підтверджено право позивача на проведення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В силу частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З наданих відповідачем документів, вбачається, що вказане рішення виконано відповідачем, а саме з 25.01.2018 (дата звернення з відповідною заявою) обраховано різницю між виплаченою та перерахованою пенсією за період з 25.01.2018 по 30.09.2018, розмір якої склав 42 171,98 грн.

Разом з тим, суд зауважує, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - пенсії) регламентується Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 (далі – Порядок №1210).

Крім того, постановою КМУ від 15.11.2017 №851 внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вказано Пенсійному фонду України забезпечити проведення перерахунків пенсій, призначених особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, за матеріалами пенсійних справ.

Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 жовтня 2017 року.

Тобто, з урахуванням вищенаведеного судом встановлено, що предметом розгляду у даній справі є право позивача на перерахунок та виплату пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до частини 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період з 01.10.2017 по 25.01.2018 .

В той час, як предметом розгляду у справі №802/1201/18-а було право позивача на перерахунок та виплату пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до частини 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період з 01.11.2017.

Відповідно п. 9-1 Порядку №1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:

КзС = Зп(мін)*5/Зс1

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

При цьому, як видно із розрахунку пенсії, ОСОБА_1 обчислено пенсію, саме виходячи із даної формули із урахуванням п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018 р. з 25.01.2018 (з дати звернення з відповідною заявою).

Керуючись принципом верховенства права, гарантованим ст.8 Конституції України та ст.6 КАС України, суд на підставі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовує практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист. Крім того, суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правового захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Зважаючи на те, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі №802/1201/18-а підтверджено право позивача на проведення перерахунку та виплати пенсії у відповідності до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та враховуючи, що згідно постанови КМУ від 15.11.2017 №851, якою внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 та яка має застосовуватись з 1 жовтня 2017 року, слід вказати на обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині зобов'язання Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області саме з 01.10.2017 по 24.01.2018 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до частини 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Суд зауважує, що оскільки відповідачем виконано рішення суду у справі №802/1201/18-а, перераховано пенсію ОСОБА_1 з 25.01.2018, то задоволенню підлягають позовні вимоги за період з 01.10.2017 по 24.01.2018.

Окрім того, суд акцентує увагу, що лист від 31.10.2018 р за вих.№Г-129 не містить відмови у перерахуванні, а лише інформує про виконання рішення суду у справі №802/1201/18-а.

Суд вказує, що право на захист — це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, спір в частині визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, як зазначено у рішенні суду по справі № 802/1201/18-а, - за відсутності такої відмови фактично не існує. Відтак, заявлена позивачем вимога не підлягає задоволенню.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень суд доходить висновку, що позов ОСОБА_1 до Вінницького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи відсутність у даній справі судових витрат, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року у відповідності до частини 3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.10.2017 по 24.01.2018.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (вул. Б. Хмельницького, 160, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, ідентифікаційний код НОМЕР_1);

Вінницьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Винниченка, 29, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 41247096).

Повний текст рішення складено 14.01.2019.

Суддя Томчук Андрій Валерійович